A.Stulginskio universitetas pažymės 127-ąsias A.Stulginskio metinės (2)

Prezidentas A.Stulginskis

Prezidentas A.Stulginskis

Šia proga vasario 28 d. 11 val. Istorinėje Lietuvos Respublikos Prezidentūroje Kaune ketinama surengti A.Stulginskio metinėms skirtą iškilmingą Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU, iki 2011 m. vadinto Lietuvos žemės ūkio universitetu) senato posėdį.

Renginyje dalyvaus daugelio monografijų autorius, diplomatas, prof. habil. dr. Alfonsas Eidintas. Jis skaitys pranešimą apie Prezidentą Aleksandrą Stulginskį ir jo vaidmenį Lietuvos istorijoje. Iškilmėse bus įteiktos ASU mecenato regalijos UAB „Biržų žemtiekimas“ (gen. direktoriui Viktorui Rinkevičiui) ir UAB „Ivabaltė“ (gen. direktoriui Irmantui Tarvydžiui). Koncertuos seniausias Lietuvoje ASU akademinis choras „Dainar“, posėdžio dalyviams ir svečiams bus pristatyta Istorinės Lietuvos Prezidentūros Kaune veikla ir jos ekspozicijos. Renginyje tikimasi sulaukti valdžios, verslo ir visuomenės atstovų.

Antrasis Lietuvos Respublikos Prezidentas, signataras, agronomas, Ūkininkų sąjungos steigėjas ir pirmininkas Aleksandras Stulginskis gimė 1885 m. vasario 26 d. Kutaliuose, Tauragės apskrityje. A. Stulginskis buvo 12-as vaikas bežemių valstiečių šeimoje, mokėsi Kaltinėnų liaudies mokykloje, dirbo Kaltinėnų valsčiaus raštininko padėjėju. 1904 metais baigė Liepojos gimnazijos keturias klases, po ketverių metų – Žemaičių kunigų seminariją Kaune. Metus tobulinosi Insbruko universiteto (Austrija) Teologijos filosofijos fakultete, tačiau atsisakė įšventinimo į kunigus. 1913 m. baigė Halės universiteto (Vokietija) Žemės ūkio institutą ir grįžęs į Lietuvą buvo paskirtas Trakų apskrities Alytaus rajoniniu agronomu. Pirmojo pasaulinio karo pradžioje atsidūrė Vilniuje ir vadovavo Lietuvių draugijai nukentėjusiems dėl karo šelpti. A. Stulginskis dėstė gamtos mokslus lietuvių gimnazijoje. 1917 m. buvo išrinktas į Lietuvos Tarybą. 1918 m. vasario 16 d. pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės aktą. II Mykolo Sleževičiaus Ministrų kabinete buvo ministras be portfelio, III Prano Dovydaičio Ministrų kabinete – Ministro Pirmininko pavaduotojas, Vidaus reikalų, maitinimo ir viešųjų darbų ministras. IV Mykolo Sleževičiaus Ministrų kabinete užėmė Žemės ūkio ir valstybės turtų ministro postą. 1920-1922 m. Steigiamojo Seimo pirmininkas, kartu ėjo ir Prezidento pareigas.

1926-1927 m. III Seime ėjo Seimo pirmininko pareigas. Aleksandras Stulginskis Lietuvos Respublikos Prezidentu buvo nuo 1922 m. gruodžio 21 d. iki 1926 m. birželio 7 d. Po 1927 m. Prezidentas pasitraukė iš aktyvios politinės veiklos, tačiau 1941 m. sovietų valdžios, kaip ir daugelis Lietuvos šviesuolių, buvo ištremtas į Sibirą. 1956 m. grįžo į Lietuvą. 1969 m. rugsėjo 22 d. mirė Kaune, palaidotas Panemunės kapinėse.

Kategorijos: Lietuvoje, Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė