„Putinas pralaimėjo rinkimus“ – „Putin won…“ (3)

Artėjant prezidento rinkimams Rusijoje – kyla klausimai apie nepakeičiamos valdžios egzistavimo įteisinimą. Tai padaryti siekiama įvairiausiais viešais ir suprantama neviešais būdais. Pradedant Rusijos visuomenės nuomonės formavimais apie neva egzistuojančius priešus „pribaltus“, juos pavaizduojant priešiškais ar tiesiog fašistais, su kuriais, matyt, susitvarkyti sugebės tik tvirta, patyrusi Putino ranka. Baigiant bandymais šalies viduje įtakoti rezultatus.

Kol kas valdžiai tai pavyksta, ir niekas jau neabejoja būsimų rinkimų rezultatais. Net ir gūglas (google) likus dvejoms dienoms iki rinkimų žino, kad kitaip būti negalės – frazę „Putinas pralaimėjo rinkimus“ išverčia į „Putin won the election“ (Putinas laimėjo rinkimus).

Kaip pastebi internetinis dienraštis Фонтанка.ру – papildomas būdas įtakoti būsimus rinkimų rezultatus – valdžios eksperimentai su rinkiminėmis apylinkėmis.

Kovo 4 dieną Peterburge įsteigtų „piliečio laikino apsistojimo“ apylinkių bus dvigubai daugiau nei Dūmos rinkimuose – ne 36, bet 68. Ir ne visos apylinkės bus tokiuose objektuose, kaip ligoninės, stotys ar oro uostai. Tarp sąraše esančių santrumpų ir komercinių organizacijų yra nemažai žinomų iš praėjusių rinkimų.

Šį kartą Miesto rinkiminis komitetas (Горизбирком) žada leisti stebėtojams, žurnalistams ir net Valstybinės rinkimų komisijos (ГИК) nariams nevaržomai patekti į bet kurią iš šių apylinkių.

Remiantis gruodžio rinkimų rezultatais, „piliečio laikino apsistojimo“ rinkimų apylinkės tampa atsvara Rinkiminės komisijos apylinkėms (УИК), kuriose įrengti automatiniai biuletenių skaičiavimo įrenginiai (КОИБ). Būtent tose apylinkėse gruodžio 4-osios rinkimuose balsavimo rezultatai buvo mažiausiai palankūs valdžios partijai (22–24 proc.), tačiau „laikino apsistojimo“ apylinkėse rezultatai kartais siekė net 100-procentinį palaikymą šiai partijai.

Kovo 4-osios prezidento rinkimuose apylinkių su automatiniais balsų skaičiavimo įrenginiais bus ne 20, kaip paskutiniuose rinkimuose, bet 120. Matyt šiuo pretekstu buvo padidintas ir laikinų apylinkių kiekis. Taip 68 apylinkės buvo patvirtintos eiliniame Miesto rinkimų komisijos posėdyje, vasario 28 d., likus 4 dienoms iki rikimų.

Primename, kad pavyzdžiui Lietuvoje patvirtintų rinkimų apylinkių sąrašą ar jo pakeitimus Vyriausioji rinkimų komisija pirmiausia privalo paskelbti „Valstybės žiniose“. O balsavimo patalpų adresas negali būti keičiamas likus mažiau kaip 100 dienų iki rinkimų.

Taigi, vasario 28 d. naujosios laikinos apylinkės neturėjo savo numerių – juos turėjo suteikti Teritorinė rinkiminė komisija (ТИК), ir vargu ar visuomenė sužinos juos iki rezultatų suvedimo. Taip pat neskelbiami ir adresai, taigi kur eiti stebėtojams ir žurnalistams – neaišku. Šiose apylinkėse nenumatytos ir stebėjimo kameros. Kaip skelbia Miesto rinkiminis komitetas, į šias apylinkes turi ateiti ne mažiau šimto rinkėjų. Beje praeituose rinkimuose į tokias apylinkes „atėjo ne mažiau kaip po 500 rinkėjų“. Tad per visas laikinąsias apylinkes susidaro ne mažiau 34 tūkstančių balsų.

Tokios apylinkės visuomenėje liūdnai pagarsėjo po dūmos rinkiminės kampanijos. Pirmieji iškilę klausimai buvo jau vien dėl jų atsiradimo fakto. Vėliau dėl jų darbo balsavimo dieną ir pagaliau dėl balsavimo rezultatų.

Viena Dūmos rinkimuose žinoma apylinkė buvo įkurta ООО „Эст“. 2011 gruodžio 4 d. joje jau 09 val. 20 min. pabalsavo 350 žmonių (apylinkės pradeda dirbti nuo 8 val.). Čia atvažiuodavo mikroautobusai, iš kurių žmonės organizuotai ėjo į apylinkę. O apylinkėje „ТК ПИК“ 10 val. buvo pabalsavę apie 300 žmonių iš 566 registruotų. Šioje apylinkėje mūsų korespondentą sulaikė vien už tai, kad jis pabandė nufotografuoti rinkėjų sąrašus.

Gruodį į uždaras Jūrų uosto apylinkes Kirovo gamykloje niekas, išskyrus balsuotojus, taip ir negalėjo patekti.

ОАО „Морской порт Спб“ apylinkėje už „Vieningąją Rusiją“ Dūmos rinkimuose balsavo apie 90% rinkėjų, o “ЗакС“ – 89,8%. Panašūs rezultatai buvo ir apylinkėse, esančiose netoli uosto, OAO „Kirovo gamykla“ teritorijoje. УИК № 1852 valdančioji partija rinkimuose į Dūmą gavo 95% balsų, ЗакС – 94%; ir УИК № 1853 – 94%. Reikia pažymėti, kad rinkimų dieną į šias apylinkes bandė patekti partijos „Справедливая Россия“ atstovai, (Teritorinės rinkiminės komisijos narys ir šios apylinkės kandidatas), tačiau jų neįleido aiškindami, kad ten nėra jokių apylinkių.

Aukšti rezultatai balsuojant už „Vieningąją Rusiją“ buvo ir kitose rinkiminėse apylinkėse, esančiose privačių įmonių teritorijose: „СКАТ“ – 92%; „Приневское“ – 96%, „Самтрест-СПб“ – 88,75%.

Tarp naujai įsteigtų naujų apylinkių šį kartą yra ir tokių, kurių iš sutrumpintų pavadinimų neįmanoma suprasti. Pavyzdžiui: ЦНИИ РТК, ЦКФ ВМФ, «ДТО» arba ДОК «Ясень».

Laikinosioms rinkimų apylinkėms numeriai turėjo būti suteikti tik vasario 29-ąją. Kokie jie bus, plačiajai visuomenei pavyks sužinoti nebent po rinkimų. Jų adresus balsavimo stebėtojai galės nustatyti tik eksperimento būdu. Situaciją sunkina ir tai, kad šiose apylinkėse nenumatytos ir vaizdo stebėjimo kameros.

Beje, tai dar ne viskas. Iki vasario pradžios buvo sudarytas pagrindinių balsavimo apylinkių sąrašas. Rezultate paaiškėjo, kad sąraše atsirado 34 apylinkėm daugiau nei buvo per balsavimą gruodžio mėn. Kur atsirado šios 34 „pagrindinės“ apylinkės, negalėjo niekas pasakyti, išskyrus jų kūrėjus.

Ir šiuos Фонтанка.ру pastebėtus eksperimentus valdžia vykdo, nors Europos parlamentas (EP) dar visai neseniai ragino panaikinti įvykusių Valstybės Dūmos rinkimų rezultatus.

2012 m. vasario 16 d. Europos Parlamentas (EP) paskelbė rezoliuciją dėl įvyksiančių Rusijos prezidento rinkimų. Joje teigiama, kad per “Dūmos“ rinkimus nesilaikyta ESBO nustatytų rinkimų standartų, ir kad rinkimai pasižymėjo valstybės ir valdančiosios partijos neatskyrimu, procedūriniais pažeidimais, akivaizdžiomis manipuliacijomis ir rinkimų administracijos nepriklausomumo stoka.

Rezoliucijoje raginama skaidriai tirti visus pranešimus apie klastojimą ir bauginimus, siekiant nubausti visus už tai atsakingus asmenis ir iš naujo surengti balsavimą, jei būtų įrodyta, kad buvo neteisėtų veiksmų. Taip pat pažymima, kad Centrinė rinkimų komisija skundus nagrinėjo neskaidriai bei į juos nereagavo laiku ir veiksmingai.

EP apgailestauja, kad beveik 3000 pareiškimų dėl rinkimų klastojimo, sukčiavimo ir rinkimų procedūrų pažeidimų atskirose rinkimų apygardose atitinkami, teismai atmetė, o kai kuriuose pareiškimai tebenagrinėjami.

Žinoma, kad įvykus Prezidento rinkimams, „Dūmos“ rinkimų klausimas atsidurs antram plane ir bus greitai užmirštas. Tačiau aktyvėjanti visuomenė rodo, kad vis tik ateis laikas, kai jau ir gūglas išmoks pasakyt – „Putin lost the election“ (Putinas pralaimėjo rinkimus).

Parengta pagal:
www.fontanka.ru – Aleksandra Medvedeva. Kurie čia laikini? (Которые тут временные?) ir EP informaciją

Kategorijos: Akiračiai, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė