Alytuje senųjų žaislų paroda nukelia dešimtmečiais į praeitį (0)

Žaislo priešistorė siekia gilią senovę, pirmykštes kultūras, tačiau mūsų dienų pirmieji žaislai nepasiekė. Muziejuose išlikę senovės Egipto, Graikijos, Romos laikus siekiantys žaislai. Pirmieji žaislai buvo iš degto molio pagaminti arkliukai, iš medžio, gintaro ar šiaudų pagamintos lėlės. Seniausiems tokio tipo rastiems žaislams jau daugiau kaip 2500 metų. Kai kurios lėlės buvo naudojamos ne tik vaikų žaidimams, bet ir magijai bei religinėms apeigoms. Senovės Egipte lėlės laidotos kartu su mirusiaisiais ir buvo tikima, kad jos patarnaus pomirtiniame gyvenime.

Iš senovės Graikijos, Romos mūsų laikus pasiekė įvairiausi žaislai: lėlės (iš terakotos ar medžio su judančiomis rankomis ir kojomis), sviediniai, kareivukai, suktukai, vilkeliai, arkliukų pavidalo lazdelės, mažyčiai žaisliniai indeliai, vežimėliai, skirti lėlėms vežioti ir t. t.

Vėlesnėse kultūrose, atsiradus žemdirbystei, amatams, tobulėjo ir žaislai. Jie prarado savo kultinę, mitinę reikšmę ir tarnavo tik vaikams, žadino, ugdė jų vaizduotę, tapo neatskiriama vaikystės dalimi. Primityvias žaislų formas keitė sudėtingesnės, įmantresnės. Jie įgijo ne tik ugdomąją, kultūrinę, tautinę, bet ir meninę reikšmę, meninį pavidalą.

Alytaus kraštotyros muziejuje nuo kovo 22 d. iki gegužės 1 d. organizuojama vaikiškų žaislų paroda, kurioje bus galima išvysti LTSR laikotarpio žaislus: guminius, poroloninius, plastmasinius, pliušinius žaislus, lėles, alavinius kareivėlius, mašinėles, stalo žaidimus ir kt. Seniausias parodoje eksponuojamas žaislas – spėjama, 1940 m. gaminta prisukama mechaninė katė iš Virginijaus ir Martyno Vekterių kolekcijos. Iš viso parodoje sukaupta daugiau kaip 300 žaislų, kurių didesnė dalis yra iš buvusios Tarybų Sąjungos teritorijos.

Atrodytų, kad apie XX a. pramoninę vaikų žaislų gamybą turėtume žinoti absoliučiai viską, tačiau remiantis šiuo metu turimais duomenimis, išsamesnę Lietuvos pramoninės žaislų gamybos istoriją derėtų pradėti tik nuo XX a. 6 deš. pabaigos. Kadangi daugelis įmonių nebeegzistuoja, o archyvuose saugoma informacija apsiriboja tik darbuotojų atlyginimais.

Muziejaus fonduose šios grupės eksponatų beveik neturime. Todėl didžioji dalis parodai surinktų eksponatų – alytiškių indėlis. Džiaugiamės atradę vaikiškų žaislų kolekcininkų mūsų mieste, kurie maloniai sutiko eksponuoti didžiąją dalį savo kolekcijos. Parodoje pristatomi Dovydo Žvinakevičiaus įvairūs 7–9 dešimtmečių žaislai. Kolekcininkų Virginijaus ir Martyno Vekterių prisukami mechaniniai žaislai žavi savo išskirtinumu ir stebina veikimo principų įvairove.

Nuoširdi padėka prisidėjusiems prie parodos: Joanai Baliukonienei, Daliai Beinienei, Laurynui Butkui, Danutei Feiferienei, Jurgitai Kabašinskienei, Renatai Kaladinskaitei-Petkevičienei, Daivai Mikalonytei, Janinai Mikelionienei, Genutei Mickevičienei, Virginijai Mickevičienei, Violetai Petraškienei, Gemai Sakevičienei, Nijolei Stakutienei, Sonatai Vaitulevičiūtei-Kazlauskienei, Žydrūnei Valatkevičienei, Virginijui ir Martynui Vekteriams, Vidai Veličkienei, Janinai Vyšniauskienei, Dovydui Žvinakevičiui, ir žinoma, nuolatiniams rėmėjams – muziejininkams.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė