Asmens higiena gelbsti nuo parazitinių susirgimų (0)

Panevėžio visuomenės sveikatos centras (toliau – Centras) informuoja, kad šiais metais Panevėžio apskrityje užregistruoti jau 4 retos parazitinės ligos – toksoplazmozės atvejai. Tiesiogiai žmogus šia liga užsikrečia kontaktuodamas su kačių ekskrementais per nešvarias rankas. Netiesioginiu būdu – vartojant nepakankamai termiškai apdorotą ar žalią mėsą, paruoštą iš kitų infekuotų gyvūnų, per užterštą vandenį, vaisius, daržoves, geriant nepasterizuotą infekuotų gyvulių pieną. Infekuota motina nėštumo metu per placentą infekciją gali perduoti vaisiui.

Toksoplazmozė yra vienas dažniausių pirmuonių sukeliamų parazitinių susirgimų, kurios inkubacinis periodas gali būti nuo 5 iki 23 dienų. Ligos pradžiai būdingas bendras silpnumas, galvos ir raumenų skausmai. Dažniausiai kliniškai toksoplazmozė pasireiškia kaklo, pakaušio, pažastų, kirkšnių limfmazgių padidėjimu. Padidėjus limfmazgiams gali atsirasti bendras silpnumas, karščiavimas, naktinis prakaitavimas, raumenų, gerklės, galvos skausmai. Galimas odos bėrimas, kepenų ir blužnies padidėjimas, širdies raumens, plaučių, smegenų, akių pažeidimai. Nors toksoplazmozė retai sukelia sunkius simptomus, tačiau tai labai pavojinga liga nėštumo metu.

Siekiant išvengti kačių platinamų parazitinių ligų, Centro specialistai rekomenduoja kruopščiai laikytis asmens higienos. Plauti rankas muilu ir tekančiu vandeniu kiekvieną kartą prieš maisto gaminimą, valgį, po žalios mėsos ar daržovių lietimo. Neplautomis rankomis neliesti burnos nosies ir akių srities. Reguliariai valyti patalpas, kur vaikštinėja gyvūnai. Taip pat svarbu yra vengti kontakto su kačių išmatomis. Nėščioms moterims geriausia kačių priežiūrą perleisti kitiems šeimos nariams. Nežaisti su svetimomis ar valkataujančiomis katėmis. Saugoti dirvožemį ir vandenį nuo teršimo kačių išmatomis. Valgyti tik gerai išvirtą ar iškeptą mėsą. Ne mažiau svarbu tinkamai prižiūrėti smėlį ikimokyklinių ugdymo įstaigų žaidimų dėžėse ir gyvenamųjų namų kiemuose bei jas saugoti nuo užteršimo.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė