Dionizo Poškos Baubliai – gyvi (0)

Baubliai | efoto.lt. R.Pociūtės nuotr.

Baubliai | efoto.lt. R.Pociūtės nuotr.

2012 metai yra jubiliejiniai seniausio Lietuvoje Baublių muziejaus metai. 1812 m. tūkstantmečio ąžuolo viduje neįprasto mąstymo kolekcionierius sumanė įrengti muziejų. Šiais metais Baublių muziejui  sukanka 200 metų.

„Ar gyvas dar Baublys, kurio liemens drūtumas senatvėj taip išpurto, lyg erdviausias rūmas?” klausė kadai kadės Adomas Mickevičius poemoje „Ponas Tadas“. Bijotų dvaro muziejaus komplekso darbuotojai, užbaigę 3 mln. Lt vertės projektą atsako: „gyvas“.

Vasario mėnesį pabaigtas ypatingo ir sėkmingo VšĮ Lietuvos verslo paramos agentūros administruoto projekto įgyvendinimas – „Bijotų dvaro sodybos – Baublių komplekso pritaikymas turizmui“, nors projektas pabaigtas tik vasarį Baubliai lankytojams atidaryti jau 2011m spalio mėnesį. Baublius spėta renovuoti ir pritaikyti turizmui jų 200-ųjų metų gimtadieniui, kurio minėjimo renginiai prasidės gegužės 12 d. Projekto veikloms buvo skirta 3 mln. Lt. iš ES struktūrinių fondų lėšų.

Kiekvieną pavasarį, gegužės 27 d., Bijotų dvaro komplekse vyksta Poezijos pavasaris bei yra teikiama 2009 m. įsteigta kasmetinė Šilalės rajono savivaldybės Dionizo Poškos premija.

„Žmonės labai domisi Baubliais, taigi, vasarą tikrai laukiame didesnių ar mažesnių turistų grupių. Renginių maratonas prasidės gegužį. Kiekvieną mėnesį organizuosime po renginį iki pat gruodžio mėnesio. Gruodį įvyks paskutinis renginys kurio metu planuojame parodyti filmą apie visus metų renginius“ , – pasakoja muziejininkė Aurelija Bacevičienė.

Baublių įkūrėjas Dionizas Poška plačiausiai yra žinomas kaip poemos “Mužikas Žemaičių ir Lietuvos” autorius. Pagal profesiją jis buvo teisininkas, tačiau domėjosi etnografija, archeologija, kasinėjo piliakalnius, rinko senienas, buvo aktyvus visuomenininkas.

Žmonės ąžuolą vadino Baubliu dėl vėjo drevėse, kuris esą „baubte baubdavo“, tačiau pats D. Poška Baublio vardą siejo su senovės lietuvių medaus dievaičiu Bubilu.
Baubliai yra Bijotų dvaro teritorijoje, kuri yra įtraukta į Lietuvos kultūrinių vertybių sąrašą kaip statinių kompleksas. Nors teritorija ir turi istorinę vertę, ji nebuvo pritaikyta turistų apsilankymui – apgriuvusiuose pastatuose nebuvo nė tualeto.

Neprižiūrėti, nerestauruojami Baubliai nyko ir ilgą laiką nebuvo išnaudojami kaip potencialus turistų traukos centras. „Prie Baublių teko lankytis praėjusią vasarą, kai dar vyko baigiamieji projekto darbai. Džiugu, kad kompleksas jau sutvarkytas ir šiemet jūros link keliaujantys turistai galės užsukti ir į Baublius, juo labiau, jog jie yra vos už keleto kilometrų nuo autostrados“ – apie Bijotų dvaro Baublius pasakoja Deividas Petrulevičius LVPA komunikacijos skyriaus vyresnysis informavimo specialistas.

Atnaujintas Baublių muziejaus ir Bijotų dvaro malūnas, įrengtas parkas, tikimasi, pritrauks lankytojų besidominčių istoriniu paveldu.

Baublio viduje, virš durų, Poškos ranka lietuviškai užrašytas toks šešiaeilis:

Bardžiuose kaip užgimiau, jau tūkstantis metų,
Parnešts iš ąžuolyno, čion esmi padėtu;
Tikras vards mano Baublys, dievu garbints buvau,
Nuteriojęs tėvystę, suvytau, sudžiūvau.
Ties manim Perkūnui degė avys, ožkos,
O dabar many gyven Dionizas Poškas.

2012 metai yra ne tik jubiliejiniai seniausio Lietuvoje Baublių muziejaus metai, bet ir Lietuvos Muziejų metai.

Kategorijos: Kultūros paveldas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė