Latvijoje pagerbti už laisvę kovoję lietuviai (1)

Červonkos kapinės Latvijoje, lietuvių kariu kapai| miestai.net forumas, Romo nuotr.

Červonkos kapinės Latvijoje, lietuvių kariu kapai| miestai.net forumas, Romo nuotr.

Nedaug kas žino, jog Lietuvos kariai nuo bolševikų yra išvadavę ir dalį Latvijos teritorijos – iki pat Dauguvos ties Daugpiliu.  Deja, dalis tų didžiavyrių amžiams liko dabartinėje Latvijos teritorijoje, Červonkos kapinėse, kuriose mūsų karių atminimui yra pastatytas paminklas.

Ant paminklo parašyta: „Žuvusiems Lietuvos Kariams 1919-1920“ ir „Keleivi, pasakyk Lietuvai, kad mes žuvome gindami Tėvynę“. (Alkas.lt)

1919-aisiais po Vokietijos kapituliacijos Baltijos valstybėms už savo laisvę teko grumtis su provokiškos orientacijos bermontininkais. Pirmiausiai jie užėmė Latviją. Savanorių pasipriešinimą šiandien mena Červonkos kaimelyje netoli Lietuvos sienos pastatytas paminklas. Valstybės atkūrimo dienos išvakarėse čia pagerbti ir žuvę Lietuvos savanoriai, praneša LTV „Panorama“.

Červonkos kapinėse ilsisi ir už Lietuvos laisvę žuvę kariai savanoriai, kovoję su bermontininkais Lietuvos ir Latvijos pasienyje.

„Sudėtingu 1918–1920 metų istorijos laikotarpiu Lietuvos vyrai kilo į kovą už savo nepriklausomybę. Tai daugiausia buvo jauni kaimo vyrai, kurie negailestingoje kovoje atidavė savo gyvybę už tai, kad mes šiandiena būtume laisvi ir nepriklausomi“, – kalbėjo Rokiškio vicemeras Vytautas Saulis.

Prie vienintelio nesunaikinto sovietmečiu beveik 7 metrų aukščio paminklo – 31 pilkas kryželis su pavardėmis savanorių, kritusių kovoje su bermontininkais.

Červonkos kapinės Latvijoje, lietuvių kariu kapai | miestai.net forumas, Romo nuotr.

Červonkos kapinės Latvijoje, lietuvių kariu kapai | miestai.net forumas, Romo nuotr.

„Nepriklausomos Lietuvos metais vienas iš čia gulinčių kareivių buvo išgabentas į Kauną, į Nežinomo kareivio kapą. Tai buvo šventa vieta, prie kurios ateidavo visos į nepriklausomą Lietuvą atvykstančios delegacijos. Deja, 1940 metais, kada į Lietuvą įžengė sovietų armija, mūsų nežinomas kareivis buvo iškastas ir jo tenai neliko“, – pasakojo istorikas Petras Blaževičius.

Kapinaites Červonkoje jau dvidešimt metų kartu prižiūri ir tvarko Lietuvos savanorių karių kapų bendruomenė kartu su Rokiškio moksleiviais bei kaimyninės šalies Daugpilio rajono žmonėmis.

„Kiekvienoje šalyje yra žmonių, kurie negalvodami apie apdovanojimus stojo jos ginti. Labai gerai, kad juos prisimename. Kol jie bus mūsų širdyse, tol gyvuos ir mūsų respublikos“, – kalbėjo Latvijos Eglainės seniūnas Romualdas Fedorovičius.

„Mano tėtis buvo pasienietis. Jis prašė prižiūrėti šiuos kapus. Čia yra 31 kapas, o visame Rokiškio rajone – 91. Visi prižiūrėti, kryžiai pakeisti“, – teigė Lietuvos Savanorių Karių kapų bendrijos pirmininkė Rimantė Norvaišienė.

Lietuvos karių savanorių kapinės Červonkoje – netoli nedidelio Eglainės miestelio.Prieš pora metų šalia kapinių atidengtas kryžius ir netoliese žuvusiems Ilukstės pulko lietuvių-latvių kuopos partizanams.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė