Kaišiadorių vyskupija susirūpino savo paveldo apsauga (26)

Dega Tytuvėnų bažnyčia | kelmiskiams.lt nuotr

Dega Tytuvėnų bažnyčia

Šią savaitę Kaišiadorių vyskupijos kurijoje įvyko Kultūros paveldo departamento specialistų susitikimas su vyskupu Juozu Matulaičiu, naujai paskirtu vyskupu Jonu Ivanausku ir šios vyskupijos dvasininkais.

Kaišiadorių vyskupija buvo pirmoji, kuri po Tytuvėnų vienuolyne įvykusio gaisro susirūpino dėl savo valdomo sakralinio paveldo saugumo ir pakvietė paveldosaugininkus kartu aptarti šią problemą. Į Kaišiadoris atvykusi Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė sakė, kad šiandien didžiausią pavojų kilnojamosioms ir nekilnojamosioms sakralinėms vertybėms kelia daugybėje šalies bažnyčių užsilikusi pasenusi elektros instaliacija ir priešgaisrinės apsaugos priemonių stygius. D.Varnaitė pasiūlė dvasininkams atlikti jų bažnyčiose esančių kilnojamųjų vertybių inventorizaciją bei pagalvoti apie galimybę vyskupijos kurijoje turėti asmenį, atsakingą už tokių vertybių apskaitą ir priežiūrą.

KPD apskaitos skyriaus specialistė Kristina Zdanavičiūtė-Meškauskienė supažindino kunigus su svarbiausiomis Kilnojamųjų kultūros vertybių apsaugos įstatymo nuostatomis. Ji informavo apie nustatytą tvarką, pagal kurią  kultūros paveldo vertybės įrašomos į Kultūros vertybių registrą, o taip pat priminė, kad perkeliant šiame registre esančias vertybes iš vienos vietos į kitą yra būtina pranešti apie tai Kultūros paveldo departamentui.

Departamento Planavimo ir programų skyriaus vedėja Bronislava Raupėnienė papasakojo dvasininkams apie finansinę paramą valstybės saugomų paveldo objektų tvarkybai bei kompensavimo už atliktus restauravimo darbus tvarką.

Kunigai pateikė paveldosaugininkėms įvairių klausimų, o ypač atkreipė dėmesį į šiandien nepopuliarų sakralinių statinių ir kilnojamųjų vertybių draudimą –  jo vengiama dėl neįkandamų draudimo įmokų. Pasiremdami užsienio praktika, dvasininkai siūlė vertybių draudimo problemą spręsti centralizuotai. Jų teigimu, Vokietijoje nedidelės parapijos bažnyčios draudimas per metus neviršija 2 tūkst. eurų, tuo pačiu užtikrinant priešgaisrinės bei kitokios apsaugos įrengimą ir priežiūrą.

Naujai paskirtas Kaišiadorių vyskupas J.Ivanauskas patikino nuolat skirsiantis daug dėmesio vyskupijos valdomam paveldui saugoti, o KPD vadovė Diana Varnaitė pabrėžė, jog aktyvus paveldosaugininkų ir dvasininkų bendradarbiavimas yra labai svarbus užkertant kelią sakralinį paveldą niokojančioms nelaimėms.

Kategorijos: Kultūros paveldas, Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė