Policijos pajėgos bandė prievarta išvežti D.Kedytę (video) (522)

Garliava policija | DELFI, R.Achmedovo nuotr.

Garliava policija | DELFI, R.Achmedovo nuotr.

Kovo 23 d. prieš pat vidurdienį gausus policijos būrys Garliavoje apsupo Kedžių namus ir buvo bandoma jėga išvežti velionio Drąsiaus Kedžio dukrą Deimantę tam, kad ji būtų sugrąžintą motinai kuria pati dukra yra apkaltinusi ją pardavinėjus pedofilams. Į Venckų namus lydimi didelio policijso būrio atvyko mergaitės motina L.Stankūnaitė bei teismo antstolė S.Vaicekauskienė

Tarp susirinkusių mergaitės gynėjų ir policininkų įvyko susistumdymas. Pranešama, kad jėga buvo naudojama ir namo viduje. Girdėjosi mergaitės klyksmas. DELFI pranešė, kad pareigūnai, bandydami jėga išvežti mergytę, panaudojo gumines lazdas: sumušta mergaitė, jos senelė L. Kedienė, ir tėčio teta A. Skučienė.

Portalas klaipeda.diena.lt pranešė, kad Drąsiaus Kedžio teta Audronė Skučienė teigė, kad namo viduje vyko grumtynes. Pasak jos, vienas iš atvykusių pareigūnų jai kirto per veidą. Laimutė Stankūnaitė, jos dukra buvo suguldytos ant grindų.

DELFI rašo, kad liudininkai (tarp jų ir žurnalistai) patvirtina, kad policija naudojo fizinę prievartą. Pro namo langus matėsi kaip policininkai „darbuojasi“ guminėmis lazdomis.

A. Skučienei buvo prakirsta lūpa. Sumušta buvo ir L.Kedienė, rankose laikiusi anūkę. Mušant močiutę kliuvo taip pat ir pačiai mergaitei. Pasak kitų šaltinių mergaitė iškrito iš ją pagriebusio policininko ranku ir susimušė krisdama ant grindų.

Tačiau mergaitės išvežti nepavyko.

Iš Kedžių namų išėjusią teismo antstolę S.Vaicekauskienę mergaitės gynėjai pasitiko švilpimu ir šūksniais „gėda“. Antstolę palydėjo policijos pareigūnai. Po kelių minučių iš namo išėjo ir L.Stankūnaitė, mergaitė liko viduje.  Iš įvykio vietos išvyko ir gausios policijos pajėgos.

Netrukus po įvykių Garliavoje Kauno policija surengė spaudos konferencija. Joje dalyvavo pareigūnai bei kitų su sprendimo vykdymu susijusių institucijų atstovai. Policijos pareigūnai neigė žiniasklidos išplatintą žinią, kad šiandien Garliavoje, prieš mergaitę ir kitus asmenis buvo naudota jėga, guminės lazdos, ar kitokia prievarta.

Spaudos konferencijoje paaiškėjo, kad apie šiandien bandytą vykdyti mergaitės paėmimą jėga Vaiko teisių apsaugos tarnybai pranešta nebuvo. Antstolė S. Vaicekauskienė teisinosi, kad sprendimą reikėjo vykdyti skubos tvarka ir, kad tai reikia daryti būtent penktadienį, nes taip, esą buvo nuspręsta ryte…

Spaudos konferencija apie ivykius Garliavoje tiesiogiai is Kauno Vyriausiojo policijos komisariato (VPK) (tiesioginės transliacijos vaizdo įrašas) :

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas sakė, kad antstoliai klaidino vaiko teisių apsaugos darbuotojus, teigdami, kad penktadienį nebus vykdomas teismo sprendimas dėl Kedytės paėmimo prievarta. Reaguodamas į penktadienio įvykius Garliavoje, susijusius su mėginimu prievarta išvežti Drąsiaus Kedžio ir Laimutės Stankūnaitės dukrą iš globėjų Venckų namų, D.Jankauskas kreipėsi į teisingumo ministrą ir Antstolių rūmus reikalaudamas užtikrinti, kad prieš vaiką nebūtų naudojamas joks smurtas, – praneša ELTA.

Aiškėja, kad vaiko teisių apsaugos skyriai iki šiol nėra gavę teismo nutarties dėl leidimo vaiką paimti prievarta.

Popiet į Klonio gatvę atvyko Seimo narys Rytas Kupčinskas. Jis ir dar trys parlamentarai –  Gintaras Songaila, Aurelija Stancikienė, Julius Dautartas – penktadienį paragino Vaiko teisių apsaugos kontrolierę imtis priemonių dėl Kėdainių teismo priimto sprendimo L.Stankūnaitei dukrą grąžinti prievarta, kuris esą parodo, kad Lietuvoje įsigalioja brutali tvarka.

„Siekiant objektyviai išsiaiškinti įvykio aplinkybes, Kauno rajono apylinkės prokuratūros prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl šiandien gauto N.Venckienės pareiškimo apie galimai sužalotą mažametę D.K.”, – paskelbė Kauno apygardos prokuratūra.

Policija kategoriškai neigia, kad Garliavoje penktadienį buvo panaudota jėga, tačiau įvykių liudininkai kalba ką kita.

„Mergaitė sumušta, jos šonas visas mėlynas, man prakirsta lūpa – baisu kas darosi, čia yra barbarų šalis. Vaikas pats gynėsi. Apsauginiai, kurie saugoja mergaitę, griebė ją ir nubrozdino, tai yra baisus teroras. Aš tikrai skųsiuos – tie, kurie saugojo mergaitę, man kirto į veidą, nes aš ją gyniau. Mergaitė visą laiką buvo ant grindų ir spiegė – „aš nevažiuosiu!”. L.Stankūnaitė irgi dalyvavo ten – griebė, lupo vaiką už kojų“, – pasakojo prakirstą lūpą besivalydama A.Skučienė.

„Mergaitę plėšė antstolė, L.Stankūnaitė ir apsauginiai. Vaiko teisių apsaugos specialistės vienintelės gynė mergaitę – jei ne šios dvi moterys, mergaitę būtų išvežę. Mergaitė verkė iš baimės. Viskas yra nufilmuota. Antstolė Sonata Vaicekauskienė gąsdino Vaikų teisių specialistes, kad joms blogai baigsis”, – teigė A.Skučienė.

„Nubrozdintas mergaitės pilvas, kaklas. Dėkojame Dievui, kad buvo Vaiko teisių apsaugos specialistės ir psichologė – jos išgelbėjo mergaitę. Išsikviečiau policiją ir kreipsiuos į teismą, kad pradėtų ikiteisminį tyrimą prieš L.Stankūnaitę ir apsauginius. Mergaitę vešime teismo ekspertizei. Mergaitė sakė, kad ją mušė motina ir patys apsaugos darbuotojai – tie, kurie mano  name gyvena. Rašysiu pareiškimą dėl apsaugos atsisakymo – kam jie reikalingi?“ – parskubėjusi namo penktadienį žurnalistams pasakojo mergaitės globėja Neringa Venckienė.

Anot N.Venckienės, L.Stankūnaitei dukra nerūpi.

„Jei L.Stankūnaitei mergaitė rūpėtų, tai ji nebūtų atėjusi – sausio mėnesį ji jos neaplankė, vasario mėnesį dvi valandas pabuvo, o kovo 19 dieną pasirodė pirmą kartą. Ji šią mergaitę jau paaukojusi”, – sakė mergaitės globėja.

Įvykių liudininkas Viktoras Narvilas, kuris buvo namo viduje ir filmavo, kai įvyko incidentas, sakė, kad su kaukėmis buvę vyrai namo viduje mušė A.Skučienę.

„Trenkė tie, kurie saugojo vaiką. Tik Vaikų apsaugos moterys gynė”, – sakė vyras.

Bandymas per prievartą ištempti mergaitę iš senelių namų 2012 03 23, Klonio gatvė, Garliava (filmavo V.Narvilas):

httpv://youtu.be/5kTrzg9kmBE

Išpuolio prieš mergaitę išvakarėse 2012 03 22, Klonio gatvė, Garliava. Žmonių reakcija į Kėdainių rajono apylinkės teismo sprendimą leisti prievartos veiksmus paimant Mergaitę iš gimtųjų namų (filmavo V.Narvilas):

httpv://youtu.be/QeqteoXR_Uk

Kovo 23 d. prieš pat šios dienos dramatiškus įvykius grupė Seimo narių viešu laišku kreipėsi į Vaikų teisių apsaugos kontrolierę Editą Žiobienę, prašydami aktyviai dalyvauti ginant mažametės L. Stankūnaitės ir Dr. Kedžio dukters interesus, Kėdainių rajono apylinkės teismui priėmus nutartį taikyti prievartą, nustatant nepilnametės gyvenamąją vietą.

„Tikimės, kad valstybės pareigūnai, vykdydami apylinkės teismo nutartį netaikys fizinės prievartos pačiam vaikui. Tačiau kyla pagrįstų abejonių, ar vaikui nebus pritaikytos psichologinio smurto, apgaulės ar kitos neteisėto poveikio priemonės, galinčios pakenkti jo vystymuisi, psichologinei būklei ir saugumui“, – sako vienas iš laiško iniciatorių Gintaras Songaila.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė šiandien taip pat išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad prievarta vaiko atžvilgiu yra netoleruotina.

Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitėne kartą yra išsakiusi poziciją, kad mergaitės interesai yra svarbiausia ir vaiko interesų apsauga turi būti garantuota, ir savo pozicijos nekeičia. „Prievarta vaiko atžvilgiu netoleruotina“,– pabrėžė Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė, atsakydama į judėjimo „Drąsiaus kelias” kreipimąsi.

___________________________________

Skelbiame grupės Seimo narių pilną laiško tekstą:

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NARIŲ GRUPĖS

VIEŠAS LAIŠKAS

Lietuvos Respublikos Vaikų teisių apsaugos kontrolierei Editai Žiobienei

Dėl Kėdainių rajono apylinkės teismo nutarties taikyti prievartą, nustatant nepilnametės gyvenamąją vietą, pasekmių kontrolės

Gerbiama Kontroliere,

Iš žiniasklaidos sužinojome apie vakarykštį rašytinio proceso tvarka priimtą nutartį leisti antstolei Sonatai Vaicekauskienei prievarta paimti vaiką iš teisėjos Neringos Venckienės namų. Labai apgailestaujame, kad mūsų valstybėje įsigaliojo brutali tvarka, kai neįsiteisėjusio teismo sprendimo vykdymui apylinkės teismas gali priimti neskundžiamą nutartį, net ir tuo atveju, kai tai susiję su vaiko interesų apsauga, jo saugumu, sveikata, ir kai taip siekiama jį išplėšti iš jo įprastinės gyvenamosios aplinkos.

Suprantame, kad įstatymas jums neleidžia svarstyti teismo priimtų sprendimų, nutarčių ar kitų procesinių veiksmų teisėtumo bei pagrįstumo. Tačiau Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstatymo 3 straipsnyje nustatyti šie Jūsų institucijos veiklos principai:

1) vaiko teisių ir jo teisėtų interesų prioritetiškumo /…/

2) vaiko dalyvavimo ir išklausymo. Vaikas turi teisę išreikšti savo nuomonę ir daryti įtaką sprendimams, susijusiems su jo gerove šeimoje ir visuomenėje. Vaiko teisių apsaugos kontrolierius užtikrina aktyvaus vaiko dalyvavimo ir išklausymo galimybes /…/

3) veiklos laisvės, savarankiškumo ir nepriklausomumo. /…/

Pagal šio įstatymo 11str. Vaiko teisių apsaugos kontrolierius: „1) kontroliuoja ir prižiūri, kaip yra įgyvendinamos Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Lietuvos Respublikos tarptautinių sutarčių, Europos Sąjungos teisės aktų, Lietuvos Respublikos įstatymų ir kitų teisės aktų, reglamentuojančių vaiko teisių ir jo teisėtų interesų apsaugą, nuostatos Lietuvoje;“ Vykdydamas šias pareigas kontrolierius turi daug teisių, tarp kurių ir 12str. 1d. 6p. apibrėžta teisė „nekliudomai ir tiesiogiai bendrauti su vaikais“.

Vaiko teisių pagrindų įstatymo 10str. nustatyta, kad „1. Vaikas turi teisę į asmeninį gyvenimą, bendravimą, susirašinėjimo slaptumą, į asmens neliečiamybę ir laisvę./…/ 2. Draudžiama vaiką kankinti, žaloti, žeminti jo garbę ir orumą, žiauriai su juo elgtis.“ Vaiko teisių apsaugos konvencija bei šis įstatymas taip pat numato pareiga atsižvelgti į vaiko nuomonę, jeigu teisminiai procesai susiję su paties vaiko likimu.

Tikėtina, kad valstybės pareigūnai, vykdydami apylinkės teismo nutartį netaikys fizinės prievartos pačiam vaikui. Tačiau kyla pagrįstų abejonių, ar vaikui nebus pritaikytos psichologinio smurto, apgaulės ar kitos neteisėto poveikio priemonės, galinčios pakenkti jo vystymuisi, psichologinei būklei ir saugumui.

Todėl prašome aktyviai įsikišti į šį procesą, dėl kurio susirūpinusi visa Lietuvos visuomenė (juolab, kad visa tai vyksta, neišnagrinėjus vaiko tvirkinimo bylos iš esmės ir daliai visuomenės kilo pagrįstas įtarimas, kad visi šie veiksmai vykdomi ne vaiko interesų labui, o tik siekiant pašalinti vienintelį liudytoją iš šios bylos).

Kadangi iš anksčiau priimto to paties Kėdainių apylinkės teismo nutarimo supratome, kad teisėjas V.Kondratjevas, nors ir privalėjo, tačiau nesigilino į tai, kur būtų perkelta nepilnametė mergaitė, kokia bus jos gyvenamoji aplinka ir sąlygos, motyvuojant tuo, kad tai esą paslaptis ir viskuo pasirūpins valstybė pagal specialią programą, manome, kad Jūsų pareiga išsiaiškinti šiuos dalykus ir ginti vaiką, jo interesus. Tokią teisę Jums suteikia Vaiko teisių kontrolieriaus įstatymo 13 straipsnis bei kitos šio įstatymo nuostatos. Mūsų nuomone, vaikas patektų į nesaugią motinos aplinką, nes valstybė jai skyrė specialią apsaugą.

Seimo nariai: Gintaras Songaila, Rytas Kupčinskas, Aurelija Stancikienė, Julius Dautartas

LRT „Panorama“ pranešimas 2012 03 23 d.:

httpv://youtu.be/XJA2tg6XBic

Kategorijos: Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė