Būkite atsargūs – antikvariniai laikrodžiai gali būti radioaktyvūs! (0)

efoto.lt | Andriaus nuotr.

efoto.lt | Andriaus nuotr.

Radiacinės saugos centras gavo informaciją, kad Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) pareigūnai, vykdydami Lietuvos Respublikos sieną kertančių asmenų bei jų gabenamų krovinių radiacinę kontrolę, sulaikė Prancūzijos pilietį, vežusį radioaktyvų antikvarinį laikrodį, kurio paviršiuje jonizuojančiosios spinduliuotės lygis daugiau nei 10 kartų viršijo gamtinį foną.

Praėjusio šimtmečio pradžioje, neturint pakankamai žinių apie jonizuojančiosios spinduliuotės žalą sveikatai, kai kurių radioaktyviųjų medžiagų (dažniausiai radžio) savybė švytėti tamsoje buvo plačiai naudojama laikrodžių, barometrų, laivų ir lėktuvų prietaisų skalių gamybai. Spinduliuotės lygis tokio prietaiso paviršiuje gali siekti iki 50 mikroSv/h, t. y. keliasdešimt kartų viršyti gamtinį foną. Vertingi senoviniai laikrodžiai ar švytinčios prietaisų skalės traukia kolekcionierių dėmesį, todėl jie juos mielai perka, nežinodami, kad tai kelia labai didelį pavojų jų sveikatai.

Dozės galia tokių laikrodžių ar prietaisų paviršiuje keliasdešimt kartų viršija gamtinį foną, tačiau juos ardant radioaktyviosios medžiagos gali pasklisti ir aplinkoje. O tai sukelia dar didesnį pavojų sveikatai, nes tokiuose prietaisuose esantis radionuklidas 226Ra (radis) yra alfa spinduolis. Šis radionuklidas, jį įkvėpus, prarijus su maistu arba per pažeistą odą ar gleivinę, patekdamas į žmogaus organizmą, lemia labai didelę vidinę apšvitą. 2006 m. buvęs rusų saugumietis Aleksandras Litvinenko buvo nunuodytas taip pat alfa spinduoliu – poloniu (210Po).

Gyventojams, kilus bet kokių įtarimų ar abejonių, kad turimi daiktai gali turėti radioaktyviųjų medžiagų, kreiptis į RSC arba į artimiausią skyrių (adresai ir telefonai nurodyti žemiau) ir nemokamai juos patikrinti. Ypač kviečiami asmenys, turintys laikrodžių, barometrų, prietaisų skalių, galimai užterštų radioaktyviosiomis medžiagomis, naudotų kariniuose įrenginiuose (tankuose, lėktuvuose, laivuose), ir ketinančius parduoti tokius prietaisus, apie tai skelbdami interneto prekybos puslapiuose. Tikrai nerizikuokite savo bei artimųjų sveikata ir jokiu būdu nelaikykite tokių daiktų namuose, atiduokite juos RSC. Bus pasirūpinta, kad daiktai, turintys radioaktyviųjų medžiagų, būtų sutvarkyti kaip radioaktyviosios atliekos valstybės lėšomis. Ypač svarbu tokių prietaisų neardyti ar neišmesti, nes radioaktyviosios medžiagos pasklis aplinkoje ir sukels dar didesnį pavojų.

Kilus klausimų, kreipkitės į artimiausią RSC skyrių:
• RSC, Kalvarijų g. 153, Vilnius, tel. (8 5) 210 58 17 , faks. (8 5) 276 36 33 arba el. paštu rsc@rsc.lt;
• RSC Kauno radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės skyrius, Aušros g. 44, Kaunas, tel. (8 37) 33 37 60, faks. (8 37) 32 80 17 arba el. paštu kaunas@rsc.lt;
• RSC Klaipėdos radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės skyrius, Bijūnų g. 6, Klaipėda, tel. (8 46) 38 33 08, faks. (8 46) 30 01 30 arba el. paštu klaipeda@rsc.lt;
• RSC Šiaulių radiacinės saugos priežiūros ir kontrolės skyrius, Vilniaus g. 229, Šiauliai, tel. (8 41) 52 46 44, faks. (8 41) 50 20 01 arba el. paštu siauliai@rsc.lt.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė