Žiemos džiaugsmai ir pavojai (0)

vivaboo.com nuotr.

vivaboo.com nuotr.

Galų gale žemiau nulio nukritęs termometro stulpelis ir spustelėjęs šaltukas mums priminė, kad gyvename tikrai ne Pietų Europoje. Gausiai iškritęs sniegas ypač nudžiugino vaikus ir žiemos pramogų mėgėjus.

Pagaliau sulaukę tikrosios žiemos vaikai skuodžia su rogutėmis ant kalniukų, žiemos sporto aistruoliai mėgaujasi čiuožinėdami pačiūžomis, slidinėdami slidėmis ar snieglente. Pastaruoju metu, Lietuvoje populiarėja ir sniego motociklai. Žiemos sporto pramogos kelia pakankamai didelę sužalojimų riziką. Vaikų amžiaus grupėje nuo 6 iki 18 metų ji dvigubai didesnė lyginant su suaugusiaisiais. Patirties ir įgūdžių trūkumas, netinkamos įrangos naudojimas – tik keletas veiksnių, lemiančių didesnį jaunų žmonių sužalojimų skaičių.

Daugiau nei 50 proc. visų sunkių ir mirtinų žiemos sporto metu patiriamų sužalojimų – galvos traumos. Šiaulių visuomenės sveikatos biuras žiemos pramogų mėgėjus informuoja, kad dėvint sportinius šalmus sumažėja rizika susižaloti ir patirti sunkias galvos traumas. Apsauginis sniego sporto šalmo poveikis yra akivaizdus: visų pirma, susidūrimo arba kritimo atveju jis sumažina smūgį į galvą. Antra, jis apsaugo nuo įvairių objektų patekimo į kaukolę. Šalmas, žinoma, visiškai neapsaugo nuo visų galimų galvos sužalojimų. Svarbu, kad šalmas, kiek leidžia komfortas, turi būti kuo labiau prigludęs, o smakro dirželis visada tvirtai užsegtas. Remiantis naujausiais duomenų analizės rezultatais, šalmus dėvintys žmonės nuo 21 iki 45 proc. rečiau patiria galvos sužalojimus nei tie, kurie jų nedėvi.

Žiemos sporto mėgėjus tyko ir kiti pavojai – kaulų lūžiai, sąnarių išnirimai ar raiščių patempimai. Dažnai tokias traumas patiria ir senyvo amžiaus žmonės, kai šaligatviai pasidengia ledu. Esant kaulų lūžiui, sąnario išnirimui ar raiščių patempimui labai svarbu tinkamai suteikti pirmąją pagalbą.

Patyrus kaulų lūžį jokiu būdu nejudinkite lūžusių kaulų, suteikite ramybę, neleiskite nukentėjusiajam judėti,  kvieskite greitąją pagalbą. Stebėkite nukentėjusiojo kvėpavimą ir širdies veiklą. Jei yra atvirasis kaulo lūžis (lūžio vietoje pažeista oda, atsivėrusi žaizda, iš kurios kyšo lūžusio kaulo galai) sustabdykite kraujavimą ir žaizdą uždenkite švariu tvarsčiu. Jei esate miške ar sunkiai medikams prieinamoje vietoje, gabenkite nukentėjusįjį į artimiausią gydymo įstaigą įtvėrę sužalotą galūnę tokiu būdu, kad sužalota sritis nejudėtų. Įtvėrimui galite panaudoti visas turimas priemones: skėčius, lazdas, lentas, šakas, slides ir pan. Lūžį būtina įtverti taip, kad abipus lūžio esantys sąnariai nejudėtų.

Išnirus sąnariui ar patyrus raiščių patempimą, nejudinkite galūnės, nebandykite savarankiškai atstatinėti išnirimo, kreipkitės į artimiausią gydymo įstaigą.

Žiemos traumos pavojingos ne tik žiemos sporto aistruoliams, jos gana dažnos ir senyvo amžiaus žmonių tarpe. Esant plikšalai, kai gatvės, šaligatviai tampa čiuožyklomis, senyvo amžiaus žmonės dažnai paslysta ir parkrinta dėl sveikatos problemų, regėjimo, eisenos bei pusiausvyros sutrikimų. Ypač pavojingos tokios traumos, kai žmogus krinta aukštielnikas ir susitrenkia galvą. Senyvo amžiaus žmonių tarpe labai dažni kaulų lūžiai dėl vyraujančios osteoporozės.

Šiaulių miesto visuomonės sveikatos biuras primena, kad esant slidžiai kelio dangai labai svarbu:
•  avėti batus žema pakulne bei neslidžiu, grublėtu padu;
•  būti atsargiems ir dėmesingiems, jokiu būdu neskubėti;
•  nenešti sunkių daiktų, rišulių, kad lengviau palaikytumėte pusiausvyrą;
•  lipant laiptais įsikibti, lipti atsargiai;
• vengti slidžių nuokalnių, jei įmanoma,geriau jas apeiti;
• jei neturite neatidėliotinų reikalų, geriau likti namuose.

Pagal Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro medžiagą informaciją parengė Visuomenės sveikatos stiprinimo skyrius

Kategorijos: Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė