A.J. Greimas: Mano intelektualinis kelias iš dalies paaiškinamas mano kilme… (0)

Algirdas Julius Greimas

Algirdas Julius Greimas

Šiemet kovo 9 d. sukanka 95-eri metai, kai gimė lietuvių kalbininkas, semiotikas, mitologas ir eseistas Algirdas Julius Greimas (g. 1917.03.9 – 1992.02.22).

Algirdas Julius Greimas – pasaulinio garso mokslininkas, vienas semiotikos mokslo kūrėjų, lietuvių mitologijos tyrinėtojas, Paryžiaus semiotikos mokyklos pagrindėjas, kalbininkas. Jis, kaip ir M. K. Čiurlionis, yra vienas žinomiausių lietuvių pasaulyje, turintis mokinių ir pasekėjų įvairiose šalyse. Jo mokslo darbai išversti į daugelį kalbų. A. J. Greimas yra vienas iš pagrindinių šiuolaikinių mąstytojų, gretinamas su tokiais mokslininkais kaip S. Freudas, F. Nietsche, F. Kafka (Lechte J. Penkiasdešimt pagrindinių šiuolaikinių mąstytojų. Vilnius: Charibdė, 2001, p. 156–162). Išsiskiria jo knygos, apimančios ilgą istorinį Lietuvos periodą – Lietuva Pabaltijy (istorijos ir kultūros bruožai, lietuvių ir prancūzų kalbomis, kartu su S. Žuku) ir Tautos atminties beieškant (lietuvių tautos šaknų ir tikėjimo ieškojimas), už kurią 1989 m. paskirta JAV lietuvių bendruo-menės premija.

II pasaulinio karo metais A.J.Greimas gyveno Lietuvoje. Karo metų patirtį po daugiau nei keturiasdešimties metų jis apibūdins kaip nulėmusią ir jo intelektualinę biografiją. Interviu Paryžiaus dienraščiui Le Quotidien de Paris jis teigė: „Mano intelektualinis kelias iš dalies paaiškinamas mano kilme ir tais įvykiais, kuriems atsivėrė mano jaunystės Lietuva; būti semiotiku – tai kelti prasmės klausimą. Karas, jo absurdiškumas skatino susirūpinti prasme tų baisybių, kurios vyko prieš jūsų akis. Tai ir buvo manasis psichologinis fonas“.

1944 m. A.J.Greimas  grįžo į Prancūziją. 1948 m. Sorbonoje apgynė daktaro disertaciją Mada 1830-aisiais (išspausdinta 2000). Dėstė Aleksandrijos, Ankaros, Stambulo, Poitiers u-tuose. Nuo 1965 m. Paryžiuje vadovavo semiolingvistinių tyrimų seminarui, kurio pagrindu susiformavo Paryžiaus semiotikos mokykla. Daugumą kalbinių bei semiotinių darbų parašė prancūziškai, o mitologijos studijas ir eseistiką lietuviškai.

Daugiau apie A.J.Greimą skaitykite ČIA.

Kategorijos: Visi įrašai, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė