Profesorius A.E.Senas dėmesį Lietuvai paveldėjo iš savo tėvo (video) (2)

Ministras A.Ažubalis įteikia apdovanojimą | URM nuotr.

Ministras A.Ažubalis įteikia apdovanojimą

Už nuopelnus garsinant Lietuvos vardą  lietuvių-šveicarų kilmės JAV mokslininkui įteiktas URM garbės ženklas.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronius Ažubalis balandžio 20 dieną Užsienio reikalų ministerijoje (URM) lietuvių-šveicarų kilmės JAV mokslininkui Alfredui Erichui Senui (Alfred Erich Senn) už nuopelnus garsinant Lietuvos vardą JAV ir kitose šalyse įteikė URM garbės ženklą „Lietuvos diplomatijos žvaigždė“.

Alfredas Erichas Senas yra garsus istorikas, baltistas, Lietuvos mokslų akademijos užsienio narys, vienas žymiausių Lietuvos XX a. istorijos tyrinėtojų. Meilę Lietuvai garbusis mokslininkas paveldėjo iš savo tėvo taip pat Alfredo Seno (1899-1978) buvusio garsiu  baltistu, filologu, leksikografu, pasak kalbininko A.Sabaliausko, savo mokinių Amerikoje vadinto – JAV baltų kalbotyros Nestoru.

Istoriko tėvo likimą su Lietuva susiejo „meilė iš pirmo žvilgsnio“… O buvo taip – 1921 m. į Kauną atvykęs šveicarų kalbininkas Alfredas Sennas prie kino teatro pamatė gražią merginą ir ėmė ją kalbinti įvairiausiomis kalbomis. Gražuolė juokėsi ir jam atsakė tik tuomet, kai jaunuolis prabilo lietuviškai. Ta graži lietuvaitė buvo A.F.Seno motina Marija Eva Vedlugaitė.

A.E.Seno tėvas savo gyvenimą su Lietuva susisiejo dar prieš pažintį su būsima savo žmona. Kalbotyrininkas mūsų šalimi susidomėjo kaip viena iš priespaudą kenčiančių Rytų Europos tautų. Atvykęs į Lietuvą tarpukariu jis netruko susirasti darbą naujienų agentūroje Kaune. Netrukus po to A. Sennas tapo dėstytoju tuomet ką tik įkurtame Lietuvos universitete, ir savo užsidegimu bei greitai įvaldyta lietuvių kalba sužavėjo daugybę šalies intelektualų, tarp jų ir Antaną Smetoną.

A.E.Seno tėvo prof. dr. Alfredo Seno interviu „Amerikos balsui“. Kalbina lietuvių redakcijos vedėjas dr. Konstantinas Jurgėla. (1967 m. Lietuvos centrinio valstybės archyvo garso įrašas):

httpv://youtu.be/CueZ-dVxxlk

A.E.Senas gimė JAV 1932 04 12 d.. Į JAV jo tėvai persikėlė 1930 m. Dvi vyresnės jo seserys gimė Kaune. Baigęs studijas Pensilvanijos universitete A.E.Sennas  apsigynė daktarinę disertaciją  „The Emergence of Modern Lithuania“ (Lietuvos valstybės atkūrimas 1918 – 1920 m.), kuri 1959 m. buvo išleista atskira knyga (1). Anuomet Vakarų istorijos mokslo pasaulyje tai buvo sensacingas darbas, atvėręs anglakalbiams vakariečiams nežinomą Lietuvos pasaulį.

„Jūs daug prisidėjote prie Lietuvos mokslinės ir visuomeninės raidos, dėstydamas Kauno Vytauto Didžiojo universitete, jūsų dėka Viskonsino universitete stažavosi nemažas būrys Lietuvos akademikų, diplomatų ir žurnalistų. Mums nepaprastai svarbu, kad savo tyrinėjimų sritimi pasirinkote ir Lietuvos tarptautinės padėties nagrinėjimą, mūsų diplomatijos veiklą. Jūsų įžvalgos ir vertinimai itin reikšmingi ir unikalūs“, – teigė A.Ažubalis įteikdamas profesoriui garbingą apdovanojimą.

Ministras A.Ažubalis bendrauja su garsiuoju mokslininku | URM nuotr.

Ministras A.Ažubalis bendrauja su garsiuoju mokslininku | URM nuotr.

Renginio metu taip pat buvo pristatyta nauja prof. A.E.Seno atsiminimų knyga „Lietuva mano gyvenime“ (Lithuania in my Life), liudijanti glaudžius autoriaus ryšius su Lietuvos valstybe.

Pasak istoriko, šią knygą jis parašė siekdamas atskleisti ne tik savo, bet ir savo tėvo ryšį su lietuvių kalba.

„Lietuviai mane nuolat ragino parašyti apie savo tėvą – vienas vokiečių leidinys net prašė jo biografijos – todėl galiausiai nutariau apsiimti šios konkrečios temos, lietuvių kalbos vaidmens tėvo ir savo gyvenime“, – sakė mokslininkas.

Gražus sutapimas yra tai, kad prof. A.E.Senui  teko būti 1988-1991 m. Lietuvos išsivadavimo įvykių liudininku ir dalyviu, kaip ir jo tėvui A.Senui, kuris į Lietuvą atvyko 1923 m. ir buvo ne tik jaunos nepriklausomos Lietuvos prisikėlimo liūdininku, bet ir darbščiu jos kūrėju.

A.E.Senas yra parašęs aštuonias knygas, skirtas Lietuvos istorijai. Savo darbuose autorius gilinosi į lietuvių diplomatijos gimimą, jos veiklą svarbiausiais Lietuvos užsienio politikos krypčių klausimais ir pats bendravo su daugeliu lietuvių politikų ir diplomatų. Istorikas taip pat daug metų rūpinosi Vilniaus ir Madisono miestų ryšių plėtojimu.

Prof. A. E.Seno knygos „Lietuva mano gyvenime“ (Lithuania in my Life) (2) pristatymas Vytauto Didžiojo Universitete, Kaune 2012 04 16 d. Su knygos autoriumi susitiko ir kalbėjosi prof. Alfonsas Eidintas, prof. Egidijus Aleksandravičius ir renginio svečiai, www.tvdu.lt vaizdo įrašas:

Interviu su prof. A. E. Senu, VDU, 2012 04 16 d., www.tvdu.lt vaizdo įrašas:

___________

1. The Emergence of Modern Lithuania. New York: Columbia Univ. Press, 1959. Translated: Lietuvos valstybės atkurimas, 1918–1920. Serija: Lietuvos istoriografija, Vilnius: Mokslo ir encyklopedijų leidykla, 1992.

Kategorijos: Istorija, Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė