Kodėl restauruoti pastatai gerai dega? Labanoro bažnyčia, Kurtuvėnų dvaro svirnas, Tytuvėnų vienuolynas… kas toliau? (24)

Ministrui A.Gelūnui neaišku kodėl dega ką tik restauruoti pastataiSausio 27 d. į Tytuvėnus apžiūrėti sudegusio vienuolyno ir apdegusios bažnyčios buvo nuvykęs Kultūros ministras Arūnas Gelūnas.

Kultūros ministras guodžiasi, kad padėtis geresnė negu jis galvojo

„Padėtis yra geresnė, negu mes galvojome, negu galima buvo spręsti iš reportažų, todėl, kad žiniasklaidoje buvo kalbama apie beveik visas suniokotas vertybes. Tačiau iš 343 vertybių sudegė apie 30 – mažiau negu 10 procentų visų saugomų ir atsivežtų vertybių. Nors situacija geresnė, žinoma, kad nuostoliai yra labai dideli. Juolab, kad sudegusios vertybės buvo muziejaus ekspozicijoje, buvo rinktinės ir pačios geriausios, isšskirtiniai objektai“, – sakė A.Gelūnas.

Sausio 30 d. dėl Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno atkūrimo darbų bus tariamasi neiliniame Vyriausybės pasitarime.

Ministras A.Gelūnas gaisravietėje | lrkm.lt nuotr.

Ministras A.Gelūnas gaisravietėje | lrkm.lt nuotr.

„Mums buvo svarbu suvokti tikrojo nuostolio mastą. Muziejaus patalpa yra visiškai sudegusi, taip pat ir stogas. Visos vertybės po juo yra sunykusios, bet po muziejumi esantis unikalus refektoriumas su fantastiškomis barokinėmis skliautinėmis lubomis beveik nepaliestas. Taip pat beveik nepaleistos ir celės su restauruotomis freskomis”, – sakė ministras.

Gaisro padarytą žalą šiuo metu vertina Kultūros paveldo departamento speciali komisija. Pasak ministro, gaisro metu nukentėję pastatai yra apdrausti: Bernardinų vienuolynas –10 mln. litų, o Tytuvėnų Šv. Mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčia – 6 mln. litų. Lėšų atstatymo darbams turėtų skirti ir Vyriausybė bei Kultūros ministerija.

Ministras A.Gelūnas apžiūri išlikusius eksponatus | lrkm.lt nuotr.

Ministras A.Gelūnas apžiūri išlikusius eksponatus | lrkm.lt nuotr.

„Aš neabejoju, kad tiek Vyriausybė, tiek Kultūros ministerija yra pasirengusios skirti reikiamas lėšas, nes tai vienas svarbiausių kultūros paveldo objektų Lietuvoje”, – sakė ministras.

 Kada bus galima pradėti tvarkyti kompleksą, turėtų pasakyti ugniagesiai ir Kultūros paveldo departamento ekspertai. Pasak ugniagesių gaisro priežasties nustatymas galįs užtrukti iki mėnesio.

Vos tik baigiama restauruoti, iš karto užsidega

Kultūros ministras pastebėjo, kad tai jau trečiosios istorinę reikšmę turinčios bažnyčios gaisras per dešimtmetį – tai kelia susirūpinimą dėl saugumo reikalavimų laikymosi.

Ministras A.Gelūnas Tytuvėnų vienuolyne | lrkm.lt nuotr.

Ministras A.Gelūnas Tytuvėnų vienuolyne | lrkm.lt nuotr.

„Mes turime trečią gaisrą paveldo objektuose per dešimtmetį, turiu omenyje Kurtuvėnų ir Labanoro istorijas. Reikia išanalizuoti priežastis, sužinoti kodėl, ir jei buvo pataupyta šioje vietoje apsaugai, ar nebuvo surengti tinkami mokymai tiems žmonėms, kurie vėliau rūpinosi šiuo labai brangiu objektu, tai reikia įrašyti kaip visišką imperatyvą, kad ateityje tai nepasikartotų, įrašyti kaip privalomas apsaugos priemones, kurioms nereikia taupyti pinigų, ar privalomus mokymus. Žodžiu, manau, kad kai kur yra aplaidumo ar sutaupymo ten, kur nereikia“, – teigė ministras.

Ir išties, ar galima pavadinti sutapimais tai, kad vos tik baigiami restauruoti pastatai, iš karto užsidega? Ar ne taip atsitiko su Labanoro bažnyčia, Kurtuvėnų dvaro svirnu, o dabar jau ir su Tytuvėnų vienuolynu?..

Kai kurie restauratoriai yra įsitikinę, kad taip atsitinka dėl to, jog restauruojamiems pastatams yra parengiami tik restauravimo darbų projektai, o statybos darbų projektų atsisakoma.

Įžymus paminklinių pastatų konstruktorius Jakovas Mendelevičius, dalyvavę atliekant Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno restauravimo darbus, dienraščiui „Lietuvos rytas“ sakė: „Seniai kalbu: restauruotas, tačiau šiuolaikiniam gyvenimui nepritaikytas pastatas yra gera vieta gaisrui kilti“.

Pasak jo restauruojant pastatą turėtų būti parengti du vienas su kitu tiesiogiai nesusiję projektai – statybos darbų ir restauravimo.

Tačiau Kultūros paveldo departamentas finansuoja tik restauravimo darbus. Tad dažnai statybos projektui ir su juo susijusiems darbams pinigų taip ir neatsiranda, tad darbai lieka nepadaryti o pastatas nepritaikytas moderniam naudojimui. Gal eilinis gaisras neeilinės vertės kultūros paveldo paminkle galu gale padės susivokti, kad taupydami statybos projektų ir darbų sąskaita ne tik švaistome lėšas bet ir stumiame į pražūtį istorijos negandas pergyvenusias neįkainojamas savo Tautos paveldo vertybės.

Kategorijos: Kultūros paveldas, Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė