Neištirtas vanduo gali kenkti sveikatai (1)

Šachtinių šulinių geriamasis vanduo yra saugus, kai atitinka jam keliamus reikalavimus, patvirtinančius, kad vandens vartojimas nekelia rizikos žmonių sveikatai ir gyvybei. Šachtinių šulinių vandens kokybe labiausiai turėtų domėtis jį vartojančios besilaukiančios ar mažus vaikučius auginančios mamos, nes vandenyje aptinkami didesni nitritų ir nitratų ypač pavojingi nėščioms moterims ir kūdikiams iki 6 mėnesių amžiaus.

Norint išsitirti šachtinio šulinio vandenį, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris pateiks prašymą teritorinei visuomenės sveikatos priežiūros įstaigai. Utenos visuomenės sveikatos centro Ignalinos skyriaus specialistai, gavę rajono pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigos pranešimą apie nėščiąją ar kūdikį iki 6 mėnesių amžiaus, maistui naudojančius šachtinio šulinio vandenį, organizuoja vandens ištyrimą.

2011 metais rajone ištirta 18 šachtinių šulinių vandens kokybė. Cheminius reikalavimus atitiko 77,8 procento (14), normą viršijo 22,2 proc. (4) visų mėginių. Nuo 2011 m. liepos 16 dienos pagal programą kastinių šulinių geriamajame vandenyje tiriami tik azoto grupės junginiai (nitritai ir nitratai).

Nėščiosioms ir šeimoms, auginančioms kūdikius iki 6 mėnesių amžiaus, vandens tyrimai atliekami nemokamai. Kol vanduo neištirtas, vartoti šulinio vandens visuomenės sveikatos specialistai  nerekomenduoja.

Vartojant vandenį, kuriame yra padidėjęs nitratų kiekis, padidėja methemoglobinemijos rizika (ypač kūdikiams). Nitratai, virtę nitritais, žmogaus organizme hemoglobiną, kuris aprūpina organizmą deguonimi, paverčia methemoglobinu. Dėl to vystosi vidinis deguonies badas. Kūdikiams atsiranda dispepsinių reiškinių, dusulys, pamėlsta oda ir gleivinės. Sunkiais atvejais ištinka traukuliai, kūdikis gali net mirti.

Nitratais ar nitritais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ar spalvos. Šie junginiai iš vandens nepašalinami nei jį virinant, nei buitiniais vandens filtrais.

Norintieji gerti sveiką ir skanų šulinio vandenį, turėtų tinkamai jį prižiūrėti. 20 metrų spinduliu apie šulinį draudžiama plauti automobilius, girdyti gyvulius, plauti ir skalauti skalbinius, vykdyti kitą veiklą, kuri gali būti vandens užteršimo priežastis.

Kartą per metus rekomenduojama šulinį išvalyti. Išvalyti, naujai įrengti ar remontuoti šuliniai turi būti dezinfekuojami. Šulinių savininkai turi rūpintis naudojamojo vandens sauga ir kokybe ir ne rečiau kaip vieną kartą metuose atlikti vandens cheminį tyrimą.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė