Kviečia Užgavėnių kaukių paroda (nuotraukos) (0)

Užgavėnių kaukė. Tautodailininkas A.JuškevičiusVasario 10 d. 16 valandą, Artėjančių  Užgavėnių proga, „Aušros Vartų meno galerijoje“ esančioje Vilniaus senamiestyje atidaryta žinomo tautodailininko Algirdo Juškevičiaus  „Užgavėnių kaukių“ paroda.  Atidarymo metu apžiūrint Užgavėnių kaukių kolekciją bus galima pabendrauti ir su pačiu kaukių kūrėju.

Šioje parodoje eksponuojamos A.Juškevičiaus sukurtos tradicinės Užgavėnių kaukės. Dauguma jų yra plonai išdrožtos, aptaisytos plaukais ir skirtos Užgavėnių persirengėliams. Tokios Algirdo Juškevičiaus kaukės yra sertifikuotos Lietuvos tautinio paveldo ženklu. Panašias kaukes buvo įprasta naudoti Žemaitijoje.

Žemaičių vyskupas Motiejus Valančius XIX amžiuje rašė, kaip Palangos Juzė stebėjo persirengėlius su kaukėmis: „Plaukai jo buvo iš linų padirbti, burna uždengta su kūtkailiu, skylės akims paliktos, barzda baisi iš arklio uodegos.“

Algirdas Juškevičius, kaip ir senieji žemaičių meistrai, kaukes drožia iš liepos medienos kalteliais ir peiliu, o plaukams naudoja arklio ašutus, šerno šerius, liepos karną, lino pluoštą, odos atraižas, pakulas ir kitas gamtines medžiagas.

Visos pasaulio tautos turi kaukių gaminimo ir naudojimo tradicijas. Plačiausiai žinomos šamanų, Venecijos karnavalo, Afrikos tautų kaukės. Tikima, kad kauke veidą uždengęs žmogus keičia savo tapatybę ir įgyja stebuklingų galių.

Pasaulyje įprasta keliaujant įsigyti įvairių kraštų kaukių ir jas kolekcionuoti. Lietuviškos Užgavėnių kaukės greta kitų tautų kūrinių užima garbingą vietą.

Algirdas Juškevičius menine medžio drožyba užsiima daugiau nei 30 metų. Skulptūros, Užgavėnių kaukės, mediniai žaislai ir indai, baldai yra jo kūrybos sritys. Menininkas moko jaunimą, konsultuoja besidominčius drožyba Varėnos kultūros centro dailės studijoje „Kadagys. Jis yra dalyvavęs parodose Lietuvoje ir užsienyje, pats surengęs 15 autorinių parodų.

„Užgavėnių kaukių“ paroda veiks „Aušros Vartų meno galerijoje“ nuo vasario 10 dienos iki vasario 24 dienos imtinai.

Kategorijos: Etninė kultūra, Menas, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė