Kaip apsisaugoti nuo triukšmo? (0)

efoto.lt | Šarūno nuotr.

efoto.lt | Šarūno nuotr.

Triukšmo žala sveikatai neapsiriboja tik klausos pažeidimais. Ilgai veikiant intensyviam triukšmui, vystosi centrinės ir vegetacinės nervų sistemos funkciniai sutrikimai. Triukšmas sukelia galvos skausmus, svaigimą, cypimą ausyse, nemigą, pablogėja atmintis, dėmesys, orientacija.

Tyrimais nustatyta, kad triukšmas, kaip ilgai veikiantis lėtinis stresas, veikdamas per centrinę nervų sistemą, sukelia organizme įvairius neurohumoralinius ir vegetacinius sutrikimus, kurie gali sąlygoti įvairių susirgimų – hipertoninės ir išeminės širdies ligos, aterosklerozės, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos lėtinių uždegimų, opaligės bei įvairių neurozių išsivystymą.

Vaikų ir jaunuolių klausa yra jautresnė triukšmui, todėl ji greičiau ir lengviau pažeidžiama. Daugelio šalių ausų-nosies ir gerklės ligų specialistai nustatė, kad dėl stipraus, impulsinio charakterio muzikinio triukšmo,  net 30–40 % jaunuolių, kurių amžius 14–20 m., klausa yra pažeista. Be to, stiprus impulsinis monotoniškai besikartojantis triukšmas kenkia ne tik klausai. Šokių klubuose triukšmas siekia apie 100 dB pavojingą lygį.  Jis perdirgina centrinę nervų sistemą, keičia žmogaus charakterį ir jo elgesį, skatina individo grubumą bei agresyvumą. Aišku, kad dalinis klausos netekimas sukelia ne tik daug psichologinių problemų, bet apsunkina ir socialinę individo adaptaciją, apriboja profesinį tinkamumą. Klausos pakenkimai gali būti absoliuti kliūtis jaunuoliui pasirenkant profesiją. Neprigirdintis jaunuolis negalės pasirinkti muziko, pedagogo, gydytojo, vairuotojo, ir daugelio kitų profesijų.

Kaip apsaugoti save nuo triukšmo?

Dėvėti klausos prevencines priemones jei esate veikiamas didelio triukšmo darbe, bendruomenėje (mašinų spūstys, roko koncertai, medžioklė) arba namuose (pjaunant žolę, remontuojantis butą). Ausų prevencinės priemones (kaištukus) galima įsigyti vaistinėse, sporto parduotuvėse arba jos gali būti padarytos pagal užsakymą. Pasitark su savo ausų gydytoju, kurios  asmens priemonės tiktų labiausiai.

Limituoti periodus kuomet veikia triukšmas

Per koncertą, diskoteką, žiūrovų salėje būkite atokiau nuo garso kolonėlių. Jeigu esate roko koncerte, padarykite pertrauką, pasivaikščiokite. Jei esate muzikantas, būtinai dėvėkite ausų apsaugas, tai būtinybė. Būkite atsakingas už savo sveikatą.

Pritildykite muziką!

Naudodami nešiojamo grotuvo ausines ar klausydami triukšmingos muzikos uždaroje vietoje, mašinoje, sumažinkite garso lygį. Prisiminkite: jei draugas gali girdėti muzika iš tavo ausinių stovėdamas metro atstumu, muzika be abejonių groja per garsiai. Nesidrovėkite kitų paprašyti sumažinti muziką.

Mokykite save apie žalojantį triukšmo poveikį

Atsakykite sau, ką galite padaryti norėdami apsaugoti sveikatą nuo triukšmo. Mokykite kitus ir imkitės veiksmų! Mokykite savo vaikus diskutuodami, pateikdami pavyzdžius. Patys dėvėkite ausų apsaugas, rodykite pavyzdį vaikams. Nuolat priminkite sumažinti ausinukų garsą.

Būkite atsakingas vartotojas

Pirkdami muzikinę aparatūrą, vaikų žaislus, namų apyvokos prietaisus atkreipkite dėmesį į skleidžiamo garso lygius, rinkitės tylesnius modelius, ypač tų, kuriuos dažniausiai naudojate ar naudojamas šalia ausų, pavyzdžiui plaukų džiovintuvas. Jei triukšmo lygis nėra pažymėtas, skambinkite gamintojui ir klauskite.

Patikrinkite vaikų žaislus

Atminkite, kad vaikai nuolat prideda ar laiko daiktus šalia ausų, kurios gali būti pažeistos staigaus stipraus garso. Pavojingi žaislai su signalais ir sirenomis, muzikiniai instrumentai, kalbančios lėlės, spaudomi žaislai, elementais maitinami žaislai, kurie skleidžia garsą.

Triukšmas darbo vietoje

Dauguma žmonių yra veikiami didelių triukšmo lygių darbe, įskaitant ugniagesius, krašto apsaugos darbuotojus, diskžokėjus, statybininkus, muzikantus, ūkininkus, kelininkus, kompiuterių operatorius, ūkininkus, gamyklų darbuotojus, vilkikų, žemės ūkio mašinų, autobusų vairuotojus.

Jei darbuotojai nori išvengti profesinių klausos sutrikimų, turi būtinai dėvėti asmenines ausų apsaugos priemones (kaištukus, ausines). Už tai atsakingas darbdavys ir pats darbuotojas.

Artėjant vasarai

Artėjant vasarai siūlome atkreipti dėmesį į šias veiklos rūšis: poilsio leidimas medžioklėje, šaudymas į taikinį, plaukiojimas motorine valtimi, važinėjimas motociklu, darbas miške, muzikos koncertai ir festivaliai, muzikos klausymasis mašinoje.

Daugiau laiko leiskite gamtoje. Medžio lapų šlamėjimas, nesmarkus vėjo ūžavimas, iš arbatinuko besiveržiančių garų triukšmas – tai baltasis triukšmas. Jis padeda užmigti, eliminuoja pašalinius triukšmus.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė