Visi – į Sartus (0)

SartaiSartų regioninio parko teritorijoje šį savaitgalį vyks žirgų lenktynės. Tai tradicinis renginys, ristūnų rungtynės šalia Dusetų miestelio pradėtos rengti  jau prieš du šimtus metų.

Vasario pradžioje per grabnyčias buvo švenčiami vieni didžiausių parapijos atlaidų, į kuriuos suvažiuodavo gausybė  ūkininkų ne tik iš aplinkinių kaimų, bet ir iš kitų parapijų. Būtent šią dieną ir vykdavo žirgų lenktynės. Dusetiškiai lenktynes vadindavo bėgiais. Tarpusavyje susilažinę valstiečiai stengdavosi įrodyti, kad jo turimas žirgas ne tik pats eikliausias, bet ir gražiausias.

Žirgų lenktynės įaugę į Dusetų krašto istoriją. Žirgas apdainuotas, mėgiamas ir mylimas dusetiškių jau nuo žilos senovės. Dusetų apylinkės nuo seno garsėja žirgais. Labai didelė garbė buvo jį turėti. Apie tokį dusetiškį sakydavo: „kumeliu važinėja“, arba „per bėgius važnyčioja”. Apylinkėje buvo paplitusi patarlė: „Nars sermėga ir suplyšus, bet kumelys žvingia“. Vietiniai ūkininkai jau per adventą, pasnigus, šviesesniais vakarais, pradėdavo ristūnų treniruotes. Tokiom treniruotėm tikdavo mėnesienos pilnatis, nes tuomet žirgą galima važnyčioti taip, kad jis iš šalies matytų savo šešėlį: žirgui regis, kad tai jo varžovas, besitaikantis jį aplenkti ir lekia kiek kojos neša.

Tradicija rengti varžybas ant Sartų ežero prasidėjo 1905 m., o 1955 m. jos paskelbtos respublikinėmis. Senoji dusetiškių tradicija tapo visos Lietuvos žirginio sporto švente. Išgarsėjo Dusetų miestelis bei šalia vilnijantys mėlynieji Sartai. Šventė nebūtų tokia spalvinga, jei žirgų lenktynių nepaįvairintų žiemos mugė su riestainiais, folkloro ansamblių pasirodymais. Niekas iš Dusetų neišvažiuoja alkanas ar ištroškęs, nenupirkęs lauktuvių.

Dabar šventė vyksta hipodrome ir yra labai populiari, sutraukianti po keliasdešimt tūkstančių žiūrovų iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių. Ne kiekvienoje vietovėje išlikusios tokios šimtmečiais susiklosčiusios spalvingos nacionalinės tradicijos kaip Dusetose.

Šiais metais lenktynės įvyks vasario mėn. 4 d. Greta gražuolio, žiemos miegu užsnūdusio Sartų ežero, esančiame hipodrome įvyks tradicinės jau 107-ąjį kartą oficialiai rengiamos ristūnų žirgų lenktynės „Sartai-2012“.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė