Magnetiniai greitieji tuneliai: iš Niujorko į Pekiną – per 2 val. (0)

Magnetinis greitasis tunelis | et3.com nuotr.

Magnetinis greitasis tunelis | et3.com nuotr.

Idėja nusigauti į tolimiausius planetos kampelius per valandą ar kitą nėra nauja. Tačiau kelissyk už garsą greičiau skrendančių lėktuvų koncepciją gali pakeisti šis tas efektyvesnio – magnetiniai greitieji tuneliai.

Sistemos „Evacuated Tube Transport“ (ETT) projektuotojai žada, jog kelionė iš Niujorko į Pekiną  greituoju tuneliu užtruktų ne ilgiau kaip dvi valandas. Maža to, kelionės metu nevargintų triukšmas. O kelionė atsieitų gerokai pigiau nei skrydis, kelionė įprastu traukiniu ar automobiliu. Ir greičiau nei pačiu greičiausiu lėktuvu, net jei jis – reaktyvinis.

Idėja grindžiama patentuotu išradimu (US Patent 5950543), užregistruotu dar 1999 m. Trumpai tariant, išradimas yra ne kas kita, o specialus minitraukinys (maždaug automobilio dydžio keleivinė kapsulė) ant magnetinės pagalvės. Tokios kapsulės judėtų ne atvira erdve, o specialiais transportiniais tuneliais, kuriuose superlaidūs magnetai ir kitos specialios konstrukcinės sąlygos leistų traukiniui išvystyti nepaprastai didelį greitį.

Kapsules stumiančių jėgų sistema būtų integruota į tunelio infrastruktūrą, o ne į pačias kapsules. Tad iš principo pats „traukinys“ neturėtų jokių judančių (pakabos, važiuoklės) detalių, o tai gerokai sumažintų jo svorį. Iš esmės tokia transporto priemonė sklęstų, įgreitinama magnetinės jėgos. Beje, įgreitinama pavydėtinai efektyviai: didžioji dalis įsibėgėjimui skirtos energijos rekuperuojama stabdymo metu.

Greitųjų tunelių skersmuo nebūtų didelis – planuojama, jog jis sieks ne daugiau kaip 1,5 metro. Aerodinaminio pasipriešinimo sumažinimui tunelio viduje tvyrotų gerokai išretintas oras. Maždaug automobilio dydžio keleivinės kapsulės į greituosius tunelius patektų pro specialius šliuzus. Vienos tokios kapsulės svoris su keleiviais neturėtų viršyti 550 kg. Greitajame tunelyje  kapsulė išvystys maždaug 6,5 tūkst. km/val greitį.

Tikslus maksimalus greitis priklausys nuo kelionės atstumo ir, savaime suprantama, laiko, skirto įsibėgėjimui. Kad įsibėgėjimas nekeltų nemalonių pojūčių (iki 1 g), 6,5 tūkst. km/val. greitis būtų pasiekiamas per 3 minutes. Per tą laiką kapsulė nuskries apie 160 km. Sistemos kūrėjų įsitikinimu, nelabai tolimoms kelionėms turėtų pakakti ir 600 km/val. maksimalaus greičio.

Kategorijos: Mokslas, Mokslo naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė