Nedeginkite pernykštės žolės! (0)

efoto.lt, N.Šimonienės nuotr.

efoto.lt, N.Šimonienės nuotr.

Kaip ir kasmet pernykštės žolės deginimas pavasarį kelia didelį rūpestį. Nežiūrint į draudimus, žmonės įpratę deginti pernykštę žolę, meldus, nendres ir išdžiūvusius krūmus. Sąmoningi sausos žolės padegimai sudaro apie 70 procentų visų pievų gaisrų. Tai ne tik blogas suaugusių įprotis, bet ir blogas pavyzdys vaikams, nes suformuojama jų nuomonė, kad žolę deginti galima, nes taip daro suaugusieji.

Žmonės klaidingai mano, jog deginant žolę žemė bus derlingesnė. Mokslininkai įrodė, kad daugumos piktžolių šaknys yra gana giliai ir po deginimo jos išlieka. Laukai po išdeginimo sužaliuoja, bet pasikeičia dirvožemio struktūra, dirva nuskursta. Gaisro metu sunaikinamas puvinio sluoksnis, o kartu su juo ir mikroorganizmai, kurie būtini biologinei pusiausvyrai išlaikyti. Net ir vienkartinis išdeginimas sumažina dirvos derlingumą 5–8 procentais.

Deginant žolę žūva pievose gyvenantys vabzdžiai, varliagyviai, driežai, kurmiai, ežiai, kiškiai, graužikai ir kiti gyvūnai. Sudega paukščiai ir pradėti sukti jų lizdai, perimi jaunikliai, sunaikinamos perimvietės. Gaisruose žūsta skruzdėlynai, retos augalų rūšys, skursta dirva, padidėja vėjo ir lietaus sukelta erozija, ugnis persimeta į miškus, pastatus. Kasmet dėl žolės gaisrų nukenčia ne tik gamta, bet ir žmonės.

Dažnai kartu su žole, medžių lapais ar kitomis augalinės kilmės atliekomis deginamos buitinės atliekos – plastikinė tara, užterštos pakuotės, rūbai, batai, baldai ar kitos atliekos.

Degimo metu teršiama atmosfera. Toksiški degimo produktai kenkia žmonių sveikatai – kvėpavimo organams, kraujotakai, akims. Kiekvienais metais gaisruose žūsta žmonės – dažnai tie, kurie padegė žolę, nes staigus vėjo krypties pasikeitimas, didelė liepsna ir dūmai žmogų užklumpa netikėtai.

Už sausos žolės, lapų, šakų, daržininkystės atliekų deginimą piliečiai gali būti nubausti nuo 100 iki 1000 Lt bauda. Pažeidėjams teks ne tik sumokėti baudą, bet ir atlyginti gamtai padarytą žalą.

Už atliekų deginimą nesilaikant teisės aktuose nustatytų atmosferos apsaugos reikalavimų Administracinių teisės pažeidimų kodekso 83 straipsnis numato baudą nuo vieno iki keturių šimtų litų.

Susimąstykite! Nedeginkite žolės, saugokite gamtą ir savo turtą!

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė