Pagrindinė dienos tema – vanduo (3)

Šiandien tarptautinė bendruomenė pažymi Pasaulinę vandens dieną. Ši nuo 1993 m. Jungtinių Tautų iniciatyva minima diena – dar viena proga atkreipti visuomenės dėmesį, kad būtina telkti pastangas gyvybiškai svarbiems vandens ištekliams išsaugoti. Pastaruoju metu žmonijai itin aktuali švaraus gėlo vandens trūkumo problema. Gausėjant planetoje gyventojų, ji vis labiau aštrės.

Lietuvoje pagrindinis geriamojo vandens šaltinis yra požeminis vanduo. Tokią galimybę turi labai mažai šalių – požeminis vanduo, naudojamas geriamajam vandeniui ir maistui gaminti, tesudaro tik 1 proc. visų žemėje esančių vandens išteklių. Nors Lietuva požeminio vandens, kaip sakė Aplinkos ministerijos Vandenų departamento direktorius Dalius Krinickas, turi pakankamai ir sunaudoja apie 12 proc. viso esamo kiekio, tai nereiškia, kad galime neatsižvelgti į pasaulyje kylančias grėsmes, susijusias su vandens trūkumu, ir jo netausoti.

Daugiau kaip pusę (54 proc.) tiekiamo vandens šalyje sunaudoja, 2010 m. duomenimis, gyventojai, o likusią dalį – pramonės sektorius. Vienas Lietuvos gyventojas per parą sunaudoja (tiesiogiai ir netiesiogiai) apie 60 litrų vandens. Atrodytų, kad gana nemažai, tačiau šis rodiklis yra gerokai mažesnis už Europos vidurkį (120–150 litrų vienam žmogui per parą).

Daugiausia, apie 80-85 proc., vandens pasauliniu mastu sunaudoja žemės ūkio sektorius, ypač besivystančiose šalyse. Europoje daugiausia vandens sunaudojama energetikos sektoriuje – 44 proc.; žemės ūkio sektoriuje – 24 proc. ir viešajame sektoriuje (buityje) – 17 proc.

Dabar Žemėje gyvena 7 milijardai žmonių. Manoma, kad iki 2050 m. šis skaičius padidės iki 9 milijardų ir todėl reikės 70 proc. daugiau maisto nei pagaminama dabar. Žemėje gausėjant gyventojų ir augant vartojimui, didės ir vandens poreikis.

Vanduo ir maisto sauga – ši šiemetinė Pasaulinės vandens dienos tema pasirinkta neatsitiktinai. Vis daugiau Pietų Amerikos, Afrikos, Pietų Europos, Rytų ir Pietų Azijos, Vidurio Rytų valstybių susiduria su sausrų padariniais, vandens trūkumu ir maisto saugos problemomis. Jungtinės Tautos ragina mažinti vandens sunaudojimą maisto gamybos procese ir maisto nuostolius, nes pasaulyje apie 30 proc. maisto produktų nesuvartojami, išmetami, o jiems pagaminti naudojamas vanduo yra išeikvojamas.

Prisidėti tausojant vandens išteklius gali kiekvienas žmogus, siekdamas, kad nebūtų teršiama jo aplinka, buityje naudodamas kuo mažiau cheminių medžiagų turinčių produktų, skalbiklių, ploviklių ir kt. priemonių, kurios kaip teršalai patenka į požeminius vandens telkinius, tinkamai tvarkydamas buityje susidarančias nuotekas, apie pastebėtą taršą tuoj pat pranešdamas aplinkos apsaugos pareigūnams.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė