Įvyks Algirdo Juliaus Greimo atminimui skirta konferencija Paryžiuje (0)

Algirdas Julius Greimas | semiotika.lt nuotr.

Algirdas Julius Greimas

Vasario 27 d. Paryžiuje, Aukštojoje socialinių mokslų mokykloje (Ecole des hautes études en sciences sociales) rengiama tarptautinė konferencija Algirdo Juliaus Greimo dvidešimtosioms mirties metinėms paminėti.

Konferencijoje dalyvaus A.J.Greimo bičiuliai, bendraminčiai ir mokiniai, pagerbdami jo atminimą, pasidalins asmeniniais prisiminimas apie mokslininką bei aptars naujausius semiotinių mokslų tyrinėjimus tarptautiniame kontekste.

A.J. Greimas yra vienas iš žymiausių semiotikų, nuo 1965 m. vadovavęs semiolingvistinių tyrimų seminarui, kurio pagrindu susiformavo garsioji Paryžiaus semiotikos mokykla (Ecole sémiotique de Paris). 1960 m. įkūrė Prancūzų kalbos tyrimų draugiją, iš esmės žymėjusią lingvistinių tyrimų atgimimą. Lankėsi Lietuvoje, skaitė paskaitas Vilniaus universitete, kuriame veikia A.J.Greimo semiotikos ir literatūros teorijos centras.

Savo darbuose semiotinius metodus A.J.Greimas pritaikė kalbos, istorijos, mito, pasakos ir literatūros kūrinio analizei. Mitologijai suteikęs aktualios struktūros statusą, tautinės atminties ieškojo dievų ir žmonių pasauliuose. Paskutiniais gyvenimo dešimtmečiais vis daugiau domėjosi lietuvių kultūra, ypač mitologija, stengėsi ją išryškinti pasaulinės kultūros kontekste.

Naudodamasis prancūzų mitologų G. Dumézilio, C. Lévi-Strausso, M. Detienne’o tyrinėjimais, Greimas sukūrė lietuvių mitologijos rekonstrukcijos metodą, taikytą studijose Apie dievus ir žmones (1979), Tautos atminties beieškant (1990), rankraštyje likusiuose Gedimino sapno ir Palemono mitų nagrinėjimuose.

Mitą Greimas laiko figūratyvine visuomenės ideologijos forma, pasakojimu, atsakančiu į esminius žmogaus būties klausimus. Sudarė antologiją Mitologija šiandien (kartu su Keane, 1996). Lietuvių išeivijos spaudoje, o nuo 1989 m. ir Lietuvoje Greimas spausdino publicistiką ir literatūrinę eseistiką, kartu su Sauliumi Žuku parašė knygą Lietuva Pabaltijy: Istorijos ir kultūros bruožai (liet. ir pranc. k., 1993). Greimo semiotika plėtojama daugelyje Europos šalių, Lotynų Amerikoje, Kanadoje.

Lietuvių kalba išleistos šios Greimo knygos:

Semiotika, 1989;
Iš arti ir iš toli, 1991;
Apie dievus ir žmones. Tautos atminties beieškant, 1990;
Gyvenimas ir galvojimas, 1998;
Baimės ieškojimas, 1999;
Apie netobulumą, 2004;
Struktūrinė semantika, 2005;
Lietuvių mitologijos studijos, 2005.

Kategorijos: Kalba, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė