Ignaliniečiai puoselėja Nalšios žemės dvasią (0)

Ignalinos kultūros ir sporto centro Etninės ir muziejinės veiklos skyriuje nuolat pristatomos ir atnaujinamos įvairios įdomios parodos ir eksponatai sulaukia  ne tik suaugusių  lankytojų, bet  moksleivių dėmesio.

Šiuo metu centro lankytojai yra kviečiami į  garsaus fotomeninko ir poeto Algio Jakšto nuotraukų parodą „Sustojęs laikas“ skirtą gražiausiam Rytų Lietuvos kampeliui – Nalšios žemei.

Etninės ir muziejinės veiklos skyrius nuolat priima moksleivių ekskursijas, čia moksleiviai supažindinami  su besikuriančio krašto muziejaus eksponatais, dalyvauja įvairiuose etnokultūriniuose renginiuose, papildo savo istorijos žinias apie gimtą kraštą žiūrėdami filmą „Ignalinos kraštas istorijos vingiuose“.

„Sustojes laikas“

„Sustojes laikas“

Šiemet kovo 19 d., per Juozapines,  Pempės šventės dieną, moksleiviai buvo mokomi verbų rišimo meno. Suvokti verbų rišimo paslaptis vaikams padėjo Ignalinoje gyvenanti šio gražaus amato atstovė ir puoselėtoja  Zofija Laurinėnienė ( konkursinių ,,Aukso vainiko“ parodų nuolatinė dalyvė ir pernai metų rajoninio turo laimėtoja ). Norinčiųjų pabandyti netrūko. Beje, kadaise tautodailininkę rišti verbas išmokė Danutė Zubrickienė, o ponia Zofija turėdama laiko visada patirtimi dalinasi su mokiniais.  Tą dieną kruopštūs ir geranoriški 5 B klasės moksleiviai gavo ne tik vertingą praktinę pamoką  (iš kokių augalų rišti verbas, kaip suderinti žolynus, nuo ko pradėti ir kaip užbaigti), bet išmoko pagrindinių verbų rišimo būdų  ir patys pabandė susirišti verbų.

Marija Kirkienė parengė išsamią informacinę ir demonstruojamąją medžiagą, supažindino su 1847 m. K. Rusecko nutapyto paveikslo kopija ,,Lietuvaitė su verbomis“, apžvelgė visą verbų – meno dirbinių iš sausų augalų – rišimo raidą, skirtumus, reikšmę lietuvių kultūrai, augalų magiškos galios reikšmę gaivinant apmirusią žemę, teikiant jai vaisingumo jėgos, o žmonėms – sveikatos, laimės ir džiaugsmo.

Pasimokyta ir tradicinių verbų dienos palinkėjimų: ,,Ne aš mušu, verba muša, tolei muš, kol sulūš. Už savaitės viena diena tegul linksmina kiekvieną. Linkiu sveikam būt. Ar žadi velykaitį?“ arba ,,Verba plaka, verba plaka. Nuo metų lig metų. Duok, Dieve, sveikatų“ … Juk vienaip sakoma mūsų krašte, kitaip – Dzūkijoje ar Žemaitijoje…

Moksleiviai sužinojo, kad verbų rišėjos verbas rišdavo nuo Užgavėnių, o Verbų sekmadienio išvakarėse daugelio namuose jas rišdavo seniausia šeimos moteris: motina, senelė. Parsineštomis iš bažnyčios verbų šakelėmis žmonės būdavo plakami per rankas, per galvą, per petį, o jų dūmais smilkomi per Jurgines į ganyklas išgenami galvijai, pavasarį į laukus išeinantys artojai. Kad gyvatės išsinešdintų iš raisto, ten reikėdavo įmesti verbos šakelę.

Ignalinos kultūros ir sporto centro Etninės ir muziejinės veiklos skyriaus vedėja Marija Kirkienė džiaugiasi, kad moksleiviai ir mokytojai rodo vis didesnį susidomėjimą skyriaus veikla ir renginiais.

„Atskiros padėkos nusipelno ir  kraštiečiai, turtinantys muziejinį skyrių. Šįkart buvusi Dūkšto švietimo skyriaus vedėja Birutė Raginytė-Žemaitienė  padovanojo autobiografinio aprašymo, giminės medžio su jį iliustruojančiais šaltiniais kopijas, kitų vertingų leidinių, istorinių nuotraukų, siekiančių  1917 metus. Ačiū jai“, – sako M.Kirkienė ir kviečia visus besilankančius Ignalinoje užsukti į Etninės ir muziejinės veiklos skyrių kaupiantį ir skleidžiantį žinias apie nepaprastą Nalšios žemės kampelį vadinamą Ignalinos kraštu.

Kategorijos: Etninė kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė