V.V.Landsbergis. Byrantys spygliai (22)

Vytautas V. LandsbergisAnądien teko kalbėtis su vienu žvalgybos karininku, kuris parodė krūvą pavyzdžių, kaip tyliai ir nuosekliai mums į smegenis brukama sovietinė mąstysena. Tai daroma kuo įvairiausiais būdais – ne tik rusiškomis dainuškomis, serialais ar snoriškomis žiniomis… Dauguma fokusų atliekama tarsi cirke, veik nematomai. Tarkim, kokia nors populiarios lietuviškos TV šou studija tarsi netyčia pasipuošia didelėmis, raudonomis penkiakampėmis žvaigždėmis… Arba TV laidos vinjetėje vos pastebimai šmėsteli sovietinis simbolis… Arba rusų estrados artistai „netyčia“ atvyksta koncertuoti būtent vasario 16-ąją ar per kitas nacionalines šventes, idant išplautų ribas tarp to, ką ketinome švęsti, ir to, ką švęsti siūlo užsienio spec. tarnybos.

Ypač smagi smegenų plovykla yra organizuoti internetiniai komentarai, kurie sistemingai ir masiškai siunčiami iš kelių užsienyje esančių kompiuterių – dažnai net nesivarginant parašyti naujų tekstų, o tiesiog „copypaste“ būdu tiražuojant senuosius ruošinukus. Ir tai atsitinka mažne po kiekvieno tautiškai ar istoriškai svarbesnio rašinio – ar apie Lietuvos kariuomenę, ar apie partizanus, ar apie tarptautinius santykius.

Tenka konstatuoti, jog didžioji kaimynė gana aktyviai dirba, kurdama aplinką, palankią sovietinei okupacijai. Buvusiai ar būsimai – koks skirtumas.

II

O kaip šiame kontekste atrodome ir dirbame mes? Atrodome ganėtinai apsidirbę… Ypač kai panieka (tyčiojimasis iš saviškių) tampa itin mėgstamu nacionaliniu-kultūriniu patiekalu. Tik keistoka, kai tokio pobūdžio paraiškos finansuojamos valstybinių Kultūros ar Spaudos, radijo ir TV rėmimo fondų.

Savižudiškos aplinkos kūrimo apraiškas regime ne tik laikraščiuose ar per TV, bet ir teatre, kine, dailėje, literatūroje – itin jautriose nacionalinės kultūros sferose, motyvuojančiose mūsų elgseną, jauseną ir išvažiuoseną.

O gal įmanoma naudotis ne vien išpopuliarintomis juodosiomis ar pilkosiomis technologijomis, bet ir užmirštomis baltosiomis? Pvz., iki Sąjūdžio mitingų virš Lietuvos kabojo baltasis (baltiškasis?) debesis, palaikęs viltį, jog Lietuva gali būti ir laisva. Tokia Ji ir tapo… Tą vilties debesį sukūrė partizanai, romuviečiai, disidentai, „Katalikų kronika“, Just. Marcinkevičius, M. Martinaitis, S. Geda, krepšininkai, V. Kernagis.

Gal ir mes nūnai sugebėtume sukurti ir virš Lietuvos pakabinti kokį nors baltėlesnį debesėlį? Teikiantį viltį, jog Lietuva kada nors gali būti ir garbinga. Ne tik tulžinga…

III

Aną vasarą teko dirbti stovykloje su agresyvesniais berniukais. Naktiniai partizaniški žygiai, dainos juos paveikė gan stipriai – Lietuvos istorija tapo ir jų skausmu bei rūpesčiu. O išvažiuojant visi ilgai nenorėjo skirstytis – vis prašė, kad dar ir dar padainuotume „Jei ne auksinės vasaros“.

Regis, liaudies dainos (ir partizaniškos) yra vienas iš greitesnių būdų privatizuotis Lietuvą, pažadinti blėstantį Tėvynės jausmą. O tai pajutus, keičiasi ir atsakomybės suvokimas. Ir nieko nebereikia auklėti, perauklėti ar aiškinti…

Galima tik įsivaizduoti, kaip pasikeistų Lietuva, jei Bunkė su Mia pervažiuotų Lietuvą su partizaniškomis dainomis!!! O jei tarp dainų dar paskaitytų ir Just. Marcinkevičiaus eilių, kasžin – ar neištiktų Lietuvos Atgimimas Nr. 2?

Kategorijos: Lietuvos kelias, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , .

22 komentarai

 1. savas:

  O aš džiaugiuosi,matau labai daug ir protingo,apsiskaičiusio,patriotiškai nusiteikusio JAUNIMO.Nėra taip blogai,bet kaltint turim tik save,nes nemokėjom JAUNIMUI paaiškint,kas yra kas.Prisiminkim kaip mums TĖVAI sovietiniais laikais aiškino”kad buvo ir bus kita LIETUVA”ir mes giliai širdyje tuo tikėjom.O kokį tikėjimą daugelis mūsų kartos perdavė savo vaikams,prisižiūrėja LNK,TV3 ar kitų smegenų “plovyklų”.Buvo tokių kurie savo vaikams patarė emigruot iš TĖVYNĖS,KALT PINIGUS IR NIEKADA NEGRĮŽT.Man galvoj netelpa tokie “žmogėnai”.Suprantu DRĄSŲ,VERŽLŲ JAUNIMĄ kuris užsidirbo užsienyje,bet grįžo NAMO.NORMALUS LIETUVIS užsienyje anksčiau ar vėliau supranta,kad JIS TEN SVETIMAS IR SAVU NIEKADA NESIJAUS.NEKALKIM JAUNIMO PRIE KRYŽIAUS,JIE NEKALTI,JIE PAPRASČIAUSIAI NETURĖJO Į KĄ,KAI KAS,ATSIREMS-KALTI MES,MŪSŲ KARTA,KURI NUGALĖJA “SOVIETUS”UŽMIGOM ANT LAURŲ,KALTI MES,….

 2. Kemblys:

  Vytautas V. Landsbergis:
  “O kaip šiame kontekste atrodome ir dirbame mes? Atrodome ganėtinai apsidirbę… ”

  “…populiarios, simbolis, organizuoti internetiniai komentarai (3 žodžiai iš eilės), konstatuoti, nacionaliniu-kultūriniu, aktyviai, nacionalinės kultūros sferose, motyvuojančiose (4 žodžiai iš eilės!!!), išpopuliarintomis, agresyvesniais, …”

  V.V.Ladsbergis rašo, kad “ganėtinai apsidirbęs”, tai kokio galo ‘Alkas’ spausdina? Tuos ‘tarptautinius’ tik rusai panašiausiai suvokia, kitose šalyse suvokia laaabai skirtingai.

  Portalo http://www.alkas.lt tikslai: 2. Ugdyti gimtosios lietuvių kalbos kultūrą, skatinti domėjimąsi lietuvių ir kitomis baltų (latvių, prūsų) kalbomis.

  • Latvių g-vė:

   „Ir tai atsitinka mažne po kiekvieno tautiškai ar istoriškai svarbesnio rašinio – ar apie Lietuvos kariuomenę, ar apie partizanus, ar apie tarptautinius santykius“.

   „Kemblio“ komentaras tik dar sykį patvirtina šiuos straipsnio autoriaus žodžius. Vos tik pasirodo koks geresnis Lietuvą ir lietuvybę ginantis straipsnis, visokie kembliai jį tučtuojau šoka kvailai pulti…

   • lamatas:

    pyktis blogas patarėjas ,net “Kembliui” ..o kiek žmogus galėtu naudos Lietuvai atnešti. /……jei ne pyktis Lietuvai

    • Kemblys:

     Ką jūsų “straipsniai” keičia? Kas juos, parašytus visų kalbų žodžiais, supras? ‘Impotentija’, atsiprašau, ‘inteligentija’? Visi ‘politiniai’ sprendimai remsis rinkėjų ‘balsais’. Didžioji dalis rinkėjų, net su žodynu, šių straipsnių nesupras, jie yra LIETUVIAI, ne prastesni už garsiai rėkiančius ‘pseudopatrijotus’ (ir man tie ‘tarptautiniai’ gerai gaunasi 🙂 ).
     Mano manymu, visi, vartojantys svetimžodžius, yra lietuvių kalbos priešai, tad nėra ko čia su jais terliotis tokioje svetainėje, kaip “alkas” – protėvių šventovė 🙂

     • Kurmis:

      Šiaip, skaitau tamstos mintis ir galvoju, o kokia, ta lietuvių kalba, yra švari? Ta,kurią Jablonskis švarino? Ar iki jo? Ar dabartinė? Nes būtent tie,tamstelės koneveikiami inteligentai, tą (dabartinę) lietuvių kalbą ir švarino. Nes eiliniai tautiečiai “nuo žagrės”, dar iki dabar kalba: “škerpetkos”, “divanas”, “reisveršliusas”, “bonka”, “žalnierius” ir t.t. ir pan., kuriuos Jablonskis dažnai keitė naujadarais. Tai čia kuris variantas “teisingesnis”?
      O , beje, ar nebus su žodžio “tankas” atlietuvininmu”, kaip toje istorijoje :” plieninė vikšrinė greitašaudė karo dėžė” 🙂

     • lamatas:

      Sutinku ,kad Jūsų pastangos švarinant kalbą ,labai svarbios.Tik manau ,kad darbas turi būti dirbamas be pykčio .Bus daugiai naudos.O kas dėl autorių pomėgio vartoti daug svetimžodžių manau taip.Kad straipsnis atrodytu protingas, reikia daug “protingų” žodžių,o kad parašyti tikrai lietuviškai,reikia būti tikrai protingu.

   • Ir atsitinka…, kad komentatoriai neleidžia konservkrikdemams kvailinti liaudies.
    Todėl ir nepatinka.

 3. Dainuojanti:

  Kartą per “Mūsų dienos kaip šventė” (LTV) Mia dainavo E. Masytės “Laisvę”. Buvau nustebus ir pamaniau, kad gal dar ne viskas prarasta 😉

 4. Rimvydas:

  Patriotams reikėtų burtis ir duoti organizuotą atkirtį tokiems Lietuvos ir lietuvių tautos niekintojams, kaip Gudavičius, Bumblauskas ir pan.

 5. Algirdas:

  Ar tai reiskia, kad jei neturetume “didziosios kaimynes”, tai gyventume laisvi ir laimingi? Ir jokie kiti kaimynai ar “sajungininkai” net nemegina “plauti” mums smegenu?

 6. Algimantas:

  Dėl to būrimosi ir bėda, kad tempiam kiekvienas į savo pusę.
  Džiugu, kad atsikūrė Tautininkų Sąjunga ir prie jos prisijungė jaunimas – Lietuvos Tautinė Jaunimo Sąjunga. Esu įsitikinęs, kad tai vienijimosi pradžia.

 7. Bet juk Bunke – Natasha Ivanova!
  kokiu jus norite is jos dainu?

 8. Jolanta Lipkevičienė:

  Pritariu. Negalime būti apatiški. Ankščiau rusenom, dabar anglėjam.

 9. janušonis evaldas:

  Gerb V.V.pastebėjimams saugumietis nereikalingas:),atviras rusizmas akis bado jau keletas metų,o ypač šios paskutinės šventės.Na….bet tai tik mūsų pačių bėda-savigarbos ir sarmatos nebuvimas.

 10. Vilna:

  Manau, kad žmonės Lietuvoje yra visiškai neinformuojami, daugeliu politiškai svarbiausių temų yra visiškas tabu, nuo žmonių viskas slepiama, arba skleidžiamas absoliutus dalykų neišmanymas, skleidžiama ne tai, kas yra problemiška iš tikrųjų, o tai kas žmonių akyse keltų partijos reitingus, taigi nėra ką iš tų žmonių smegenų plauti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė