I.Baranauskienė. Apie nepriklausomybę ir ekonominę gerovę (35)

Inga Baranauskienė

Inga Baranauskienė

2012 m. sausio 9 d. bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausos rezultatai, suponuojantys, kad net 70 procentų Lietuvos gyventojų, jeigu galėtų rinktis, pirmenybę teiktų ne valstybės nepriklausomybei, o ekonominei gerovei, sukėlė audrą.

Daugelis komentatorių suabejojo tokių rezultatų patikimumu, nes kitos apklausos – pavyzdžiui, KAM užsakymu atliktas tyrimas rodė, jog kilus grėsmei Tėvynės ginti eitų 46 proc. respondentų arba 60 proc. vyrų ir 32 proc. moterų. Kiti puolė ginti tautos teisę „rodyti vidurinį pirštą istablišmentui“ ir kruopščiai vardinti visų mūsų gyvenimo negerovių.

Šventa teisybė – gyvename toli gražu ne taip, kaip svajojome Sąjūdžio metais. Vis dėlto esmė ta, kad pasirinkimo tarp laisvės ir ekonominės gerovės tiesiog negali būti.

Ir ne tik dėl to, kad ekonominės gerovės nebuvo  kokrečioje Sovietų Sąjungoje – laisvė ir ekonominė gerovė negali egzistuoti kaip alternatyvos netgi teoriniame lygmenyje.

Nuo amžių amžinųjų bet kokio pavergimo tikslas buvo (ir bus) išnaudojimas. Jis gali būti žiaurus arba šiek tiek švelnesnis, tačiau esmė dėl to nesikeičia ir niekuomet nepasikeis: vergas visuomet egzistuos tik tam, kad kurtų ekonominę gerovę šeimininkui – šeimininkas vergui gerovės niekada nekurs. Gal kartais numes dešrigalį nuo savo stalo, bet daug dažniau paims bizūną…

Būten todėl, kova už laisvę ir nepriklausomybę visuomet bus kova už geresnį gyvenimą – jeigu ne sau, tai bent savo vaikams. Ir nieko čia smerktino: pavergimas visuomet suvokiamas praktiškai – netgi stovint begalinėje eilėje ir drebant, kad išsvajotas deficitas baigsis prieš pat nosį. O laisvė – perfrazuojant Adomą Mickevičių – ji tarsi sveikata įvertinama, tik netekus…

Taigi būtų gerai, kad ateityje viešosios nuomonės tyrimo bendrovės neuždavinėtų žmonėms kvailų klausimų ir nejauktų jiems protų, įtikinėdamos, kad pasirinkimas tarp laisvės tarp ekonominės gerovės iš principo įmanomas. O respondentams, jeigu vis dėlto gautų tokį klausimą, prieš atsakant, reikėtų pagalvoti – mažiausiai du kartus, nes juk neverta nuo vilko bėgti ant meškos ir erzinti likimo.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė