Lietuvoje GMO tapo kasdieninio maisto dalimi (1)

GMO | kinio nuotr. efoto.ltGegužės 3 d. Seimo Spaudos konferencijų salėje įvykusios spaudos konferencijos „Lietuvos maisto rinka: ar atsilaikysime prieš GMO“ buvo pranešta apie tai, jog nepaisant įspėjimų ir nuogąstavimų dėl genetiškai modifikuoti organizmų (GMO) saugumo, jie įsitvirtino Lietuvos maisto pramonėje. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai imasi visų priemonių, kad padėtis kuo greičiau keistųsi. 

„Genetiškai modifikuoti pašarai – tai yra atsakymas kaip GMO pasiekė kiekvieno Lietuvos piliečio namus. Lietuvos prekybos tinkluose nėra kiaušinių, pieno, mėsos produktų be GMO. Jie į produktus pateko per pašarus, kuriuose yra genetiškai modifikuotų organizmų“, – sako ūkininkas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis. 

Atsiradus reikalavimui žymėti GMO, ūkininkai sužinojo, kad visi į Lietuvą įvežami pašarai turi genetiškai modifikuotų organizmų. „Aš, vienas didžiausių pieno gamintojų, nedelsdamas atsisakiau pašarų su GMO ir pakviečiau tai daryti visus kitus pieno gamintojus bei kreipiausi į pieno perdirbėjus nebesupirkinėti pieno kuriame yra GMO“, – sako R. Karbauskis. 

Spaudos konferencijoje dalyvavusio gamtosaugininko Andriaus Gaidamavičiaus duomenimis GMO per pašarus neabejotinai paveikia ir galvijus bei paukščius. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad piene esanti transgeninė DNR, nėra visiškai suskaidoma. „Ne mažiau svarbu tai, kad didelė dalis GMO pašarų, kuriais šeriamos karvės, yra užteršta Bt toksinais. Ilgą laiką teigta, kad Bt toksinai kenkia tik vabzdžiams, tačiau neseniai Prancūzijos mokslininkai įrodė, kad jie žudo žmogaus ląsteles. Be to GMO pašarai yra užteršti glifosatu – pagrindine daugelio herbicidų (kaip „Roundup“) veikliąja medžiaga. Todėl sakyti, kad GMO pašarai yra visiškai nekenksmingi – būtų nusikaltimas“, – sako Andrius Gaidamavičius. 

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas spaudos konferencijoje teigė, kad iki šiol tik Žemės ūkio rūmai, vienijantys visas žemdirbių organizacijas savo sprendimu pritarė visiškam GMO auginimo Lietuvoje apribojimui. Kitų institucijų požiūris nėra vienareikšmiškas. Pasak A. Stančiko viskas priklauso nuo valstybės politikos ir jei niekas nebus daroma, grėsmių dėl gyventojų sveikatos ir šalies ateities tik daugės. 

Seimo narė Rima Baškienė spaudos konferencijos metu pristatė eilę teisės aktų, kuriais norima keisti dabartinę padėtį. Norima įtvirtinti, kad visos viešojo maitinimo įstaigos privalėtų žymėti valgiaraščiuose patiekaluose esančius maisto priedus ir nurodyti apie produktų su GMO naudojimą. „Registravome įstatymo projektą, kuriuo norima Lietuvą padaryti „laisvą“ nuo GMO, sudarant galimybę Vyriausybei arba savivaldybėms paskelbti draudimą auginti genetiškai modifikuotas kultūras savo teritorijoje“, – teigia R. Baškienė. 

Valstiečių ir žaliųjų sąjungos parlamentarų parengtas įstatymas, kuriuo norima suteikti 9 proc. lengvatinį PVM tarifą tiems mėsos ir daržovių augintojams, pieno gamintojams, kurių produkcijos gamybos ir auginimo metu nebuvo naudoti genetiškai modifikuoti pašarai. Šiai dienai PVM lengvatos – bene geriausia išeitis, skatinant vartotojus pirkti Lietuvoje išaugintą produkciją, kurioje nėra GMO.

Spaudos konferencijoje buvo pristatyta Valstiečių ir žaliųjų sąjungos parlamentarų parengta rezoliucija „Dėl nuoseklios valstybės politikos genetiškai modifikuotų organizmų pramonės skverbimąsi į Europos rinką“. Rezoliucija ragina Europos Parlamentą, ES šalių Vyriausybes siekti, kad ES institucijos priimtų įpareigojantį reguliavimą ženklinti visą GMO produkciją įskaitant ir gyvulinę (pieną, mėsą ir kiaušinius), gautą šeriant gyvulius GMO pašarais bei skirti deramą finansavimą gamintojų ir vartotojų informavimui apie GMO, įskaitant GMO gyvulinkystės produkcijoje. Ši rezoliucija artimiausiu metu bus užregistruota Seime. 

Konferencijos dalyviai akcentavo, kad pozicija už sveiką Lietuvą be genetiškai modifikuotų organizmų turi tapti mūsų valstybine politika.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė