Viešins 1700 KGB agentų duomenis (5)

Buvę KGB rūmai

Buvę KGB rūmai

Valstybės saugumo departamentui KGB dokumentus perdavus Lietuvos ypatingajam archyvui, bus paviešintas 1700 KGB agentų sąrašas. Perduotuose dokumentuose 1700 KGB agentų duomenys, praneša „Panorama“.

1991-1992 metais Valstybės saugumo departamentas (VSD) dalį KGB dokumentų laikė savo žinioje ir naudojo juos operatyviniam bei kontržvalgybiniam darbui.

Prieš pusantrų metų Seimui nusprendus, kad VSD nedalyvauja liustracijos procese, o tai atlieka Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, praėjusių metų vasarą šiuos dokumentus pradėta perduoti ypatingajam archyvui. KGB dokumentus viešinti pradėta pernai gegužę.

„Ten bus įvairios informacijos, jeigu VSD ją laikė svarbia ir naudojo, tai matyt jinai turėjo informatyvumą, kuris galbūt ir visuomenei reikalingas žinoti“, – sako Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro generalinė direktorė Teresė Birutė Burauskaitė.

Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centre gauta KGB medžiaga visų pirma bus analizuojama, kiek pagal turimus duomenis galima identifikuoti KGB agentų. Be to nebus viešinamos agentų pavardės, kurie prisipažino bendradarbiavę su KGB. Perduodamuose KGB dokumentuose 1700 agentų sąrašas. Apie bendradarbiavimą yra prisipažinę 1583 asmenys.

Pasak Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovo Arvydo Anušausko, paviešinus KGB agentų sąrašą, vargiai tarp jų bus aukštus postus užimančių pareigūnų.

„Tie žmonės buvo vertinami, kaip ypatingai vertingi, tai yra veikė ilgesnį laikotarpį, vadinasi užėmė tuo metu svarbesnes pareigas, vadinasi vyresni. Praėjus 21 metams po KGB veikimo oficialaus nutraukimo Lietuvoje, puikiai suprantam, kad jie neužėmė aukštų pareigų kurį laiką Lietuvoje be abejonės aktyviai, matyt, dalyvavo ir visuomeniniam gyvenime“, – sako Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto vadovas Arvydas Anušauskas.

Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovė žada, kad ištyrus gautus dokumentus, KGB agentų sąrašas gali būti skelbiamas balandžio pabaigoje arba gegužę.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė