Trakuose iškils monumentas legendinei vaidilutei, LDK kunigaikštienei Birutei (34)

Monumentas vaidilutei, LDK Kunigaikštienei Birutei | G.Radzevičiaus, Alkas.lt nuotr.Vasario 5 d. 16 val. Trakų rajono kultūros rūmuose (Vytauto g.69) visuomenei bus pristatytas LDK Didžiosios Kunigaikštienės Birutės monumento projektas.

Legendinė vaidilutė ir LDK Didžiojo Kunigaikščio Kęstučio žmona Dižioji Kunigaikštienė Birutė, garsių Lietuvos valdovų Vytauto Didžiojo ir Žygimanto Kęstutaičio motina, buvo iškili istorinė asmenybė ištikimai tarnavusi Didžiajai Lietuvos valstybei.

Deja, jos atminimas iki šiol nebuvo deramai įamžintas. Ta proga Lietos labdaros fondas, kartu su  Lietuvos Didžiosios Kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų draugija, bei Lietuvai pagražinti draugija ėmėsi iniciatyvos įamžinti kunigaikštienės Birutės atminimą Trakuose.

Skulptoriaus Gediminas Radzevičiaus pasiūlytas monumentas bus iškaltas iš vientiso 4,5 m granitinio luito, atvežto iš buvusių LDK valdų – Ukrainos.

Skulptorius G.Radzevičius, pristatydamas projektą, paaiškino jame užkoduotų simbolių prasmę:

Monumentas vaidilutei, LDK Kunigaikštienei Birutei | G.Radzevičiaus, Alkas.lt nuotr.

Monumentas vaidilutei, LDK Kunigaikštienei Birutei | G.Radzevičiaus, Alkas.lt nuotr.

„Priekinėje skulptūros dalyje esanti plokštumų sankirta simbolizuoja tuometinę kunigaikštienės Birutės istorinės epochos padėtį: iš vienos pusės senovinio tikėjimo pasaulis, iš kitos – naujoviško, krikščioniškojo pasaulio era, o per vidurį – išplaukiantis iš akmens masės stilizuotas jos pačios atvaizdas. Nugarinėje dalyje pavaizduota LDK didžiojo kunigaikščio Kęstučio ir vaidilutės Birutės vedybinė legenda – apačioje šventos ugnies aukuras ir senoviniai Pamario paminkliniai krikštai, o viršuje iš Vakarų į Rytus ant žirgo jojantis jaunasis kunigaikštis Kęstutis su mergele Birute, o virš jų – aukščiau, lyg dangaus skliautas, lygiadienių ženklai, įprasminantys mūsų senovinių laikų metų kaitos ciklą“.

Apatinė pamatinė monumento dalis bus sudaryta iš aštuonių akmeninių skilčių, nukreiptų į visas pasaulio puses, jungiančias mus su Žeme ir Visata, o juose iškalti pasaulio Šiaurės-Pietų ašis ir Saulės tekos bei laidos senoviniai ženklai. Ratu iškalta apatinė pamatinė dalis ir ratu išgrįstas akmeninis grindinys aplink skulptūrą su ąžuoliniais suoliukais kraštuose simbolizuos Apsaugantį nuo blogio senovinį Darnos ratą.

Lietos labdaros fondo steigėjų ir fondui pritariančių Birutiečių, Lietuvai pagražinti draugijos, Šaulių sąjungos ir kitų organizacijų narių nuomone, LDK didžiosios kunigaikštienės atminimo įamžinimas Trakuose yra kiekvieno tautiškai ir patriotiškai nusiteikusio lietuvio garbės reikalas.

Trakų rajono savivaldybės Tarybai priėmus teigiamą sprendimą dėl LDK didžiosios kunigaikštienės Birutės paminklo pastatymo Trakuose, kviečia visus norinčius ir galinčius prisidėti finansiškai ir kitaip prie šio projekto įgyvendinimo.

Skelbiama projektui „Paminklas LDK didžiajai kunigaikštienei Birutei Trakuose“ paremti skirta sąskaita: Seb bankas LT34 7044 0600 0771 8746

Kategorijos: Istorija, Lietuvoje, Menas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė