Kilo gaisras Tytuvėnų bažnyčioje ir vienuolyne (video) (3)

Ttytuvėnų bažnyčia ir vienuolynas | wikipedia.org nuotr.Sausio 26 d. apie 4 val. ryto kilo gaisras Kelmės rajone esančioje Tytuvėnų bažnyčioje ir vienuolyne.

Pranešama, kad sudegė vienuolyno stogas ir vis dar liepsnoja palėpė.

Apie 8 val. ryto gaisrą dar gesino 9 ugniagesių autocisternos.

Pranešama, kad gaisro židinys yra vienuolyne, tačiau nudegus vienuolyno stogui, liepsna persimetė ir į bažnyčios pastogę.

Molinių čerpių vienuolyno stogas visiškai sudegė, ugnis įsimetė ir į vienuolyne įrengtą muziejų, kuriame saugomi vertingi senoviniai eksponatai. Gesinant gaisrą kitos patalpos buvo sulietos vandeniu.

Apie 8 val. vis dar degė ir bažnyčia – po skardiniu stogu degė medinės konstrukcijos.

Prieš kelis metus jis buvo restauruotas Tytuvėnų švč. mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčios ir bernardinų vienuolyno ansamblis yra vienas didžiausių ir vertingiausių XVII-XVIII a. baroko sakralinės architektūros paminklų ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Šiaurės rytų Europoje. Jis yra įtrauktas į Europos Sąjungos kultūros programą „Baroko kelias“.  Ansamblį sudaro bažnyčia, šventorius su Kristaus laiptų koplyčia, dviaukštis vienuolynas ir ūkinės paskirties statiniai. Jo architektūra yra daugiasluoksnė, žavi gotikos, renesanso ir baroko stilių derme.

Visai neseniai buvo baigti dvejus metus trukę Tytuvėnų Švč. M. Marijos bažnyčios ir bernardinų vienuolyno ansamblio vienuolyno ir koplyčios stogų tvarkybos darbai. Nauji stogai buvo finansuojami Kultūros paveldo departamento ir Privatizavimo fondo lėšomis. Jų restauravimas kainavo 2018 tūkst. litų.

httpv://youtu.be/MmGH52wofsw

„Restauruoti Tytuvėnų vienuolyno ansamblio pastatai yra atsikuriančios Lietuvos dvasinės ir kultūrinės tapatybės simbolis. Šiuose pastatuose gyvuoja ne tik praeitis, bet ir aktuali dabartis, tęsianti šimtametę kultūros tradiciją, be kurios esame benamiai“, – restauravimo darbus baigus sakė Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė.

Kaip likimo ironija dabar atrodo prieš kelias dienas Alkas.lt paskelbta publikacija  „Tytuvėnų vienuolyno ansamblis po nauju stogu“, kurioje rašėme:  „Laimė, gaisrai, karai ir kitokios negandos aplenkė Tytuvėnų bernardinų vienuolyno kompleksą…“

Į Tytuvėnus atvykusi Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorė Diana Varnaitė agentūros ELTA atstovams sakė neatsimenanti, kad Lietuvoje naujaisiais laikais būtų degęs tokio masto sakralinis objektas, ir neabejojanti, kad padaryta žala yra didžiulė. Ji prisiminė, kaip prieš trejus metus sudegė medinė Labanoro bažnyčia, vyskupijos ir vietos bendruomenės pastangomis jau prikelta iš pelenų, tačiau tokio  didelio masto gaisro, koks kilo Tytuvėnų bažnyčioje ir vienuolyne, naujausiais laikais nėra buvę.

www.kelmiskiams.lt, Tado Bucho nuotr.

www.kelmiskiams.lt, Tado Bucho nuotr.

www.kelmiskiams.lt nuotr.

www.kelmiskiams.lt nuotr.

httpv://youtu.be/wc443OIQ9QE

Savo susirūpinimą dėl gaisro Tytuvėnų bažnyčioje ir Bernardinų vienuolyno ansamblyje išreiškė Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius:

„Tai – didelė ir skaudi nelaimė mums visiems. Gaisras suniokojo vieną didžiausių ir vertingiausių XVII-XVIII a. baroko sakralinės architektūros paminklų ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Šiaurės Rytų Europoje. Esu tikras, kad ekspertai operatyviai ir kvalifikuotai ištirs visas gaisro kilimo priežastis ir aplinkybes. Dėkoju visiems ugniagesiams ir gaisro gesinimo štabui už jų pasiaukojamą darbą, o Kelmės rajono savivaldybės žmonėms ir ypač Tytuvėnų parapijai ir jų tikintiesiems linkiu stiprybės išgyvenant šią tragediją“, – sakė Premjeras A. Kubilius.

Kelmės rajono savivaldybėje paskelbta ekstremali padėtis.

Pirminiais duomenimis, vienuolynas ir bažnyčia yra apdrausti.

Internetinis portalas Pilotas.lt vertindamas gaisro padarytą žalą rašo: „Jau dabar aišku, kad 2012 sausio 26 – juodžiausia diena Lietuvos architektūros istorijoje. Tokio masto architektūrinės vertybės suniokojimo nebūta net karo metais“.

Kategorijos: Kultūros paveldas, Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .

3 komentarai

 1. Elona:

  Labai liūdna, lauksim tolesnių naujienų…

 2. alvydas veberis:

  Reiktų Premjerui ir visiems kitiems save vadinantiems krikščionims sunerimti dėl tikėjimo stokos, o ne dėl gaisrų, kai jie įvyksta bažnyčiose, paverstose muziejais bei stabų garbinimo objektais. Dievas uždraudė paveikslus, stabus statyti ir juos garbinti. Perskaitykite Biblijoje Išėjimo knygoje 20 skyr.4-5 eilutes.
  Aš krikščionims paprotinti pastačiau 3 kartus perspėjimus Kryžių kalne. Ką padarė Judo parankiniai? Viską sunaikino ir vietoje 10 Dievo Įsakymų vėl pasistatė garbinimui stabą. Štai stabų garbintojai turit bausmę ir atpildą. Galit verkšlenti visi rankutėm susikabinę Gėlunai, Bertuliai, Kubiliai, Varnaitės ir visi kiti suklaidinti krikščionys. Ne kartą degė Kryžių kalno stabai, degė iki pamatų Labanoros bažnyčia, verkšleno Naujamiesčio maldininkai, dabar tytuvėniškiai… Visi turtai prieš Dievo valią pranyksta akimirksniu. Privers Dievas atsigręžti į Jo Įstatymus ir Jo tvarką. Jei ir toliau būsime užsispyrę, ir kietasprandžiai dar ne tokių padarinių sulauksime. Tai Kristaus II atėjimo ženklai. Neseniai dėl katalikų bažnyčios nukrypimų nuo Švento Rašto-Dievo Žodžio dėl tikinčiųjų klaidinimų ir mulkinimų, parašiau laišką Popiežiui. Galite tai paskaityti mano facebook puslapyje – ,,Pasaulis žvėries gniaužtuose'”. Iš jų atsakymo nesitikėjau sulaukti ir aišku negavau. Tačiau Dievas atsiuntė atsakymą su įvertinimu. Atsakymas, tarsi padėtas ant lėkštutės. Kad tai suprasti reikalinga turėti šiek tiek išminties. Todėl sugebėkime Dievo ženklus skaityti ir jiems paklusti, o ne aklai pasitikėti Judo ir jo parankinių melu. Visų materialinių turtų laukia būtent toks galas. Nusiimkime kaukes. Raginu, atsigręžkime į Dievo Žodį-Bibliją. Telydi jus Ramybė ir Dievo palaima.

 3. lissi:

  Ar tik nebus tas atvejis kai gaisru prisidengiama grobstant, ir kaži ar tai bus ištirta iki galo? Nemokam saugot-is tai ką turim brangiausią, tad ir netenkam… deja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė