Paveldosaugininkai perspėjo apie naujų gaisrų grėsmę bažnytinio paveldo objektuose (audio) (6)

D.Varnaitė ir N.Puteikis | lrs.lt nuotr.

D.Varnaitė ir N.Puteikis

Vasario 2 d. Lietuvos Respublikos Seime įvyko Seimo nario Naglio Puteikio ir Kultūros paveldo departamento direktorės Diana Varnaitėspaudos spaudos konferencija „Kodėl dega bažnyčios“.

N.Puteikis sakė, kad valstybėje vyraujant tokiam atmestinam požiūriui į kultūros paveldą, Labanoro bažnyčią, Tytuvėnų ansamblį nusiaubę gaisrai ir toliau naikins nacionalines šalies vertybes. Jo nuomone sparčiais tempais liberalizuojant valstybę, jos funkcijas apribojant ekonomika, ES pinigais, darbo vietų kūrimu, kultūros paveldas vertinamas kaip „ne mūsų reikalas“.

Jis pasidalijo nuojauta, jog „netrukus Lietuvos dangų nušvies ir daugiau gaisrų pašvaisčių, ir ta gaisro spalva bus nudažyta kultūros ir meno vertybių degančių dirbinių spalva“.

„Manau, kad kitas objektas, kuris netrukus degs, yra bažnytinio paveldo rinkinys Paberžėje ir kitos bažnytinio meno kolekcijos, kurias saugo Katalikų Bažnyčia ir kitos bažnyčios. Reikia garsiai pasakyti visai Lietuvai, kad bažnytinis paveldas Lietuvos bažnyčiose iš esmės saugomas be priešgaisrinės signalizacijos. Manau, kad tai bendra valstybės 20 metų raidos nuostata, kurios esmė tokia – Bažnyčia nesikiša į valstybės reikalus, o Bažnyčia sako, nelįskite į mūsų reikalus. Mes žinome, kaip saugoti menines vertybes geriau už jus“, – sakė N. Puteikis.

www.kelmiskiams.lt, Tado Bucho nuotr.

www.kelmiskiams.lt, Tado Bucho nuotr.

Pasak N.Puteikio realybė yra tokia, kad netgi itin vertinguose sakraliniuose ansambliuose įrengta apsauga, įskaitant ir priešgaisrinę, nėra tinkamai eksploatuojama. Tytuvėnų ansamblyje įrengta moderniausia priešgaisrinės apsaugos sistema, tačiau šio objekto statybos užbaigimo aktas neturėjo būti pasirašytas tol, kol nebuvo patikrinta, ar signalas perduodamas saugos tarnybai, gaisrinei ar į kokią kitą patalpą, kur budima kiaurą parą. To neatlikę, bet parašus padėję valstybės pareigūnai pažeidė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento patvirtintas taisykles.

Priešgaisrinės apsaugos tarnybos nemano, kad turi visuomenei atsiskaityti dėl gaisrų statistikos. Profilaktinių priešgaisrinės signalizacijos patikrinimų – nėra. Vidaus reikalų pozicijos šiuo klausimu taip pat negirdėti. Gaisrai kultūros paveldo objektuose neištiriami, o apie pažeidžiamus teisės aktus nutylima.

N.Puteikis nesistebi, kad Tytuvėnuose prarasti milžiniškos vertės liturginiai eksponatai: „Pastaruosius penkiolika metų kultūros ministrų pastangomis ministerijoje panaikintas muziejų skyrius. Užtat joje aktyviai vystoma vadinamųjų kultūrinių fabrikų sritis. Didžiuliai ES pinigai išleidžiami griuvėsiams paversti fabrikais, kuriuose darbuosis menininkai. Bet kodėl tų milijonų dalis negalėtų būti skiriama sakralinių objektų ir juose esančių vertybių apsaugai? Keista, kad turimas paveldas neapsaugotas, o statomi rūmai menams, kurie dar net nesukurti“.

Tokie politika muziejų srityje, pasak seimo nario, Tytuvėnuose sukūrė padėtį, kai muziejus buvo įrengtas tam nepritaikytoje patalpoje, neturint reikiamos apsaugos, o jame dirbo asmenys, neturintys tinkamo šiam darbui išsilavinimo ir žinių. Tačiau į tokią vietą buvo atvežtos unikalios vertybės!

„Kodėl nuostata po nuostatos buvo išmėtyti reikalavimai dėl privačių muziejų kontrolės? Šiandien įstatymai leidžia bet kuriai religinei konfesijai bet kur ir bet kaip palikti dideles vertybes“, – stebisi Seimo narys.

N.Puteikis nurodė, kad Tytuvėnų ansamblio statybos užbaigimo aktą pažeisdami Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento patvirtintas taisykles pasirašė:  Statybos užbaigimo komisijos pirmininkas Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos Šiaulių teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus Statybos valstybinės priežiūros poskyrio vyriausiasis specialistas Artūras Ramanauskas; Šiaulių APGV Kelmės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininkas Stasys Kvietkus.

„Taigi mažiausiai šitie du pareigūnai grubiai sulaužė teisės aktus“, – pabrėžė N. Puteikis, atkreipęs dėmesį ir į tai, kad ir po Labanoro bažnyčios gaisro nebuvo pateiktos jį tyrusių pareigūnų išvados, kurios galbūt būtų padėjusios išvengti Tytuvėnų architektūrinio ansamblio gaisro.

Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorė Diana Varnaitė patvirtino, jog Tytuvėnų vienuolyno muziejuje sudegusios bažnytinės vertybės nebuvo apdraustos.

D. Varnaitė sakė, kad KPD sudarė komisiją Tytuvėnų vienuolyne siautusio gaisro žalai nustatyti. KPD taip pat planuoja surengti patikrą tuose kultūros paveldo objektuose, kuriems pastaraisiais metais buvo skirtos ES lėšos pritaikant juos viešosioms turizmo reikmėms.

D.Varnaitė sakė, kad turinti žinių ir apie kitus paveldo objektus, kurių pritaikymui turizmo reikmėms nors ir buvo skirtos nemažos lėšos, tačiau kurie dar ir šiandien nėra sujungti su saugos tarnybomis turinčiomis reaguoti į kilus gaisrui. Pasak N. Puteikio, tokia priešgaisrinės apsaugos padėtis pasak yra susidariusi taip pat ir Pažaislio ansamblyje Kaune bei Paberžėje (Kėdainių r.) sukauptoje bažnytinio paveldo kolekcijose.

N.Puteikis sakė nelauksiantis pavasario Seimo sesijos ir naujų tragedijų kultūros paveldo objektuose.  Jis siūlysiąs sudaryti vyriausybinė komisija kuri turės ištirti gaisrams kultūros paveldo objektuose, o taip pat sugrįžti prie senos tvarkos, kai buvo visiškai aišku, kas už ką atsakingas, kas ką tikrina ir kontroliuoja. Pasak N.Puteikio Kultūros ministerijoje būtina atkurti Muziejų skyrių, grąžinti privačių muziejų kontrolę, sakraliniuose objektuose įrengti visas įmanomas apsaugos sistemas ir tikrinti, kaip jos eksploatuojamos.  Valstybė turi susitarti su Bažnyčia dėl sakralinio paveldo patikimo saugojimo. Priešingu atveju, pasak N.Puteikio, Lietuvoje padėtis išliks tokia, kokią galima apibūdinti „Buvo Dievo ir iškeliavo Pas Dievą“.

 Klausykite spaudos konferencijos garso įrašo:

Kategorijos: Kultūros paveldas, Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė