Konstitucinis teismas paskelbė, kad kai kurios mokslo ir studijų įstatymo nuostatos prieštarauja Konstitucijai (3)

Konstitucinis teismasGruodžio 22 d. Lietuvos Konstitucinis teismas (KT) paskelbė, kad Universitetų įpareigojimas reformuotis taip, kad aukščiausiu jų valdymo organu būtų taryba, kurios narius per pusę skiria akademinė bendruomenė ir švietimo ir mokslo ministras, prieštarauja Konstitucijai.

Konstitucijai prieštaraujančia pripažinta taip pat ir nuostata, jog studentų rezultatai, pagal kuriuos jiems skiriamas arba neskiriamas valstybės finansavimas yra vertinami tik kas 2 metus, o ne kas semestrą. Ši ir kai kurios kitos nuostatos, pasak KT, pažeidžia gerai besimokančių piliečių konstitucinę teisę į nemokamą mokslą valstybinėse aukštosiose mokyklose.

KT nutarime pažymėta, kad, nustatydamas aukštųjų mokyklų valdymo ir organizacinę struktūrą, reguliuodamas jos pertvarką, įstatymų leidėjas turėtų paisyti demokratinių valdymo principų ir nesudaryti prielaidų juos pažeisti. Šių principų neatitinkantis teisinis reguliavimas galėtų sudaryti prielaidas valstybei nepagrįstai kištis į aukštųjų mokyklų valdymą bei pažeisti Konstitucijos 40 straipsnio 3 dalyje laiduojamą aukštųjų mokyklų autonomiją.

KT nusprendė, kad Konstitucijai neprieštarauja tai, kad valstybinės aukštosios mokyklos turi būti pertvarkytos į viešąsias įstaigas. Neprieštaraujančiomis pripažintos ir nuostatos dėl universiteto tipo aukštųjų mokyklų pavadinimų nustatymo, Studijų kokybės vertinimo centro tarybos sudarymo tvarkos, aukštųjų mokyklų personalui keliamų reikalavimų, teologijos licenciato laipsnio teikimo, akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus rekomendacijų rengiant akademinės etikos kodeksą, studijų kainos ir kt.

KT taip pat priminė, kad oficialiai paskelbus šį KT nutarimą Mokslo ir studijų įstatymo straipsnių nuostatos, kurios šiuo KT nutarimu yra pripažintos prieštaraujančiomis Konstitucijai, negalės būti taikomos. Kad dėl to nekiltų sunkumų aukštųjų mokyklų darbe ir jų valstybiniame valdyme, KT pabrėžė, kad Įstatymų leidėjas privalo nedelsdamas užpildyti susidariusį teisinio reguliavimo vakuumą. „Jeigu Seimui prireiktų daugiau laiko, jis turi įstatymu nustatyti laikiną teisinį reguliavimą, pagal kurį, atsižvelgiant į šiame Konstitucinio Teismo nutarime pateiktą Konstitucijos 40 straipsnio 3 dalies aiškinimą, kitas Konstitucijos nuostatas, įstatymais būtų nustatyti aukštųjų mokyklų organizacinės ir valdymo struktūros pagrindai“ – rašoma KT pranešime spaudai.

Nagrinėdamas šią bylą KT rėmėsi ankstesnių konstitucinės justicijos bylų precedentais ir juos pagrindžiančia oficialiąja konstitucine doktrina.

Visą nutarimo tekstą galite rasti KT interneto svetainėje, arba parsisiųsti iš ČIA.

Kategorijos: Lietuvoje, Politika ir ekonomika, Švietimas, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Reklama

Init


 

Dusodininkai

 

ethnic art.lt
Baltų šalelė