Kaziui Daugėlai – 100 (nepakartojamos nuotraukos) (6)

Kazys Daugėla|asm. archyvo nuotr.

Kazys Daugėla|asm. archyvo nuotr.

Garsiam prieškario Lietuvos fotografui Kaziui Daugėlai šiandien būtų sukakę šimtas metų. Gimė 1912 m. vasario 23 d. Radviliškyje. Ta proga Vilniuje atidaryta jo kūrybos paroda „Kunstkameros“ galerijoje.

Gimė 1912 m. vasario 23 d. 1930 m. baigė Šiaulių gimnaziją. 1936 m. Vienoje baigė Aukštąją žemės kultūros mokyklą. 1937–1943 m. dirbo Lietuvos žemės ūkio ministerijos Melioracijos departamente. 1939–1942 m. mokytojavo Aukštesniojoje kultūrtechnikos ir geodezijos mokykloje Kėdainiuose.

1944 m. pasitraukė į Vokietiją, 1946–1949 m. mokytojavo Kempteno lietuvių gimnazijoje. 1949 m. apsigyveno JAV, dirbo inžinieriumi projektuotoju bendrovėje Mančesteryje. 1962 m. – registruotas inžinierius, 1970 m. – registruotas matininkas.

Mirė 1999 metais spalio 11 dieną Čikagoje.

Šimtmečio parodoje – daugiau kaip 60 autoriaus darbų iš prieškario Lietuvos, perkeltųjų asmenų stovyklos Vokietijoje ir kelionės laivu į Jungtines Amerikos Valstijas.

„Čia yra nuotrauka, kur kaip tik Viena bombarduojama. Bombarduojant Vieną jiems gimė dukra Rūta. Kadangi ji buvo visai mažiukė, toje stovykloj jis labai daug darė vaikų nuotraukų. Tie mažų vaikų, jau išgyvenančių sudėtingą vaikystę, portretai labai psichologiniai“, – teigia menotyrininkė Simona Makselienė, o ją cituoja LTV „Panorama“.

Šiemet ne tik K.Daugėlai sukanka šimtas metų, jubiliejiniai  metai ir Vytautui Augustinui, kuris gimė 1912 m. liepos 25 d. Leliūnuose, Utenos apskrityje.

Fotomenininkas Stanislovas Žvirgždas sako, kad abu prieškario Lietuvos menininkai, fiksavo ikikarinę Lietuvą, tačiau matė ją skirtingai. V.Augustino nuotraukos visada buvo pagražintos, o K.Daugėlos fotografijose daugiau atsispindi kaimo vaizdai, buitis, peizažai.

„V.Augustino fotografijose ta Lietuva buvo pagražinta visą laiką. Pats V. Augustinas sakydavo: „Jei Lietuva – tai tik graži, jei lietuvaitė – tai tik tautiniais drabužiais“. Kitokios jis jos nematė. Tai K.Daugėlos fotografijose yra daugiau kaimo, kaimo buities. Ten ūkininkai, naujakuriai, peizažas“, – kalbėjo fotomenininkas S. Žvirgždas.

K.Daugėlos užfiksuotas Molėtų paežerės peizažas 1939 metais Vokietijoje  „Roleiflekso“ konkurse iš 35 tūkst. kitų nuotraukų buvo atrinktas ir pateko į rinktinį 195 nuotraukų sąrašą.

Nuotraukos iš www.kunstkamera.lt

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Menas, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė