Žalieji kviečia referendumo organizatorius vienytis (2)

Atominė elektrinėBalandžio 16 d. susivienijimas Žali.lt oficialiai kreipėsi į Lietuvos žaliųjų sąjūdžio partiją ir Lietuvos valstiečių liaudininkų ir žaliųjų sąjungą reikalaudamas referendumų iniciatyvinių grupių atominės elektrinės klausimu atidėti asmenines ambicijas į šoną ir kuo greičiau sujungti pastangas bei siekti vieno referendumo.

„Nepaisant to, kad dviejų referendumų iniciatyvines grupes sudaro įvairias sritis atstovaujantys Lietuvos žmonės, tačiau ne paslaptis, kad būtent partijos turi didžiausią įtaką parašų rinkimo darbo organizavimui ir iniciatyvinių grupių pagrindiniams sprendimams. Mums nesuprantama, kodėl dvi panašių ideologijų bei dėl panašių tikslų kovojančios pusės nesistengia sujungti jėgų. Juk akivaizdu, kad tuo pačiu metu ant skirtingų referendumo lapų renkami parašai klaidins visuomenę ir mažins tikimybę peržengti būtinų 300 tūkstančių gyventojų parašų barjerą“, – teigia Žali.LT koordinatorius Laurynas Okockis.

Pasak L.Okockio, dviejų partijų laikysena, kuomet nebandoma telkti jėgų vienam tikslui, skaldo pilietinę visuomenę ir iškelia klausimą – kurią iš dviejų iniciatyvų žmonėms reikėtų palaikyti?

„Manau, daugelis žmonių neabejoja, kad dėl tokio valstybei svarbaus, finansiškai brangaus, gyvybiškai pavojingo ir ilgalaikio objekto, kaip atominės elektrinės statybos, reikia atsiklausti  visuomenės. Todėl mūsų susivienijimo nariai vienu balsu reikalauja Seimo narių, Prezidentės ir Vyriausybės netvirtinti koncesijos sutarties su „strateginiu investuotoju“, kol šalies piliečiai nepareiškė savo valios. Būtų idealu, jei politikai patys inicijuotų referendumą parodant, kad žmonių nuomonė yra svarbesnė už partines ar asmenines ambicijas“, – sako susivienijimo Žali.lt koordinatorius.

Žali.lt manymu, dabar Seime svarstomas klausimas dėl referendumo surengimo parodo tikrąjį politikų veidą. Nors visi politikai teigia, kad jiems svarbi visuomenės nuomonė, tačiau atėjus balsavimo laikui nemaža dalis jų balsuoja prieš referendumo idėją ir kartu toliau žada, kad į visus klausimus bus atsakyta ateityje – pateikus Seimui koncesijos sutartį. Žali.lt nesupranta, kodėl sutarties sąlygos nėra pristatomos visuomenei ir jos nariams nesuteikiamas laikas susipažinti su visus juos tiesiogiai paliesiančiais faktais.

„Esame įsitikinę, kad vienintelis kelias tikros energetinės nepriklausomybės link – atsinaujinantys elektros energijos šaltiniai. Būtent jų plėtra turėtų keisti kiekvieno iš mūsų gyvenimą – jau vien dėl spartesnio darbo vietų kūrimosi. Todėl manome, kad daugelis žmonių yra pasirengę pasakyti „Taip“ referendumui. Tačiau kuriam – vienos ar kitos grupės inicijuojamam – čia yra klausimas. Manau, esant tokiam dideliam referendumo pasipriešinimui iš politikų pusės, atėjo laikas vienytis“, – teigia Laurynas Okockis.

Žali.lt yra žaliuosius, įvairių sričių ekspertus, visuomenininkus bei aplinkosaugai neabejingas organizacijas jungiantis susivienijimas. Metus savo veiklą vykdęs kaip neformali žmonių grupė, šių metų sausio mėnesį ji įgijo organizacijos statusą. Žali.lt jau yra vykdę įvairias socialiai atsakingas, ekologines, edukacines bei bendruomenes vienijančias akcijas, tokias, kaip išmestų kalėdinių eglučių panaudojimo ekologiškiems tikslams akcija, kaštonų gelbėjimo akcija, „Užgavėnių“, „Žemės dienos“, „Žemės valandos“ bei daugelį kitų. Viena jų – „Gelbėkim kaštonus“ – įvertinta kaip geriausia praėjusių metų jaunimo iniciatyva.

Pridedamas Kreipimosi pilnas tekstas:

Lietuvos žaliųjų sąjūdžio partijai

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai

KREIPIMASIS

Susivienijimas Žali.lt teigiamai vertina iniciatyvas surengti referendumą dėl atominės elektrinės statybų Lietuvoje. Visuomenės atsiklausimas dėl tokio valstybei svarbaus, finansiškai brangaus, gyvybiškai pavojingo ir ilgalaikio, priimančio sprendimus už ateities kartas, objekto yra būtinas. Tai numato ir Konstitucijos 1 skirsnio 9 straipsnis: „Svarbiausi Valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami referendumu“.

Glumina faktas, kad dvi iniciatyvinės grupės, kurias daugiausia sudaro Lietuvos žaliųjų sąjūdžio ir Lietuvos valstiečių bei žaliųjų sąjungos nariai, vienu metu rinks parašus dėl skirtingų referendumų organizavimo. Pabrėžiame, kad abi grupės pasisako kovojančios dėl panašaus siekio – uždrausti Lietuvoje statyti atominę elektrinę.

Akivaizdu, kad daugelis žmonių neįžvelgs esminio skirtumo tarp patariamojo ar privalomojo referendumų. O svarbiausia – tuo pačiu metu ant skirtingų referendumo lapų renkami parašai klaidins visuomenę ir mažins tikimybę peržengti būtinų 300 tūkstančių gyventojų parašų barjerą.

Dviejų partijų laikysena, kuomet nebandoma telkti jėgų vienam tikslui, skaldo pilietinę visuomenę ir iškelia klausimą – kurią iš dviejų iniciatyvų mums reikėtų palaikyti?

Todėl reikalaujame:

  1.  Referendumų iniciatyvinių grupių – kuo greičiau sujungti pastangas ir siekti vieno referendumo, atidėjus asmenines ambicijas į šoną.
  1. Seimo narių, Prezidentės, Vyriausybės – netvirtinti koncesijos sutarties su „strateginiu investuotoju“, kol šalies piliečiai nepareiškė savo valios, o geriausia – patiems inicijuoti referendumą parodant, kad žmonių nuomonė yra svarbesnė už partines ar asmenines ambicijas.

Žali.lt susivienijimas

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė