120 metų nuo pirmosios elektros lemputės Lietuvoje (nuotraukos) (0)

T.Edisono lemputė

T.Edisono lemputė

Balandžio 13–14 d. Nacionalinė Lietuvos elektros asociacija (NLEA) kviečia visus norinčius paminėti svarbią sukaktį. Šiais metais sukanka 120 metų, kai Lietuvoje buvo įžiebta pirmoji elektros lemputė.

„Prieš 120 metų Rietavo dvare įžiebta pirmoji lemputė pradėjo Lietuvoje elektros erą. Tuomet šis įvykis buvo prilygintas stebuklui, tačiau dabar elektros energija yra neatskiriamas šiuolaikinio gyvenimo atributas. Siekiant įprasminti šią datą, kviečiame aplankyti jubiliejui skirtus renginius ir parodas“, – teigė NLEA prezidentas Dalius Misiūnas.

Abi šventės dienas sostinės Energetikos ir technikos muziejaus (Rinktinės g. 2, Vilnius) durys bus atviros  –  lankytojai galės nemokamai apžiūrėti muziejaus ekspoziciją. Be to, muziejuje bus eksponuojamas pirmasis Lietuvoje energetikos žemėlapio maketas, kuriame išdėstyti ne tik esami, tačiau ir būsimieji Lietuvos energetikos infrastruktūros objektai.

Šeštadienį centrinėmis Vilniaus gatvėmis pravažiuos šventinė kolona, kurią sudarys elektromobiliai, elektrodviračiai ir kitos elektra varomos transporto priemonės. Visą šį  elektrotransportą vėliau bus galima iš arčiau apžiūrėti Energetikos ir technikos muziejaus kieme.

Šeštadienio vakare muziejuje vyks dviejų dalių koncertas „Nuo žvakių link elektros“. Klaipėdos kamerinis orkestras atliks J.Haidno „Atsisveikinimo simfoniją“ ir taip pakvies žiūrovus atsisveikinti su žvakių epocha. Antrojoje dalyje trys žavios smuikininkės „Electric Ladies“ atliks autorinius kūrinius ir garsių dainų aranžuotes.

Be to, šventės metu muziejuje vyks pažintinis seminaras „Žvilgsnis į ateities energetiką“,  savo žinias apie energetiką bus galima išbandyti „Protų mūšių“ turnyruose, visi norintys galės registruotis ekskursijoms į Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę.

Bogdanas Oginskis

Bogdanas Oginskis

1892 m. balandžio 17 d. yra laikoma elektros eros Lietuvoje pradžia – tą dieną kunigaikščio Bogdano Oginskio dvare Rietave pradėjo veikti pirmoji Lietuvoje elektrinė. Jau 1898 m. brolių Tilmansų geležies apdirbimo fabrike pradėjo veikti pirmoji Lietuvoje pramoninė elektrinė, o po poros metų Kaune buvo įsteigta ir pirmoji Lietuvoje viešoji centrinė elektrinė.

Tais pačiais metais elektra atėjo ir į Klaipėdą Rytprūsiuose, ir į dar vieną carinės gubernijos sostinę – Vilnių. 1903 m. prie Virvytės upės Kairiškių dvaro popieriaus dirbtuvėje pradėjo veikti ir vandens varomas  elektros – pirmoji hidroelektrinė Lietuvoje.

Šalyje elektra prieinama visiems gyventojams tapo tik sovietmečiu, kai kartu su pramonės plėtra buvo masiškai elektrifikuojamos Lietuvos gyvenvietės. Šiuo metu pasaulyje sparčiai plėtojami išmanieji elektros tinklai, kiti technologijų sprendimai energetikoje.

Kategorijos: Lietuvoje, Mokslas, Mokslo naujienos, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė