Vyriausybė siūlo lankstesnę pensijų kaupimo privačiuose fonduose sistemą (0)

Pagyvenę žmonės | efoto.lt

Pagyvenę žmonės | efoto.lt

Ministrų kabinetas pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymams sudaryti palankesnes galimybes žmonėms sukaupti didesnę pensijos dalį privačiuose pensijų fonduose, maksimaliai sumažinant administracinę naštą, kuomet netenkama pensijos dalies dėl pensijų fondų taikomų administravimo mokesčių. Taip pat siūloma suteikti teisę pensijų kaupimo dalyviams nevaržomai apsispręsti, kaip ir kur jie nori kaupti pensiją senatvei, kiek laiko dalyvauti privačiame kaupime, keisti pasirinktus pensijų fondus, investavimo kryptis.

Tai yra orientuota į vykstančią pensijų sistemos reformą, kurios viena iš dalių – pokyčiai privačiame pensijų kaupime, kurie prasidėtų, jei Seimas pritartų siūlomiems pakeitimams.

Pirmiausia siūloma mažinti atskaitymus, kuriuos gyventojai moka pensijų fondams, nuo įmokų ir turto, palaipsniui visiškai atsisakant atskaitymo nuo pervedamų įmokų. Maksimalūs atskaitymai nuo įmokos (visuose fonduose) 2013 metais būtų 2 procentai ir kasmet mažėtų po 0,5 procentinio punkto, kol pasiektų 0. Tokie pakeitimai numatyti Pensijų kaupimo įstatymo pakeitimo projekte.

Šiuo metu leidžiamas maksimalus atskaitymo nuo įmokos dydis – iki 10 procentų, realiai rinkoje taikomas – iki 3 procentų. Šiuos atskaitymus pensiniai fondai atlieka nuo sumokėtų įmokų, pervedamų iš „Sodros“, iškart, kai tik jos gaunamos.

Antra, siūloma mažinti atskaitymų nuo turto dydį konservatyvaus investavimo fonduose iki 0,7 procento vidutinės metinės turto vertės. Šiuo metu maksimalus atskaitymas nuo pensijų fonde esančio turto yra 1 procentas. Ne konservatyvaus investavimo pensijų fonduose jo dydžio keisti nesiūloma.

Trečia, siūlomas konkretus mechanizmas, kaip skatinti kaupimą privačiuose fonduose. Siūloma nuo 2014 m. sausio 1 d. į pensijų fondus asmuo mokėtų papildomą 1 proc. dydžio kaupiamąją įmoką, o iš valstybės biudžeto gautų papildomą skatinamąją įmoką nuo 1 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio šalyje. Valstybinio socialinio draudimo įmokos dalis, pervedama į pensijų fondus, būtų 2 procentai dalyvio draudžiamųjų pajamų.

Nuo 2016 m. valstybinio socialinio draudimo įmokos nesikeistų, o papildomos įmokos didėtų: papildomos asmens lėšomis mokamos įmokos dydis būtų 2 procentai dalyvio draudžiamųjų pajamų, papildomos iš valstybės biudžeto mokamos įmokos dydis – 2 procentai vidutinio šalies darbo užmokesčio. Nuo 2020 metų siūloma pervesti didesnio tarifo pensijų kaupimo įmokas iš valstybinio socialinio draudimo biudžeto – 3,5 procento, asmens lėšomis mokamos įmokos ir skatinamosios įmokos tarifas būtų 2 procentai (atitinkamai asmens draudžiamųjų pajamų ir šalies vidutinio darbo užmokesčio).

Jei žmogus norėtų tęsti dalyvavimą kaupime dabartinėmis sąlygomis, nuo 2013 m. sausio 1 d. iki 2013 metų rugsėjo 1 d. galėtų pateikti prašymą pensijų kaupimo bendrovei dėl atsisakymo mokėti papildomas kaupiamąsias įmokas. Tuomet už šiuos asmenis nebūtų pervedama ir skatinamoji įmoka iš valstybės biudžeto. Kaip ir iki šiol, į pensijų fondą jiems būtų pervedama tik valstybinio socialinio draudimo įmokos dalis.

Ketvirta, siūloma žmonėms leisti nevaržomai pasirinkti kaip kaupti pensiją senatvei. Šiuo metu pensijų kaupimo bendrovę galima keisti, jei nuo asmens dalyvavimo pensijų kaupime pradžios yra praėję bent 3 metai. Siūloma atsisakyti šio apribojimo ir leisti pensijų kaupimo bendrovę keisti visiems tiems, kurių vardu į pensijų fondą yra pervesta bent viena kaupiamoji įmoka. Šiuo pakeitimu būtų įgyvendinta Valstybės kontrolės rekomendacija.

Penkta, siūloma sudaryti galimybę žmonėms pasitraukti iš privačios pensijų sistemos. Siūloma, kad žmonės tai padaryti galėtų nuo 2013 pradžios iki rugsėjo 1 d. (sustabdyti dalyvavimą pensijų kaupime), pranešdami apie tai savo pensijų kaupimo fondui. Jų jau sukauptos lėšos būtų toliau investuojamos iki išmokėjimo dienos, tačiau naujos nepervedamos.

Tiems, kurie pensijų kaupimo sutartis pasirašytų 2013 m. ir vėliau, galimybė atsisakyti mokėti papildomas įmokas arba stabdyti dalyvavimą kaupime nebūtų taikoma.

Šešta, išankstinių pensijų gavėjams siūloma sudaryti galimybę gauti išmokas iš pensijų fonduose sukaupto turto pradėjus gauti išankstinę pensiją.

2011 m. gruodžio 31 d. pensijų kaupime dalyvavo 1 mln. 54 tūkst. dalyvių.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė