Kodėl pajūryje dienos ilgesnės nei Vilniuje? (0)

Neringos sav. nuotr.

Neringos sav. nuotr.

Sakoma, kad Saulė ir šviesa kelia nuotaiką. Jei tai tiesa, tai patys laimingiausi Lietuvoje turėtų būti tie, kurie žiemas leidžia Vilniuje, o vasaras pajūryje. Nors mūsų tėvynė nedidelė, tačiau dienos trukmės skirtumas apčiuopiamas.

Dienos trukmės skirtumas tarp Vilniaus ir Klaipėdos gali būti iki 14 min. Kodėl taip yra? Ypatinga mūsų planetos savybė – pasvyrimo kampas (23,5 laipsnio). Žemei sukantis aplink Saulę, dėl pasvirimo kampo, skirtingu metu skirtingos vietos gauna nevienodą kiekį saulės spindulių. Dėl to susidaro metų laikai, išimtis – pusiaujas, ten klimatas ir dienos trukmė beveik vienoda ištisus metus.

Žemė sukasi aplink Saulę prieš laikrodžio rodyklę. Būtent dėl to, Saulė teka rytuose. Ankščiausiai rytas pasaulyje išaušta Japonijoje, po to keliauja į Kiniją, Sibirą, kol pasiekia mūsų šalį. Logiška, kad Saulė Vilniuje teka ankščiau nei Klaipėdoje. Atstumas nedidelis, bet jo užtenka, kad skirtumas tarp Saulės patekėjimo ar saulėlydžio būtų apie 17 min.

Nors atstumas tarp Vilniaus ir Klaipėdos nesikeičia, tačiau šiuose miestuose skiriasi ir dienos ilgumas. Taip yra todėl, kad Klaipėda yra kiek šiauriau nei Vilnius (apie 70 km).

Metų laikų kaita | „Wikimedia“ nuotr.

Metų laikų kaita | „Wikimedia“ nuotr.

„Kuo geografinis taškas šiauriau, tuo bus didesni dienos trukmės svyravai su lyginamu piečiau esančiu tašku, – GRYNAS.lt aiškino etnokosmologas Jonas Vaiškūnas, – Žiemą pačioje šiaurėje vyksta poliarinės naktys, o vasarą – poliarinės dienos. Kuo koks nors miestas arčiau šiaurės ašigalio, tuo Saulės švytėjimo danguje trukmės skirtumai žiemą ir vasarą didesni. Dėl šių skirtumų Saulės patekėjimo ir nusileidimo laikas Klaipėdoje vėluoja nuo Vilniaus ne pastoviu 17 minučių intervalu ir nuolat kinta. Žiemą, saulė Klaipėdoje dėl to teka kiek vėliau, o leidžiasi kiek anksčiau, o vasara atvirkščiai.

J. Vaiškūnas pateikia ir konkrečius skaičius: „Liepos 1-ąją Klaipėdoje Saulė teka tik 9 min. vėliau nei sostinėje, tačiau leidžiasi vėluodama net 23 minutes. Taigi diena pajūryje trunka apie 14 min. ilgiau nei Vilniuje. Priešingai žiemą: sausio 1-ąją pajūryje Saulė pateka 23 min. vėliau nei Vilniuje, o nusileidžia tik 10 min. vėliau, todėl žiemą jau sostinės gyventojai gali džiaugtis 13 min. ilgesne diena“.

Tai galima patikrinti praktiškai. Tereikia sulaukti pirmųjų Saulės spindulių horizonte ir paskambinti savo draugui, gyvenančiam kur nors šiauriau ir toliau vakaruose.

Kategorijos: Mokslas, Visi įrašai.
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė