2012 metais duris lankytojams atvers virš 20 atnaujintų muziejų ekspozicijų (0)

Jūrų muziejus

Jūrų muziejus

Remiantis statistiniais duomenimis, 2010 metais Lietuva turėjo 102 muziejus – 4 nacionalinius, 17 respublikinių, 61 savivaldybių muziejų; 20 muziejų yra mišrūs pagal savo veiklos sritį, struktūrą ir teisinį statusą. Lietuvos muziejų kolekcijose saugoma virš 6.3 mln. eksponatų. Kiekvienais metais muziejų rinkiniai pasipildo daugiau nei 150 tūkstančių naujų eksponatų. Muziejai kasmet parengia po 12-14 tūkstančių edukacinių užsiėmimų, kuriuose apsilanko apie 250 tūkstančių dalyvių, naujų temų parengiama apie 1 tūkstantį.

2010 metais Lietuvos muziejus aplankė daugiau nei 2,7 mln. žmonių. Lankomiausi muziejai yra Lietuvos jūrų muziejus, Trakų istorijos muziejus, Lietuvos dailės muziejus, Lietuvos nacionalinis muziejus, Šiaulių „Aušros“ muziejus, tarp savivaldybių muziejų – A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko muziejus Anykščiuose. Didžiausio užsienio turistų susidomėjimo sulaukia Genocido aukų muziejus.

2011-ųjų metų rezultatus skelbsime š.m. vasario mėnesio gale, kuomet bus apdoroti surinkti duomenys.

Lietuvos kultūros politikos strateginiuose dokumentuose formuojamas naujas požiūris į muziejų kaip į šiuolaikišką kultūros instituciją, kuri ne tik atlieka tradicines funkcijas – kaupti, saugoti, restauruoti, tyrinėti ir populiarinti muziejines vertybes, ugdant visuomenės kultūrinę savimonę, nacionalinį tapatumą ir pilietiškumą, bet ir siekia teikti kokybiškas kultūros paslaugas – šviesti ir lavinti visuomenę, ugdyti jos kūrybiškumą, sudaryti galimybes turiningai leisti laisvalaikį.

Nuo 2007 metų vykdoma Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu patvirtinta Muziejų modernizavimo programa, kuria siekiama kompleksiškai atnaujinti muziejus, ne tik vystant jų infrastruktūrą (rekonstruojant pastatus, įsigyjant naują saugyklų, restauravimo dirbtuvių ir ekspozicijų įrangą, stiprinant muziejų apsaugą), bet ir gerinant muziejų veiklą bei jų teikiamų paslaugų lankytojams kokybę.

2007-2011 metais investicijų projektai vykdyti 23 muziejų objektuose, iš viso tam skirta beveik 82 mln. litų (su ES lėšomis). Ekspozicijų, saugyklų ir restauravimo dirbtuvių įrangos įsigijimui iš viso skirta 3.25 mln., muziejų apsaugos stiprinimui – 1.4 mln. litų. Muziejų pastatams renovuoti naudojamos ne tik Valstybės investicijų programos, bet ir ES Struktūrinės paramos, Lietuvos tūkstantmečio programos, Privatizavimo fondo lėšos.

Pasitelkus jas, 2009 metais Vilniuje atidaryta rekonstruota Nacionalinė dailės galerija, netoli Molėtų iškilo įspūdingos architektūros Lietuvos etnokosmologijos muziejus. 2010-2011 metais duris lankytojams atvėrė atnaujintos ekspozicijos Valstybinio Vilniaus Gaono žydų muziejaus Tolerancijos centre, Pinigų muziejuje, Geležinkelių muziejuje, Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse, taip pat regionuose – Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio viloje, Lietuvos liaudies buities muziejuje Rumšiškėse, Kretingos ir Mažeikių muziejuose. 2011 metų spalio 8 dieną Bijotuose atidaryti ES lėšomis sutvarkyti Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejui priklausantys Dionizo Poškos Baubliai – pirmasis viešas Lietuvos muziejus, kurio 200 metų įkūrimo jubiliejui paminėti skirti 2012-ieji metai, Lietuvos Respublikos Seimo paskelbti muziejų metais.

Nors dėl ekonominio sunkmečio muziejų pastatų tvarkymo darbai neįsibėgėja tokiais tempais kaip planuota, 2012-aisiais lankytojams duris atvers virš 20 atnaujintų muziejų ekspozicijų. Pirmajame pusmetyje – Raseinių krašto istorijos muziejuje, Kintų Vydūno kultūros centre, Šiaulių „Aušros“ muziejaus rekonstruotos Ch. Frenkelio vilos ir parko kompleksas, atnaujinta sakralinio meno ekspozicija Trakų istorijos muziejuje (buv. Domininkonų vienuolyne), Kauno miesto muziejaus nauja ekspozicija Kauno pilyje, Kernavės istorijos ir archeologijos muziejaus ekspozicija, Žemaičių muziejaus „Alka“ rekonstruota Žemaitijos kaimo muziejaus ekspozicija. Antrajame pusmetyje – Medininkų pilies kompleksas, naujos ekspozicijos Maironio lietuvių literatūros muziejuje, Lietuvos teatro, kino ir muzikos muziejuje, Rokiškio, Zarasų, Alytaus, Vilkaviškio ir kituose muziejuose.

Muziejų modernizavimo programa taip pat numato muziejų rinkinius pildyti naujais eksponatais, restauruoti ir prevenciškai konservuoti jau turimus, ieškoti lituanistinių vertybių užsienio šalyse. Remiantis 2008-2010 metų statistiniais duomenimis, Lietuvos muziejai iš viso įsigijo 523 206 eksponatus, tam panaudota beveik 13 mln. litų (iš jų apie 7 mln. Valdovų rūmų vertybėms). Už ministerijos 2007-2008 metais skirtus 800 tūkst. litų nacionaliniai ir respublikiniai muziejai įgijo 732 eksponatus. Muziejinių vertybių restauravimui ir prevenciniam konservavimui 2007-2009 metais ministerija skyrė beveik 0.5 mln. litų, lituanistinių vertybių paieškai – 170 tūkst. litų. Per šį laikotarpį muziejuose restauruota 11 306, prevenciškai konservuota 64 808 eksponatai. Prie ministerijos veikianti Kilnojamųjų kultūros vertybių restauratorių atestavimo komisija kasmet atestuoja apie 50 specialistų. Keletą metus dėl ribotų valstybės finansinių galimybių nutrūkusį muziejų eksponatų įsigijimo ir restauravimo finansavimą, 2012 metais ministerija atnaujins, skirdama tam 0.5 mln. litų. Nuo 2009 metų, Lietuvos Respublikos Vyriausybei patvirtinus „Lietuvos kultūros paveldo skaitmeninimo, skaitmeninio turinio saugojimo ir prieigos strategiją“, vis intensyviau įsibėgėja muziejinių vertybių skaitmeninimas. Šias veiklas koordinuoja Lietuvos dailės muziejus. Per 2009-2010 metus Lietuvos muziejuose suskaitmeninti 376 894 eksponatai (6 procentai visų eksponatų). 2010 metais įkurti 3 regioniniai skaitmeninimo centrai M. K. Čiurlionio dailės, Šiaulių „Aušros“ ir Lietuvos jūrų muziejuose. Lietuvos dailės muziejus ir Lietuvos teatro, kino ir muzikos muziejus kartu su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka ir kitais partneriais dalyvauja ES Struktūrinės paramos lėšomis įgyvendinamame projekte „Epaveldas“. Lietuvos muziejai kartu su kitomis Lietuvos kultūros paveldo įstaigomis skaitmenintą medžiagą teikia ir tarptautiniam Europos kultūros paveldo skaitmeniniam portalui „Europena“. 2010-2011 metais ministerija muziejų skaitmeninto kultūros paveldo sklaidos projektams iš viso skyrė 85,2 tūkst. litų.

2009 metais pradėta kurti vieninga Lietuvos muziejų informacinė sistema LIMIS, kuriai iš ES fondų skirta 7 mln. litų. Pirmajame etape, kurį planuojama baigti 2012 metų pabaigoje, LIMIS bus įdiegta 19-oje nacionalinių ir respublikinių muziejų. Sistema, skirta automatizuotai eksponatų apskaitai ir skaitmeninės informacijos apie juos viešinimui, ne tik palengvins kasdienį muziejų rinkinių saugotojų darbą, bet ir atvers lankytojui kokybiškai visai kitas galimybes modernių technologijų pagalba pažinti Lietuvos muziejuose saugomus turtus, mokslininkams ir tyrinėtojams – lengviau pasiekti juos dominančią informaciją apie kultūros, istorijos, meno, gamtos bei technikos paveldo objektus.

Vis daugiau muziejų ekspozicijų pastaraisiais metais pritaikoma specialiųjų poreikių žmonėms. Be šios srities pradininkų, ne vienerius metus kūrybiškai dirbančio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus, paminėtina vos prieš keletą savaičių neregiams ir silpnaregiams pritaikyta ekspozicija, atidaryta Šiaulių „Aušros“ muziejaus Ch. Frenkelio viloje. Taktilinėje ekspozicijoje „Daiktai, kurie kalba“ lankytojai supažindinami su Lietuvos istorijos ir kultūros fragmentais bei šiuolaikiniu menu – eksponatais ir jų kopijomis nuo seniausių laikų – geležies amžiaus – iki šių dienų. Ekspozicijoje pristatomus daiktus galima apžiūrėti, paliesti, o ausinukų ir audiogido pagalba – išgirsti eksponatų istorijas. Įrengiant šią ekspoziciją, muziejus bendradarbiavo su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga bei Lietuvos aklųjų biblioteka.

2012-uosius metus, kurie paskelbti Muziejų metais, lydės dinamiška įvairių renginių (parodų, mugių, konferencijų, meninių akcijų ir muziejų viešinimo projektų) programa, su kuria išsamiau galima susipažinti interneto svetainėje. Rugsėjo 1-osios proga (ir pirmąjį rugsėjo savaitgalį) muziejuose laukiami moksleiviai ir jų tėveliai bei mokytojai, kurie daugelyje muziejų galės lankytis nemokamai.

Kategorijos: Kultūros paveldas, Kultūros politika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė