„Dijūta“ kviečia pasiklausyti lakštutės lakštavimo (video) (0)

„Dijūta“

„Dijūta“

Kovo 31, 14 val. savo 33-metį švenčiantis folkloro ansamblis „Dijūta“ kviečia visus į koncertą „Dai lakštavo lakštutė“ Vilniaus universiteto Centrinių rūmų Teatro salėje (Universiteto g. 3, Vilnius).

Klausytojai turės progą pasinerti į mūsų tautos dvasinį garsinį paveldą. Skambės dainos ir muzika iš garso įrašų, įrašytų daugiau nei prieš 100 metų fonografo voleliuose…

Šiaurės rytų Lietuvos pakraštyje yra kalnas, vadinamas Dijūta. Jis, nedidelis, bet gražus, minimas vienoje sutartinių: „Tūto dijūto, Dijūta, kolnali, Dijūta, berželi“. Tokiu „kalneliu“, puoselėjant ir propaguojant folklorą, norėtų būti Mokslų Akademijos ansamblis, kuris nuo 1989 metų vadinasi „Dijūta“. O jo gimimo diena – 1979 metų vasario antroji. Tuomet susibūrė grupė entuziastų. Bėgant laikui, keitėsi vadovai, dalyviai, tačiau liko gera meilės tautosakai dvasia, kuri vienija tuos, kam brangi senoji lietuvių kultūra. 1984 m. dailininkė Dovilė Dauknienė, konsultuojama istorikų, etnografų, „Dijūtai“ sukūrė sceninius kostiumus, kokius XIX a. pabaigoje per šventes dėvėjo lietuviai valstiečiai.

„Dijūtos” repertuaras – tai dainos, šokiai, žaidimai, instrumentinė muzika, taip pat papročiai (vestuvių, kalendorinių švenčių, darbo), prikelti scenai. Ansamblis programas paįvairina pasakomis, sakmėmis, anekdotais, patarlėmis. Yra dalyvių, puikiai šnekančių tarmiškai. Jie padeda sukurti koncertų nuotaiką, atskleisti krašto regioninį savitumą. Kolektyvas propaguoja visos Lietuvos folklorą.

„Dijūta“ groja įvairiais instrumentais: seniausiais pučiamaisiais – skudučiais, ragais, daudytėmis, lumzdeliais, birbynėmis, ožragiais, – kanklėmis ir kt. Yra instrumentinė kapela, kokia apie XVIII-XX a. pradžią grodavo pasilinksminimuose. Tai – smuikas, basedla, bandonija, „Peterburgska“ armonika, klarnetas. Jais grojami visų Lietuvos regionų šokiai bei maršai. Kapeloje taip pat mušama būgnu, barškinama žaržolais, kleketu ir kt.

Ansamblis yra paruošęs koncertines programas: šienapjūtės „Oi, skamba žvanga sidabro dalgelė“, jaunimo ir meilės dainų, „Apie vėjus ir velnius“, „Iš trijų kampų vėjelis pūtė“, Advento bei Kalėdų dainų ir žaidimų, Užgavėnių, Motinos dienai, Šeimos (dainos ir pasakojimai), Suvalkietiškos tautosakos.

Dalyvavimui tarptautiniuose folkloro festivaliuose užsienyje ansamblis paruošia vis atnaujinamą dviejų dalių šokių, instrumentinės muzikos ir dainų programą.

Šiuo metu kolektyve apie trisdešimt narių. Visi dainuoja, šoka, groja liaudies meistrų pagamintais instrumentais. Nuo 1992 metų ansamblio instrumentinei grupei, o nuo 1998 metų visam kolektyvui vadovauja Rūta Žarskienė.

Į 34-tuosius savo gyvenimo metus „Dijūta“ žengia su neblėstančiu ryžtu toliau puoselėti tautos dvasinį paveldą, su gyvu užsidegimu ir kūrybine aistra išjausti ir perteikti tai ką perdavė protėviai.

„Dijūta“:

 httpv://youtu.be/AC5kXCEGZm8

httpv://youtu.be/FOa0Z659_gI

Kategorijos: Etninė kultūra, Menas, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė