Atidaryta tautodailininko K.Navicko karpinių paroda „Senieji mūsų dievai, dievybės ir mitinės būtybės“ (0)

Klaidas Navickas | asmenine nuotr.

Klaidas Navickas

Kovo 28 d. Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) atidaryta garsaus Lietuvos tautodailininko Klaido Navicko popieriaus karpinių paroda „Senieji mūsų dievai, dievybės ir mitinės būtybės“. Iki gegužės 5 d. veiksiančioje parodoje eksponuojami 53 karpiniai, atskleidžiantys lankytojams savitą lietuvių mitologijos pasaulį.

„Daugeliui dievų meldės mūsų protėviai, daugelį dievybių garbino. Dievai ir geruoju, ir piktuoju keitė vieni kitus. Stiprieji liko legendose, sakmėse ar padavimuose, silpnieji išnyko ir tik istoriniai šaltiniai kurį ne kurį pamini. Kalaviju neštieji – laimėjo, bet vis tiek parimo šalia kelio koplytėlėse ar įsitaisė mediniuose kryžiuose – sunku jiems buvo rasti naujas vietas, o ir kovoti su naujais į mūsų žemę einančiais stabais nebuvo lengva“ – apie senąsias lietuvių dievybes kalba popieriaus karpinių meistras Klaidas Navickas. Tautodailininkas teigia, kad panoro parodyti pačias seniausias dievybes, nekeldamas tikslo  tiksliai atkurti dievų atvaizdų. „Pažiūrėjau į juos kaip kaimo vaikas – su pagarba ir baime. Kūriau tokius, kokius man diktavo kaimiška prigimtis“ – garsus karpinių meistras.

1962 m. Raseiniuose gimęs K. Navickas įgijo teisininko išsilavinimą ir dirba valstybės tarnyboje. Karpiniai – jo pomėgis, suteikęs galimybę 1991 m. pelnyti tautodailininko vardą. 2005 metais talentingam karpytojui suteiktas meno kūrėjo statusas, o 2009 metais buvo pripažintas tradicinių amatų meistru.   Nuo 1988 m. karpinių kūryba užsiimantis teisininkas savo darbus jau yra pristatęs daugelyje parodų Lietuvoje bei užsienyje. Karpiniai buvo eksponuojami parodose Gdanske, Maskvoje, Sankt Peterburge, Varšuvoje. 2005 m. Japonijoje vykusioje pasaulinėje parodoje EXPO – 2005, o 2010 m. – Kinijoje EXPO – 2010 pristatė Lietuvos karpymo meną bei eksponavo savo darbus, o 2009 metų vasarą karpė miesto festivalio metu Europos kultūros sostinėje Lince (Austrija), 2011 – Ventspilyje (Latvija), Liubline (Lenkija), Mogiliov Podolske (Ukraina).

K. Navickas, kaip Vilniaus miesto savivaldybės dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programos dalyvis, aktyviai dalyvauja visuose Vilniaus miesto kultūriniuose renginiuose. Vilniuje veikia K. Navicko įkurtos kūrybinės dirbtuvės, kur visi, besidomintys tautodaile gali susipažinti su karpinių, raižinių istorija, technika, gali savo jėgas išbandyti karpant ar spaudžiant antspaudus. K. Navicko karpiniais galime pasigrožėti ir vartydami 2008 metais išleistą albumą „Klaido Navicko karpiniai“.

Kategorijos: Etninė kultūra, Lietuvoje, Menas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė