Vilniaus pagarsinimo šventė – 2012 (1)

Vilniaus piliu rezervatas | K.Stalnionytės nuotr.Šiemet jau šeštąjį kartą sausio 25 d. rengiama Vilniaus pagarsinimo šventė, skirta rašytinės Vilniaus istorijos pradžiai paminėti.

Rašytiniuose šaltiniuose Vilnius pirmą kartą paminėtas 1323 m. sausio 25 d. Lietuvos valdovo Gedimino laiške „visiems visame pasaulyje išplitusiems Kristaus garbintojams“. Taip Vilniaus vardas buvo pagarsintas Europai.

Draugija „Pilis“ kartu su Vilniaus įgulos karininkų ramove šių metų sausio 25 d. (trečiadienį), 17 val. 30 min. Vilniaus įgulos karininkų ramovėje (Pamėnkalnio g. 13) vėl kviečia paminėti Vilniaus pagarsinimą ir miesto kūrėjus.

Draugija "Pilis"Valandą prieš minėjimą, 16 val. 30 min., Katedros aikštėje, prie paminklo Lietuvos valdovui Gediminui, Draugijos „Pilis“ nariai ir visi norintys asmeniškai pagerbti šį vieną žymiausių mūsų valdovų, padės gėlių.

1323 m. sausio 25 d. Lietuvos valdovas Gediminas kvietė Vakarų Europos amatininkus, žemdirbius, dvasininkus ir kitų profesijų žmones vykti į Lietuvą, garantuodamas jiems laisvą tikėjimo išpažinimą ir nurodydamas, kad Lietuvoje stengsis statyti bažnyčias ir jau „vieną [bažnyčią] pamokslininkų ordinui mes naujai pastatėme prieš dvejus metus mūsų mieste Vilniuje. O dvi – mažųjų ordinui: vieną minėtame Vilniaus mieste, kitą – Naugarduke…“

Iš šio laiško sužinome, kad jau 1321 metais Vilniuje vyko statybos, bet tik 1323 m. sausio 25 d. Gediminas plačiai paskleidė žinią apie Lietuvos sostinę Vilnių, kaip atvirą ir svetingą miestą, kviesdamas visus prisidėti prie jo kūrimo.

Vilniaus įgulos karininkų ramovėŠiemet Vilniaus pagarsinimo šventėje dalyvaus Vilniaus įgulos karininkų ramovės folkloro ansamblis „Vilnelė“ (meno vadovė Laima Purlienė), Balio Sruogos poemos „Giesmė apie Gediminą“ ištraukas skaitys aktorė Irena Plaušinaitytė, o Lietuvos valdovo Gedimino 1323 m. sausio 25 d. laišką „Visiems visame pasaulyje paplitusiems Kristaus garbintojams“ – aktorius Darius Rakauskas. Istorikas Tomas Baranauskas skaitys paskaitą „Gediminas – Lietuvos valdovas“, o rašytojas,  romano apie Gediminą autorius, Jonas Užurka kalbės tema „Gediminas rašytojo akimis“.

Kategorijos: Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė