Geografo R.Krupicko rašinio konkursas moksleiviams padeda atrasti Lietuvą (0)

Rimantas Krupickas | altajus.net

Rimantas Krupickas | altajus.net

Jau antrus metus iš eilės būrelis bendraminčių surengė geografinio rašinio konkursą „Mano atrasta Lietuva“ skirtą geografo doc. Rimanto Krupicko (1943-2009) atminimui. Konkursu siekiama pratęsti R.Krupicko sumanymus, skatinti jaunimą kelionėms ir Lietuvos pažinimui.

Šiemet konkurso rengėjai sulaukė 74 (pernai buvo gauta 108) rašinių kuriuose buvo aprašoma Lietuvą moksleivių-keliautojų akimis, su Jų atrastais žmonėmis, kaimeliais, piliakalniais, miškais, parkais ir neapsakomo grožio pajūrio kopomis. Daugiausiai buvo keliauta po Dzūkijos, Aukštaitijos ir Kuršių Nerijos nacionalinius parkus. Daug atradimų ir savose apylinkėse, gimtuose kaimuose.

Rašiniai buvo įvairūs ne tik savo turiniu, bet ir forma: laiškai, dienoraščiai, interviu, miniatiūros ir kitos. Mokiniai savitai perteikė savo kelionėse patirtus išgyvenimus: Lietuvos miškų grožį, kaimo savitumą, jūros ošimą, nepamirštamus kvapus, spalvas.

Labai malonu buvo skaityti šiltus darbus apie senelius, artimus žmones, džiugu, kad mena juos. Rašydami apie gimtąsias vietas daugelis pasidomėjo legendomis, padavimais apie vietoves bei toponimika. Prasminga, kai Lietuva atrandama keliaujant partizanų kovų keliais. Dėkojame mokytojams, kurie organizuoja moksleiviams įsimintinas ekskursijas. Gražu, kai Lietuvą mokiniams parodo tėveliai.

Šias metais savo brandumu išsiskyrė vienuoliktokų ir dvyliktokų darbai. Rašinių vertintojus nuoširdumu papirko penktokai ir šeštokai o patys neramiausi, žingeidžiausi pasirodė septintokai ir aštuntokai. Šios grupės mokiniai atsiuntė daugiausiai darbų. Jie išsiskyrė savo įvairove, keliavimo būdu, patriotiškumu. Devintokų ir dešimtokų darbai nustebino savo filosofiškumu.

Rašiniai buvo iliustruoti nuotraukomis iš kelionių ir interneto svetainių, piešiniais, keltąsiomis. Gavome kelias puikias, gerai paruoštas, informatyvias keltąsias (Rimanto Krupicko siūlytas pavadinimas vietoj žodžio maršrutas). Žinios buvo renkamos iš artimų žmonių, ir iš knygų bei enciklopedijų.

Vertinimo komisijai tikrai nebuvo lengva išskirti geriausius. Kiekvieno koncentro geriausių darbų  dešimtukus vertino 6  komisijos nariai. Po ilgų diskusijų buvo išskirtos 1 – 5 vietos. Gaila buvo gerų darbų, kurie nepateko į geriausių penketuką.

Rimantas Krupickas buvo puikus švietimo darbuotojas, aistringas keliautojas ir geografas ir kartu nuoširdaus Žmogaus. Jis labai mėgo keliauti po Lietuvą pėsčiomis ir slidėmis, daug žmonių „užkrėtė“ kelionių džiaugsmais ir atradimais. Pažinojusieji R. Krupicką pasakytų, kad tai buvo nepaprastas žmogus, labai mylėjęs Lietuvą ir dirbęs jos labui. Daug darbų padaręs iš idėjos, ir pasišventimo, jis tikėjo, kad nuo kiekvieno žmogaus padarytų darbų Lietuva tampa dar nuostabesnė, švaresnė, patrauklesnė, tokią kurioje visiems smagu gyventi. Tikime, kad šis konkursas paskatins jaunus žmones apsidairyti aplink išmintingo šeimininko akimis ir suprasti, kokia Lietuva yra turtinga ir kaip tą turtą reikia saugoti ir branginti.

R.Krupickas yra sakęs: „Mano gyvenimas yra kelionė, nuostabi kelionė…“ Jis daug keliavo po Lietuvą, labai ją mylėjo, didžiavosi esąs lietuvis. Mokėjimu atrasti paprastų dalykų grožį darė įtaką ir įspūdį daugeliui žmonių. Pats to nejausdamas vien savo nuoširdumu, paprastumu, teisingumu, keitė ir kitų gyvenimus. Tai buvo tikras pedagogas, mokęs studentus ne moralais ar ypatingais metodais, o nuoširdžiu darbu, tėvynės meile, tikru tikėjimu, jog gerumas sugrįžta. Tik „dideli“ žmonės, asmenybės palieka tiek gražių prasmingų darbų, idėjų, minčių…

Rėmėjų dėka vertinimų komisija be pagrindinių apdovanojimų įsteigė nemažai ir papildomų nominacijų bei paskatinamųjų prizų. Rašinių konkurso rengėjai dėkingi rėmėjams: Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui ir Aplinkos apsaugos komitetui, leidyklai „Didakta“, leidyklai „Šviesa“, Lygių galimybių plėtros centrui ir Virginijai Aleksėjūnei, Aim Public ir Mindaugui Vaičiuliui, Lietuvos geografų draugijai, Keliautojų sąjungai ir Algimantui Jucevičiui, Mokslų akademijos turistų klubui, kelionių organizatoriui „E-kelionės“ ir Daliai Prakapienei, Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijai. Dėkojame projektui  „Lyderių laikui“, kurio dėka galime apdovanoti nugalėtojų mokytojus ir konsultantus. Nuoširdus ačiū asmeninius prizus įsteigusioms Ritai Makarskaitei-Petkevičienei, Onutei Motiejūnaitei, Julei Kavalnienei, Nijolei Gudžiūnienei. Dėkojame Vilniaus licėjui, organizavusiam šį konkursą.

Konkurso nugalėtojams apdovanojimai bus įteikti kovo 31 d. Nacionalinio Česlovo Kudabos geografijos konkurso atidarymo metu Lietuvos Edukologijos universitete Vilniuje (Studentų 39).

Daugiau apie konkursą galite sužinoti interneto svetainėje www.grk.licejus.lt

Geriausiu moksleivių rašinius netrukus skelbsime Alkas.lt skiltyje „Moksleivių mintys“.

Aušra Narbutaitė-Jorgensen, Linoreta Vasilevičienė yra konkurso rengėjos

Kategorijos: Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė