Pirmą kartą astronomai užfiksavo superžemės šviesą (0)

Planeta 55 Cancri e. NASA pieš.

Planeta 55 Cancri e. NASA pieš.

Vėžio žvaigždyne esanti dvinarė žvaigždė 55 Cancri jau 1997 metais nustebino astronomus. Tai buvo viena iš pirmųjų žvaigždžių, prie kurios rastos egzoplanetos. Vėlesnių tyrimų pagalba iš viso buvo rastos penkios tolimosios planetos.

Vienas iš tų penkių, artimiausia savo saulei, 55 Cancri e yra vadinama superžeme, nes jos skersmuo tik dvigubai, o masė aštuonis kartus didesnė nei mūsiškės Žemės.

2005 metais Kosminis teleskopas „Spitzer“ tapo pirmuoju teleskopu, užfiksavusiu šviesą nuo planetos, kuri nepriklauso Saulės sistemai. Tiesa, toji planeta buvo dujinė milžinė – daug kartų didesnė už mūsų gimtąją planetą.

Dabar tas pats teleskopas atliko panašų atradimą, tik pagautoji šviesa yra nuo planetos, kuri savo dydžiu panaši į mūsų gimtąją Žemę.

Mokslininkai sako, jog tikėtis, kad planetoje 55 Cancri e gali egzistuoti gyvybė nereikėtų, kadangi ji skrieja labai arti savo žvaigždės (26 kartus arčiau nei Merkurijus Saulės atžvilgiu). Metai šioje egzoplanetoje trunka tik mažiau nei 18 valandų.

Nors atradimas ir neatsakys kokios sąlygos egzoplanetos paviršiuje ar kokia yra atmosferos sudėtis, bet tai pirmas žingsnis, bandant tyrinėti panašias į Žemę tolimas planetas. Astronomai turi didelę svajonę ne tik aptikti planetas prie kitų žvaigždžių, bet ir sužinoti ar ten yra tinkamos gyvybei sąlygos, o gal net užfiksuoti netiesioginius gyvybės požymius.

2018 metais planuojama į kosmosą iškelti NASA Dž. Vebo (James Webb Space Telescope) teleskopą, manoma, leisiantį gauti šimtą kartų didesnę ir tikslesnę informaciją, nei dabar žmonijos naudojami astronominiai prietaisai.

Tikėkime sėkme, nes liko laukti ne daug!

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Mokslas, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė