Dirbtinis įdegis – „už“ ir „prieš“ (0)

Jauni žmonės tiki, kad įdegis padarys juos gražesniais ir patrauklesniais, tačiau retai susimasto, kad rizikuoja savo sveikata ir pasmerkia savo odą greitam senėjimui. Statistika rodo, kad kiekvienais metais Lietuvoje nustatoma daugiau nei 2000 susirgimų odos vėžiu, diagnozuojama daugiau nei 200 melanomos atvejų. Per pastaruosius du dešimtmečius šis skaičius padidėjo du kartus.

Rizika susirgti odos vėžiu

Jungtinių Amerikos Valstijų Odos vėžio fondas informuoja, kad ultravioletinių spindulių radiacija yra įrodytas žmogaus kancerogenas, kuris siejamas su didele odos vėžio, įskaitant ir melanomą, rizika visų odos tipų žmonėms. Melanoma yra dažnai pasitaikanti odos vėžio forma tarp jaunų 25–29 amžiaus žmonių. Soliariume besideginantys žmonės vidutiniškai 74 proc. dažniau suserga melanoma, nei tie, kurie nesidegina. Taip pat šie žmonės 2,5 karto dažniau suserga suragėjusių ląstelių karcinoma (kitaip plokščialąsteliniu vėžiu) ir 1,5 karto dažniau – bazinių ląstelių karcinoma.

Ištyrus didelę grupę Norvegijos ir Švedijos moterų, buvo nustatyta, kad melanomos atsiradimo rizika priklauso nuo naudojimosi soliariumu dažnio ir amžiaus, kai pradedama degintis soliariume.

Sveikatos saugos reikalavimai

Lietuvoje teikti soliariumų paslaugas jaunesniems nei 18 metų asmenims yra draudžiama. Todėl soliariumo paslaugų teikėjai turi teisę iš norinčiojo naudotis soliariumu pareikalauti pateikti asmens amžių liudijantį dokumentą. Jeigu asmuo nepateikia tokio dokumento, soliariumo paslaugų teikėjas privalo atsisakyti jam teikti paslaugą.

Jei asmuo nusprendėnaudotis soliariumų teikiamomis paslaugomis, jis turi atkreipti dėmesį į soliariumo įrangos gamintojo rekomenduojamą deginimosi trukmę ir rėžimą (ši informacija turi būti pateikta gerai matomoje vietoje laukimo zonoje). Jei klientas pageidauja paslaugų teikėjas turi išduoti ir pildyti soliariumo paslaugų teikimo kortelę. Soliariumų paslaugos negali būti teikiamos, jeigu yra įskilęs ar kitaip pažeistas soliariumo įrangos gultas, pažeistos nuimamos ultravioletinių spindulių filtrų plokštės (UV filtrai), neveikia soliariumo įrangos laikmatis. Kiekvienai soliariumo įrangai turi būti skirtos ne mažiau kaip dvi apsauginių akinių poros. Soliariumų gultai privalo būti švarūs, todėl jie ir apsauginiai akiniai turi būti valomi dezinfekcinių savybių turinčiomis priemonėmis, po to pakartotinai – šluostele, suvilgyta vandeniu.

Ką reiktų žinoti prieš einant į soliariumą?

Paslaugų vartotojai prieš naudodamiesi soliariumu turi pasitarti su gydytoju dermatologu ar bendrosios praktikos gydytoju dėl savo odos tipo, vartojamų vaistų ir galimos organizmo reakcijos į ultravioletinę spinduliuotę. Pavyzdžiui, antibiotikai, antidepresantai, sulfanilamidai, diuretikai, psoralentai, vitaminas A, retinoidai, vaistai diabetui, grybelinių susirgimų gydymui, kontraceptiniai preparatai didina odos jautrumą ultravioletiniams spinduliams, tokiu atveju tokiems asmenims, naudotis soliariumu nerekomenduojama.

Deginantis rekomenduojama nenaudoti įdegį stiprinančių kosmetikos gaminių, naudoti apsauginius akinius, dengti plaukus, randus, tatuiruotas kūno vietas, moterims – krūtis.

I ir II odos tipą turintys žmonės neturėtų naudotis soliariumais. Taip pat soliariumai nerekomenduojami daug apgamų, strazdanų, piktybinių odos pakitimų turintiems ar odos vėžiu sergantiems asmenims arba tiems, kurių šeimos nariai serga ar yra sirgę odos vėžiu, nėščioms moterims.

Asmenys sergantys odos ligomis (jungiamojo audinio sisteminėmis ligomis, odos raudonąja vilklige, sklerodermija), tuberkulioze, cukriniu diabetu, katarakta, tireotoksikoze bei užkrečiamosiomis ligomis, taip pat tie, kurie turi širdies stimuliatorius ar transplantuotus organus turėtų vengti soliariumų.

Deginimosi soliariume trukmę ir režimą žmonės turėtų pasirinkti atsižvelgdami į odos tipą, odos jautrumą. Jeigu I ar II odos tipą turintys asmenys vis dėlto nusprendė naudotis soliariumu, būtinai turi iki pusės sumažinti soliariumo įrangos gamintojo rekomenduojamą pirmojo deginimosi soliariume seanso trukmę. Pirmojo deginimosi soliariume trukmė turi būti ne ilgesnė kaip 10 min., o tarp dviejų deginimosi seansų soliariume skaičius neturi viršyti dviejų kartų per savaitę ir daugiau kaip 30 kartų per kalendorinius metus.

Nesaikingai deginantis žmonės rizikuoja susidurti su tokiomis pasekmėmis, kaip odos nudegimai, akių pažeidimai, priešlaikiniu senėjimu, imuninės sistemos susilpnėjimu, odos vėžiu, piktybiniais odos pakitimais.

Kategorijos: Gamta ir žmogus, Naujienos, Sveikata, Visi įrašai | Žymos: , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė