Kviečia filmo apie sociologą Z.Baumaną premjera (video) (11)

Zygmuntas Baumanas | filmo treilerio stop kadras

Zygmuntas Baumanas

Vasario 23 d. 14 val. Kaune, Vytauto Didžiojo universiteto mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28, II a.) vyks dokumentinio filmo apie gyvąjį sociologijos klasiką, VDU garbės daktarą prof. Zygmuntą Baumaną „Sunku būti žmogumi šiandien“ (The Trouble with Being Human These Days) peržiūra ir diskusija.

Renginyje, kuris bus filmo premjera visoje Europoje, dalyvaus jo režisierius Artekas Dziadošas (Bartek Dziadosz) ir prodiuseris Gžegožas Lepiažas (Grzegorz Lepiarz). Diskusiją moderuos filosofas, Europos parlamento narys prof. Leonidas Donskis.

L. Donskio teigimu, šis filmas ne tik pasakoja apie Z.Baumano veiklą, bet ir apima platesnes, šiuolaikiniame pasaulyje aktualias temas. „Tai filmas apie mūsų laikotarpį, jo nerimo ir vilties formas, moderniąsias įtampas ir nesaugumo būklę – visa tai, ką savo knygose genialiai paprastai ir giliai analizuoja Z. Baumanas. Jo paties gyvenimas ir asmenybė tampa atskaitos tašku, perspektyva ir galimybe dokumentinio kino kalba gyvai ir įtaigiai papasakoti apie pasaulį, kuriame gyvename. Neatsitiktinai filme daug epizodų, skirtų jauniems žmonėms, jų būsenai ir jausenai, protestams, nesutikimui su politikais ir oficialia viešąja nuomone“, – į su studentais itin rezonuojančius filmo aspektus atkreipė dėmesį filosofas.

Zygmuntas Baumanas| filmo stop kadras

Zygmuntas Baumanas

Filmo „Sunku būti žmogumi šiandien“ autoriai B. Dziadošas ir G.Lepiažas sako, kad jų kūrinys – drąsus bandymas suformuluoti provokuojančią, tačiau pagrįstą šiuolaikinio neužtikrintumo diagnozę, ieškant paralelių tarp Z.Baumano asmeninio gyvenimo ir jo sociologinių koncepcijų, atsižvelgiant į audringą visos Europos istoriją. Dokumentiniuose kadruose užfiksuotos sociologo akademinės kelionės į Lietuvą, Ispaniją, Austriją, Slovakiją, Vokietiją ir Lenkiją.

Tai ne tik ištraukos iš paskaitų, diskusijų ir apdovanojimų, bet ir neformalūs interviu, labai asmeniškos refleksijos vaikštant po pačias gražiausias Senojo žemyno vietas, susitikimai su Z.Baumano draugais, bendradarbiais, giminėmis.

Savas įžvalgas filme pateikia ir kiti iškilūs sociologai, politologai, filosofai: G.R.Riceris (Ritzer), N.Losonas (Lawson), A.Simsas (Simms), C.Vodzinskis (Wodzinski), A.L.Baramasi ir kiti.

Zygmuntas Baumanas| filmo stop kadras

Zygmuntas Baumanas

„VDU garbės daktaro ir didžiausio mūsų laikų sociologo kūrybą mėginama aptarti įmenant jo populiarumo paslaptį – kodėl Z. Baumanas toks svarbus jauniems žmonėms, studentijai, tyrinėtojams, meno pasauliui? Dėl savo paslaptingos, nors ir atviros bei šiltos asmenybės? Nuostabiai paprastos ir kartu gilios, įžvalgios bei jautrios kūrybos? Dėl to, kad užčiuopia tą nervą, kurį skauda mums visiems, mėginantiems susivokti, kodėl mes vis mažiau suprantame mus supančią tikrovę ir pačius save joje?“, – filme „Sunku būti žmogumi šiandien“ nagrinėjamus klausimus įvardijo prof. L.Donskis.

Z.Baumanas yra išskirtinai produktyvus politologijos, sociologijos, filosofijos, etikos, menų, istorijos tyrinėtojas, kuris jau daugiau kaip du dešimtmečius džiugina akademinį pasaulį giliomis įžvalgomis apie modernybę, globalizmo pasekmes žmogui, socialinę mintį ir viešąją erdvę.

Jo knygos „Globalizacija: pasekmės žmogui“, „Likvidi meilė“ tapo bestseleriais ir pelnė jam  pasaulinę šlovę ne tik tarp filosofų, bet ir eilinių skaitytojų. Parašytos prieinama ir išraiškinga kalba jos privertė kiekvieną susimąstyti ką reiškia globalizmas ir globalizacija, kokį poveikį ji daro mūsų visuomenei, jos kultūrai ir mūsų dorovei.

Zygmuntas Baumanas | filmo stop kadras

Zygmuntas Baumanas

Veikale „Globalizacija: pasekmės žmogui“ Z.Baumanas išsako savo susirūpinimą tautinių valstybių likimu, jis perspėja, kad nacionalines valstybes vis labiau siekia „globoti“ globalios viršvalstybinės institucijos, reikalaujančios „sistemingai naikinti viską, kas tik galėtų sulaikyti ar sulėtinti laisvą kapitalo judėjimą ir apriboti rinkos laisvę“. O valstybės norėdamos gauti pasaulio bankų ir valiutos fondų finansinę paramą, yra priverstos nuolankiai ir iš anksto tam kosmopolitiniam kapitalui „kuo plačiau atverti vartus ir išmesti iš galvos visas mintis apie savarankišką ekonominę politiką“. „Silpnos valstybės ir yra tai, ko reikia Naujajai pasaulio tvarkai, kuri pernelyg dažnai įtartinai panaši į naują pasaulio sumaištį, kad galėtų save palaikyti ir stiprinti“, – teigia profesorius Baumanas.

2007 m. profesoriui buvo suteiktas Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktaro vardas. Nuo universiteto įkūrimo 1922 m. iki šios dienos šis garbingas titulas buvo suteiktas 64 asmenims. Tarp jų buvo nemažai  mokslininkų, visuomenės veikėjų, intelektualų, tokie kaip: Jonas Mekas, Valdas Adamkus, Adamas Michnikas, Tomas Venclova, Birutė Galdikas, Valdemaras Rezmeris, Miroslavas Hrochas, Česlovas Milošas, Marija Gimbutienė, Alfredas Erichas Senas (Senn) ir kiti.

2010 m. Z.Baumanas lankėsi VDU ir čia skaitė paskaitą „Natūrali blogio istorija“, kuri susilaukė didžiulio dėmesio. Pernai universitete buvo pristatyta į lietuvių kalbą išversta sociologo knyga „Vartojamas gyvenimas“ („Consuming Life“).

httpv://youtu.be/gadzl9vr0Lc

Kšyštofo Žačynskio (Krzysztof Rzączyński) filmas apie prof. Z.Baumaną „Zygmunto Baumano Meilė Europa Pasaulis“ (Love Europe World of Zygmunt Bauman), 2011 m.:

httpv://youtu.be/IF2Lbc0zQV4

Kategorijos: Lietuvoje, Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė