Kilo gaisras Tytuvėnų bažnyčioje ir vienuolyne (video) (3)

Ttytuvėnų bažnyčia ir vienuolynas | wikipedia.org nuotr.Sausio 26 d. apie 4 val. ryto kilo gaisras Kelmės rajone esančioje Tytuvėnų bažnyčioje ir vienuolyne.

Pranešama, kad sudegė vienuolyno stogas ir vis dar liepsnoja palėpė.

Apie 8 val. ryto gaisrą dar gesino 9 ugniagesių autocisternos.

Pranešama, kad gaisro židinys yra vienuolyne, tačiau nudegus vienuolyno stogui, liepsna persimetė ir į bažnyčios pastogę.

Molinių čerpių vienuolyno stogas visiškai sudegė, ugnis įsimetė ir į vienuolyne įrengtą muziejų, kuriame saugomi vertingi senoviniai eksponatai. Gesinant gaisrą kitos patalpos buvo sulietos vandeniu.

Apie 8 val. vis dar degė ir bažnyčia – po skardiniu stogu degė medinės konstrukcijos.

Prieš kelis metus jis buvo restauruotas Tytuvėnų švč. mergelės Marijos Angelų Karalienės bažnyčios ir bernardinų vienuolyno ansamblis yra vienas didžiausių ir vertingiausių XVII-XVIII a. baroko sakralinės architektūros paminklų ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Šiaurės rytų Europoje. Jis yra įtrauktas į Europos Sąjungos kultūros programą „Baroko kelias“.  Ansamblį sudaro bažnyčia, šventorius su Kristaus laiptų koplyčia, dviaukštis vienuolynas ir ūkinės paskirties statiniai. Jo architektūra yra daugiasluoksnė, žavi gotikos, renesanso ir baroko stilių derme.

Visai neseniai buvo baigti dvejus metus trukę Tytuvėnų Švč. M. Marijos bažnyčios ir bernardinų vienuolyno ansamblio vienuolyno ir koplyčios stogų tvarkybos darbai. Nauji stogai buvo finansuojami Kultūros paveldo departamento ir Privatizavimo fondo lėšomis. Jų restauravimas kainavo 2018 tūkst. litų.

httpv://youtu.be/MmGH52wofsw

„Restauruoti Tytuvėnų vienuolyno ansamblio pastatai yra atsikuriančios Lietuvos dvasinės ir kultūrinės tapatybės simbolis. Šiuose pastatuose gyvuoja ne tik praeitis, bet ir aktuali dabartis, tęsianti šimtametę kultūros tradiciją, be kurios esame benamiai“, – restauravimo darbus baigus sakė Kultūros paveldo departamento direktorė Diana Varnaitė.

Kaip likimo ironija dabar atrodo prieš kelias dienas Alkas.lt paskelbta publikacija  „Tytuvėnų vienuolyno ansamblis po nauju stogu“, kurioje rašėme:  „Laimė, gaisrai, karai ir kitokios negandos aplenkė Tytuvėnų bernardinų vienuolyno kompleksą…“

Į Tytuvėnus atvykusi Kultūros paveldo departamento (KPD) direktorė Diana Varnaitė agentūros ELTA atstovams sakė neatsimenanti, kad Lietuvoje naujaisiais laikais būtų degęs tokio masto sakralinis objektas, ir neabejojanti, kad padaryta žala yra didžiulė. Ji prisiminė, kaip prieš trejus metus sudegė medinė Labanoro bažnyčia, vyskupijos ir vietos bendruomenės pastangomis jau prikelta iš pelenų, tačiau tokio  didelio masto gaisro, koks kilo Tytuvėnų bažnyčioje ir vienuolyne, naujausiais laikais nėra buvę.

www.kelmiskiams.lt, Tado Bucho nuotr.

www.kelmiskiams.lt, Tado Bucho nuotr.

www.kelmiskiams.lt nuotr.

www.kelmiskiams.lt nuotr.

httpv://youtu.be/wc443OIQ9QE

Savo susirūpinimą dėl gaisro Tytuvėnų bažnyčioje ir Bernardinų vienuolyno ansamblyje išreiškė Ministras Pirmininkas Andrius Kubilius:

„Tai – didelė ir skaudi nelaimė mums visiems. Gaisras suniokojo vieną didžiausių ir vertingiausių XVII-XVIII a. baroko sakralinės architektūros paminklų ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Šiaurės Rytų Europoje. Esu tikras, kad ekspertai operatyviai ir kvalifikuotai ištirs visas gaisro kilimo priežastis ir aplinkybes. Dėkoju visiems ugniagesiams ir gaisro gesinimo štabui už jų pasiaukojamą darbą, o Kelmės rajono savivaldybės žmonėms ir ypač Tytuvėnų parapijai ir jų tikintiesiems linkiu stiprybės išgyvenant šią tragediją“, – sakė Premjeras A. Kubilius.

Kelmės rajono savivaldybėje paskelbta ekstremali padėtis.

Pirminiais duomenimis, vienuolynas ir bažnyčia yra apdrausti.

Internetinis portalas Pilotas.lt vertindamas gaisro padarytą žalą rašo: „Jau dabar aišku, kad 2012 sausio 26 – juodžiausia diena Lietuvos architektūros istorijoje. Tokio masto architektūrinės vertybės suniokojimo nebūta net karo metais“.

Kategorijos: Kultūros paveldas, Lietuvoje, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė