Saugesnis internetas – saugesni ir vaikai (0)

Technologijų prieinamumas jau tapo svarbia šio amžiaus dalimi, o kompiuteris ar išmanusis telefonas vaiko rankose šiandien nieko nebestebina. Tačiau ar naudotis šiais prietaisais visada saugu? Vaikai ir paaugliai internete bendrauja, pasakoja apie save ir rodo savo nuotraukas socialiniuose tinkluose bei pažinčių svetainėse. Per didelis atvirumas gali kelti pavojų jų pačių, o kartais ir namų bei kitų šeimos narių saugumui. Viešai skelbiama informacija gali būti prieinama visiškai nepažįstamiems žmonėms. Todėl verta susimąstyti, ar mūsų vaikai pakankamai apsaugoti nuo viešoje erdvėje tykančių pavojų.

Pasigendama tėvų domėjimosi vaiko laisvalaikiu

Jei mažametis naršo internete ir naudojasi jo teikiamomis galimybėmis per daug nemąstydamas, virtualioje erdvėje jis gali palikti tokios informacijos, pagal kurią kiti gali sužinoti ne tik jo vardą ir pavardę, bet ir kur gyvena, kas yra šeimos nariai, telefono numerį ir kitos informacijos, kuri paprastai viešai neskelbiama.

Saugesnio interneto temai Lietuvoje stengiamasi skirti kuo daugiau dėmesio. Jau kelerius metus vykdomos įvairios sklaidos kampanijos, skirtos saugesnio interneto vaikams ir jaunimui temai. Lietuvoje trūksta pačių tėvų domėjimosi, dalyvavimo šiai temai skirtuose renginiuose, akcijose. „Projekto „Saugesnis internetas“ partneriai organizavo ne vieną priemonę, skirtą tėvams susipažinti su internete vykstančiais reiškiniais. Deja, sulaukdavome tik vieno kito tėvelio dėmesio. Jie turėtų skirti žymiai daugiau dėmesio ir domėtis, ką jų vaikai veikia internete“, – teigė Lietuvos Respublikos Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) atstovė ryšiams su visuomene Rasa Karalienė.

RRT darbuotoja pataria tėvams kalbėtis su vaiku apie privatumo apsaugą, asmens saugumą ir bendravimą virtualioje aplinkoje. „Labai svarbu vaikams išaiškinti privatumo politikos prasmę. Juk žmogus, eidamas gatve, visiems garsiai nešaukia, koks jo vardas, kur mokosi, kokie pomėgiai ir kitos asmeninės informacijos. Taip ir socialiniuose tinkluose – saugoti savo privatų gyvenimą būtina. Tam reikėtų padėti vaikui nustatyti privatumo parametrus, kad niekas kitas, išskyrus tuos žmones, kuriuos jis pats priėmęs į savo draugų ratą, nematytų absoliučiai jokios informacijos apie jį“, – sakė pašnekovė.

Socialiniai tinklai patys savaime nėra blogybė. Jie buvo sukurti tam, kad žmonės praplėstų bendravimo su draugais, bendraminčiais galimybes. Svarbiausia, kaip jais naudojasi ir ar pakankamai atsakingai elgiasi mūsų vaikai. Privatumo politika, savo duomenų saugojimas, atsargus elgesys su nepažįstamaisiais – pagrindinės taisyklės, kurių turi laikytis kiekvienas jaunas žmogus, besilankantis socialiniuose tinkluose.

Interaktyvus testas leidžia pasitikrinti žinias apie saugų internetą

Projektas „Bibliotekos pažangai“ drauge su Lietuvos viešosiomis bibliotekomis kviečia pasitikrinti savo žinias apie atsargų elgesį internete sprendžiant saugaus interneto testą. Interaktyvų saugaus interneto testą „Ar tikrai internete esi saugus?“ sudaro du klausimynai. Vienas jų, itin spalvingai ir gyvai iliustruotas, skirtas jauniesiems interneto vartotojams – vaikams ir paaugliams, antrasis – tėvams ir interneto naujokams – žmonėms, kuriems dar reikia pagilinti žinias apie atsargų elgesį internete. „Kviesdami Lietuvos viešųjų bibliotekų lankytojus ir visus kitus interneto vartotojus išspręsti šį testą siekiame, kad kuo daugiau žmonių susimąstytų apie savo elgesį internete ir tai, ką ir kaip šioje virtualioje erdvėje dera daryti, kad apsaugotume savo ir savo artimųjų privatumą, nepatektume į sukčių pinkles, išvengtume nuostolių“, – sakė kampanijos „Atsargus internete“ koordinatorius Mindaugas Raguotis.

Mažieji interneto vartotojai taip pat yra supažindinami su svarbiausiomis atsargaus elgesio internete taisyklėmis, kurios pateiktos iliustruotoje virtualioje enciklopedijoje. Šioje virtualioje knygoje pateikiami patarimai skiriami tiek jauniesiems interneto vartotojams, tiek nepilnamečius vaikus auginantiems tėvams. „Tikime, kad virtualioje saugaus interneto enciklopedijoje pateikiamos svarbiausios atsargaus elgesio internete taisyklės ilgai išliks ją vartysiančių vaikų atmintyje, o tėveliams bus lengviau apie jas kalbėtis su savo atžalomis. Internetas svarbus ir naudingas kiekvienam šeimos nariui, taigi kiekvienas privalo ir išmokti apsisaugoti nuo jame slypinčių pavojų“, – sako M. Raguotis.

Nauja Europos Komisijos strategija dėl saugesnio interneto

Internetu šiandien juo naudojasi 75 proc. vaikų, ir trečdalis iš jų prie interneto jungiasi mobiliaisiais telefonais. Europos Komisija parengė naują planą, kaip vaikams suteikti skaitmeninių įgūdžių ir priemonių, kad jie galėtų saugiai naudotis visomis skaitmeninio pasaulio galimybėmis.

Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Neli Kros (Neelie Kroes) sakė: „Pritariu tam, kad visi vaikai turėtų galimybę naudotis internetu. Tačiau vaikams reikia paprastų, skaidrių ir nuosekliai siūlomų interneto priemonių, taip pat žinių ir įgūdžių jomis naudotis. Mūsų iniciatyva suburia įvairių sričių atstovus, kad vaikai gautų kokybišką turinį, paslaugas ir apsaugą, o naršymas internete būtų prasmingesnis.“

Sparčiai plintant planšetiniams bei nešiojamiesiems kompiuteriams ir išmaniesiems telefonams, interaktyvaus kūrybiško ir lavinamojo tiek mažiems vaikams, tiek paaugliams skirto interneto turinio rinkos galimybės vis didėja.

Kategorijos: Švietimas, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė