Kartenos piliakanis taps dar patrauklesnis (0)

XVI–XVII a. ant piliakalnio stovėjo Kartenos dvaras | salanturp.lt

XVI–XVII a. ant piliakalnio stovėjo Kartenos dvaras | salanturp.lt

Išnagrinėjus  vietovės istorinių, archeologinių bei gamtinių tyrimų medžiagą Salantų regioninio parko direkcijos iniciatyva Kartenos piliakalnio archeologiniame komplekse buvo suprojektuotas, apjungiantis visus svarbiausius šiame komplekse esančius objektus, – pėsčiųjų takas su sustojimo vietomis, informaciniais stendais, ženklais, nuorodomis.

Pagal parengtą Kartenos piliakalnio tvarkymo projektą, archeologinio komplekso teritorijoje numatoma atlikti kraštovaizdžio formavimo kirtimus, archeologinius tyrimus, įrengti pėsčiųjų takus, kitą rekreacinę infrastruktūrą. Darbai jau pradėti. Šį rudenį, tvarkingas ir pritaikytas lankymui Kartenos piliakalnis jau turėtų pasitikti lankytojus.

Kartenos piliakalnio archeologinį kompleksą sudaro ne tik pats piliakalnis su gyvenviete, bet ir mitologinis akmuo, vadinamas Laumės kūliu su Karvės, Velnio pėda bei netoliese garsėjantis Kartenos Lurdas. Čia įrengta akmenų mūro Lurdo grota su Švč. Lurdo Marijos skulptūra. Sakoma, kad prieš ją esančio šaltinio vanduo turi gydomųjų savybių. 1922 m. šioje, šventa laikomoje vietoje buvo pastatyta medinė koplyčia.

Vaizdingame Minijos upės slėnyje įsikūręs Kartenos miestelis bei plačios jo apylinkės menamos jau nuo 1253 m., kuomet pirmą kartą Kuršo vyskupo Heinricho rašte paminėta Kartenos pilis, stovėjusi ant priešais miestelį stūksančio Kartenos piliakalnio. Piliakalnis, vadinamas Pilale, Pilimi datuojamas I tūkst. – XIII a. Iki XIII a. vidurio. Kartenos pilis buvo svarbus gynybinis, administracinis ir prekybinis Kuršo žemės centras, priklausęs Ceklio sričiai.

„Kartenos piliakalnis, kaip ir daugelis žymių kalvų, apipintas įvairių pasakojimų ir legendų. Viena jų byloja, kad ant kalno prie Kartenos stovėjusi didelė pilis, kurią valdė žemaičių karalius. Ją ne kartą puolė rusai ir švedai. Esą, tų kovų metu atsiradęs ir Kartenos vardas. Sykį, nesutardami kam priklauso pirmumo teisė pulti pilį, švedai ir rusai susikovę tarpusavy. Nuo pilies kuorų stebėdamas slėnyje įsiplieskusį mūšį, žemaičių vadas sušukęs savo pavaldiniams: „Veizėkiet, karė tenaa!” („Žiūrėkite, karas tenai!“). Nuo to laiko, esą, vietovė vadinama Kartena“ – sakė Salantų regioninio parko vyriausioji specialistė Asta Bagočienė.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Kultūra, Mes baltai, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė