Ar toli žmonijos aidas nuvilnijo? (33)

Egzolpanetos

Egzolpanetos

Žmonijos užgimimą galima būtų skaičiuoti nuo to laiko, kai mūsų protėviai ėmė gaminti ir naudotis pasigamintais įrankiais. Manoma, kad taip galėjo nutikti jau prieš 3 mln. metų. Ar ilgas toks laikotarpis, jei jį lygintume su Saulės sistemos ir vidutiniu žmogaus amžiumi? Tai tebūtų 10 dienų – mūsų gimtosios žvaigždės planetų sistemos amžius siekia 4,5 mlrd. žemiškų metų.

Mūsų tiesioginiai protėviai, Homo sapiens, išsivystė prieš 100 tūkst. metų. Garsusis Stouhendžas pradėtas statyti prieš maždaug 5,5 tukst. metų. Tačiau pastebėti šiuos pokyčius iš tolimo kosmoso būtų naivu tikėtis.

Ir pagaliau žmonija prieš daugiau nei šimtą metų žengė didžiulį žingsnį į priekį – išrado radiją. Tai pirmasis padarė italas Džuljermas Markonis 1895 metais. Taigi, žmonija į visas puses pasiuntė savo sukurtų radijo bangų burbulą, kurio skersmuo kosmose jau virš 200 šviesmečių.

200 šm. Paukščių Tako galaktikos mastu atrodo kaip menkas taškelis

200 šm. Paukščių Tako galaktikos mastu atrodo kaip menkas taškelis

Atstumas atrodo nemenkas, tačiau jei pažvelgtume į mūsų Paukščių Tako galaktiką, tai tas burbulas atrodo kaip taškas, nes praskrieti šviesos greičiu visą galaktiką reiktų daugiau nei 100 tūkst. metų. Iki kitos, panašios į mūsiškę, kaimyninės Andromedos galaktikos jau 2,5 mln. šviesmečių.

Kiek žvaigždžių jau pasiekė žmonijos ištransliuotos radijo bangos? Įvairiais skaičiavimais tai gali būti apie kelios dešimtys tūkstančių. Saulės (G spektrinės klasės) tipo žvaigždžių šioje erdvėje suskaičiuojama daugiau nei 500. Šiuo metu 100 šviesmečių spinduliu yra aptikta daugiau nei 200 egzolpanetų, aišku, kad daugelis jų yra netinkamos gyvybei atsirasti, kokią mes suprantame.

Kol kas nėra oficialiai užfiksuota dirbtinės kilmės radijo signalų iš kitų pasaulių, tačiau žmonijos radijo burbulas toliau plečiasi ir net per tą laiką, kol Jūs skaitėte šį straipsnį jis prasiplėtė keletu šviesminučių, o tai yra keletas šimtų mln. km.

Gal tas trokštamas atsakymas iš nežemiškos civilizacijos vis dar pakeliui?

 

Kategorijos: Astronomija ir kosmonautika, Mokslas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė