Europa smerkia mirties bausmes Baltarusijoje, Lietuva – tyli (5)

A.Lukašenka ir D.Grybauskaitė | efoto.lt tomito nuotr.

A.Lukašenka ir D.Grybauskaitė | efoto.lt tomito nuotr.

Prieš kelias dienas Baltarusija paskelbė, jog įvykdė mirties bausmę Minsko metro sprogdintojams. Baltarusijos Aukščiausiojo teismo pirmininko pavaduotojas Valerijus Kalinkovičius interviu žiniasklaidai pareiškė, jog mirties bausmė Minsko metro sprogdintojams buvo visiškai įrodyta ir nekelia abejonių.

Tačiau Europos Tarybos (ET) generalinis sekretorius Torbjornas Jaglandas (Thorbjorn Jagland) sukritikavo Baltarusijos valdžią už mirties bausmę, įvykdytą Minsko metro sprogdintojams. Jis pažymėjo, kad Baltarusija yra vienintelė Europos valstybė, kurioje vis dar vykdoma tokia bausmė. T. Jaglandas pabrėžė, jog Minskas, nepaisydamas žmogaus teisių ir esminių demokratijos standartų, tik dar labiau izoliuoja savo šalį bei tautą nuo likusio pasaulio.

ET Parlamentinės Asamblėjos pirmininkas Žanas-Klodas Mignonas (Jeanas-Claude Mignon) pareiškė, kad yra sukrėstas žinios apie Baltarusijoje įvykdytą mirties bausmę dviem Minsko metro sprogdintojams. Jis sakė, jog Baltarusija neišgirdo tarptautinės bendruomenės raginimų pasigailėti kaltųjų dėl teroristinio išpuolio. J. K. Mignonas pabrėžė, kad tokiai barbariškai praktikai nėra vietos civilizuotame pasaulyje.

Europos Sąjungos užsienio reikalų įgaliotinė Katerina Ašton (Catherine Ashton) pareiškė, kad „kaltinamiesiems nebuvo suteikta teisė apsiginti“.

ET Parlamentinėje Asamblėjoje Baltarusijos turėtas specialusis pakviestojo dalyvio statusas buvo sustabdytas 1997 metais, kol šalis nepradės taikyti moratoriumo mirties bausmei ir nepasieks pažangos įtvirtindama demokratines vertybes bei principus.

Šią egzekuciją pasmerkė taip pat ir Prancūzijos užsienio reikalų ministerija. Išplatintame Prancūzijos URM pareiškime sakoma, jog Minskas turėtų peržiūrėti savo nuostatą dėl mirties bausmės. Pažymima, kad Prancūzija pasisako prieš tokio pobūdžio bausmes, nepriklausomai nuo jų taikymo argumentavimo. Akcentuojama, jog panaikinti mirties bausmes būtina saugant žmogiškąjį orumą.

Tuo tarpu Lietuvos aukščiausia valdžia savo pozicijos Baltarusijoje įvykdytų mirties nuosprendžių atžvilgiu neskuba reikšti. Tikėkimės, kad laiku ir vietoje pasisakyti Lietuvos vadovams sutrukdė galvos skausmas dėl šalies viduje kilusios politinės krizės ir, kad Lietuvos tylėjimas nereiškia tylaus pritarimo A.Lukašenkos režimo politikai?

Baltarusija lieka vienintelė šalis Europoje, kur vykdoma mirties bausmė.

Parengta pagal INTERFAX ir AFP ir kitų užsienio agentūrų pranešimus.

Kategorijos: Baltų žemėse, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė