S.Kovaliovui įteikta Laisvės premija (video) (0)

lrs.lt, O.Posoškova nuotr.Rusijos žmogaus teisių gynėjui, kovotojui už laisvę ir demokratiją Sergejui Kovaliovui įteikta pirmoji Lietuvos Seimo paskirta Laisvės premija. Šis apdovanojimas įteiktas Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų dieną iškilmingo minėjimo Seimo Kovo 11-osios salėje metu.

Seimo pirmininkė Irena Degutienė laureatui taip pat įteikė Laisvės premijų statulėlę, sukurtą pagal skulptoriaus Juozo Zikaro Laisvės paminklą (statulėlės autorė – skulptorė Joana Noreikaitė).

Laisvės premijų komisijos pirmininkas, Seimo narys Petras Auštrevičius iš Seimo tribūnos priminė Rusijos žmogaus teisių gynėjo S. Kovaliovo biografijos faktus, pasveikino laureatą.

„Laisvės premijų komisija, atrinkdama pretendentą šiam kasmetiniu tapsiančiam apdovanojimui gauti, turėjo tvirtą ir aiškų sutarimą. Didžiuojamės turėdami galimybę pirmą kartą Lietuvos Respublikos Seimo įsteigtą premiją įteikti Rusijos disidentui, aktyviam kovotojui už demokratiją ir žmogaus teises – Sergejui Kovaliovui. S. Kovaliovo disidentinė veikla, jo kova su melu ir prievarta paremta sistema šiandien yra akivaizdus liudijimas, kad lemiamu istorijos laikotarpiu iškyla tikrieji didvyriai.

Išgyvename unikalią akimirką – disidentas S. Kovaliovas šiandien yra tarp mūsų, Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose, ir tegul tai būna dar vienas paraginimas mums ir toliau tikėti aukščiausiais idealais. Tikėti ir tokiu atsidavimu ir aistra, kokia anuomet degė kovotojai už tikrąsias vertybes“, – sakė P. Auštrevičius.

S. Kovaliovas dar 1969 m. tuometėje Sovietų Sąjungoje įkūrė pirmąją iniciatyvinę grupę žmogaus teisėms ginti. Vėliau tai tapo pagrindine disidentinio judėjimo Lietuvoje jungtimi. S. Kovaliovas taip pat aktyviai dalyvavo publikuojant periodinius leidinius, kurie skatino atgimti žmonių viltis sunkiausiais laikotarpiais.

S. Kovaliovas už disidentinę veiklą 1975 m. buvo nuteistas Vilniuje ir 7 metus kalėjo „gulage“. Beje, Seimo rūmuose eksponuojama 30 sufabrikuotų KGB bylų, kurios darsyk primena tą niūrią praeitį.

Po Sovietų Sąjungos žlugimo S. Kovaliovas buvo pasukęs ir į oficialiąją politiką, tačiau visuomet išliko ištikimas savo ankstesnės veiklos principams.

2011 m. gruodžio 13 dieną Seimas priėmė nutarimą, skelbiantį, jog pirmoji įsteigta Laisvės premija skiriama Rusijos disidentui, žmogaus teisių gynėjui S. Kovaliovui.

Seimo įsteigta Laisvės premija siekiama įvertinti asmenų ir organizacijų laimėjimus ir indėlį ginant žmogaus teises, plėtojant demokratiją, skatinant tarpvalstybinį bendradarbiavimą kovojant už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą.

Laisvės premijos įstatymą Seimas priėmė 2011 m. rugsėjo 15 d.

Iškilmingo posėdžio vaizdo įrašas (lrs.lt):

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė