Pasirašyta tarpžinybinė 2012-2015 m. kultūrinio bendradarbiavimo programa tarp Lietuvos ir Ukrainos (0)

Vytauto laikų LDK

Vytauto laikų LDK

Balandžio 12 d. Lietuvoje lankantis Ukrainos ministrui pirmininkui Mykolai Azarovui buvo pasirašyta tarpžinybinė Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos ir Ukrainos kultūros ministerijos 2012-2015 metų bendradarbiavimo programa. Programą Kultūros ministerijos vardu pasirašė viceministras Gediminas Rutkauskas, Ukrainos kultūros ministerijos vardu – nepaprastasis ir įgaliotasis Ukrainos ambasadorius Lietuvos Respublikoje Valerijus Žovtenko.

Kultūrinis bendradarbiavimas tarp Lietuvos ir Ukrainos yra labai intensyvus. Teisinis pagrindas dvišaliam bendradarbiavimui kultūros ir meno srityse yra sudarytas 1993 m. Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Ukrainos Vyriausybės susitarimu dėl bendradarbiavimo išsimokslinimo, mokslo ir kultūros srityje bei 2001 m. Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos ir Ukrainos kultūros ir meno ministerijos susitarimu dėl tarpusavio bendradarbiavimo.

Ypač svarbus Lietuvos-Ukrainos bendradarbiavimas istorinių sąsajų turinčio abiejų valstybių kultūros paveldo srityje. Teikdamos ypatingą reikšmę aktyvių ryšių kultūros paveldo apsaugos srityje plėtrai, Lietuvos ir Ukrainos kultūros ministerijos 2009 m. pasirašė tarpžinybinį susitarimą dėl bendradarbiavimo kultūros paveldo apsaugos srityje, kuriuo įsipareigojama bendradarbiauti kultūros paveldo objektų ir vertybių, susijusių su bendra abiejų valstybių istorija ir kultūra, apskaitos, tyrimų ir apsaugos srityse.

Abi šalys remia abipusį Lietuvos ir Ukrainos kultūros ir meno kūrėjų dalyvavimą rengiamuose tarptautiniuose muzikos, teatro, kino, šokio festivaliuose, konkursuose, vaizduojamojo ir taikomojo meno kūrėjų dalyvavimą parodose ir kūrybinėse dirbtuvėse, taip pat skatina meno ir kultūros ekspertų tarpusavio bendradarbiavimą.

Bendradarbiaujant abiejų šalių muziejams, sėkmingai įgyvendinamos su bendru istoriniu-kultūriniu LDK paveldu susijusios iniciatyvos: Lietuvos dailės muziejus, kuriam svarbūs LDK kultūros ir dailės paveldo tyrimai bei jų pristatymas Lietuvoje ir Ukrainoje bendrųjų parodų forma, aktyviai bendradarbiauja su Lvovo dailės galerija, Lvovo istorijos muziejumi, Lvovo nacionaliniu muziejumi, Ukrainos nacionaliniu dailės muziejumi, Ukrainos istorinių vertybių muziejumi ir kt. muziejais, saugančiais bendro LDK istorijos ir kultūros paveldo vertybes (paminėtina 2008 m. Lvove Lietuvos kultūros savaitės rėmuose surengta jungtinė Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Lvovo nacionalinės galerijos „LDK portretų bei Lietuvos baroko fotografijų” paroda).

2009 m. įsteigtas Nacionalinis muziejus LDK Valdovų rūmai taip pat glaudžiai bendradarbiauja su bendrą LDK istorijos bei kultūros paveldą puoselėjančiomis, saugojančiomis bei tyrinėjančiomis muziejinėmis, mokslo bei kultūros institucijomis Ukrainoje. Palaikomi bei plečiami ryšiai su Lvovo dailės galerija, tarp kurios padalinių yra Valdovų rūmams tipologiškai giminingų istorinių rezidencijų (Olesko pilis, Podhorecko rūmai ir kt.), Lvovo nacionaliniu muziejumi, Lvovo istorijos muziejumi, mezgami ryšiai su Ukrainos nacionaliniu dailės muziejumi, Ukrainos mokslų akademija (Institut ukrainoznavstva im. I. Kripiakeviča). Vienas iš pirmųjų šio bendradarbiavimo rezultatų – kartu su Lvovo istorijos muziejumi ir kitais partneriais Lenkijoje (Valbžycho meno galerija – Ksionžo pilis ir kt.) bei Lietuvoje (Lietuvos dailės muziejus ir kt.)

2010 m. surengtas Z. Rozvadovskio ir T. Popielio batalinio Žalgirio mūšio paveikslo-panoramos eksponavimas Vilniuje. Valdovų rūmų muziejus ir toliau suinteresuotas dalykinių bei institucinių kontaktų su Ukrainos muziejinėmis, mokslo ir kultūros institucijomis, ypač su istorinės rezidencijos pobūdžio muziejais ir tomis įstaigomis, kuriose yra saugomas bei tiriamas LDK istorijos bei kultūros paveldas (Ukrainos nacionaliniu istorijos muziejumi, Voluinės krašto muziejumi Lucke ir kt.), užmezgimu bei plėtojimu. Tokio pobūdžio instituciniai ryšiai yra itin aktualūs, projektuojant būsimas bendras LDK istorinį ir kultūrinį palikimą pristatančias ir populiarinančias parodas, ekspozicijų mainų programas, specialistų patirties mainus, LDK kultūros paveldo tyrimo, skaitmeninimo, aktualinimo projektus bei toliau vykdanti Lietuvai reikšmingo kultūros paveldo, esančio užsienyje, paiešką; kaupiant, sisteminant ir skleidžiant informaciją taip pat ir apie Ukrainos muziejuose, bibliotekose, mokslo bei kultūros paveldo institucijose saugomas lituanistines vertybes bei ikonografinę medžiagą, susijusią su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorija ir kultūros paveldu.

Naująja sutartimi šalys taip pat įsipareigoja bendradarbiauti tautinių mažumų kultūros išsaugojimo srityje, pagal savo galimybes skatindamos lietuvių tautinės mažumos Ukrainoje ir ukrainiečių tautinės mažumos Lietuvos Respublikoje iniciatyvas puoselėti tautinį tapatumą.

Kategorijos: Kultūros politika, Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė